Zastanawiasz się jakie warzywa są dozwolone na diecie LOW CARB ? Dobrze trafiłeś Dziś weźmiemy sobie pod lupę warzywa, które charakteryzują się niską zawartością węglowodanów. Większość z nich będzie też dostarczała niewielu kalorii, dzięki czemu mogą być wartościowym elementem diety odchudzającej.  

Zobacz też: Plan jedzenia Low Carb, który pomoże Ci schudnąć, nawet 10 kg w 30 dni>>

Generalna zasada jest taka – warzywa “low carb”, czyli z niską zawartością węglowodanów to najczęściej te części rośliny, które wystają ponad ziemię. Wszelkiego rodzaju jadalne liście lub inaczej warzywa zielono-liściaste będą zaliczały się do tej grupy. Od tej zasady są również wyjątki, co zobaczyć możesz w poniższym zestawieniu. 

Ranking najlepszych warzyw z niską zawartością węglowodanów 

Poniższa lista zawiera warzywa “low carb” uszeregowane według zawartości węglowodanów. Przy każdej pozycji znajdziesz informację o ilości tego makroskładnika netto na 100 g produktu. Netto, czyli tyle, ile jest faktycznie wchłanianie do naszego organizmu (szacuje się to odejmując od całkowitej zawartości węglowodanów ilość błonnika, który nie jest przez nas trawiony). 

Szpinak 

Zawartość węglowodanów w 100 g: 1 g 

Szpinak jest jednym z warzyw zawierających najmniej węglowodanów, za to charakteryzującym się bogactwem innych cennych mikroskładników. Jest on świetnym źródłem witaminy A, C, które wykazują działanie antyoksydacyjne i spowalniają proces starzenia. Szpinak zawiera też witaminę K oraz składniki mineralne takie jak magnez i mangan. 

Spróbuj tych szpinakowych pyszności: 

Popularne: Nowe 30 dniowe wyzwanie LOW CARB>>

Seler naciowy 

Zawartość węglowodanów w 100 g: 1 g 

Zawartość węglowodanów w selerze jest śladowa. Warzywo to jest za to dobrym źródłem potasu i witaminy K. Seler może być jedzony samodzielnie, np. jako przekąska z dodatkiem guacamole lub hummusu, albo stanowić składnik zdrowych soków i koktajli. 

Awokado 

Zawartość węglowodanów w 100 g: 2 g 

Choć awokado zaliczane jest do owoców, nie warzyw to również znalazło się na tej liście ze względu na swoje cenne właściwości. Jest ono świetnym źródłem zdrowych, jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które zmniejszają stan zapalny w organizmie. Dostarcza też sporo witaminy C i potasu. 

Smakowite przepisy z awokado: 

Grzyby 

Zawartość węglowodanów w 100 g: 2-3 g 

Większość grzybów zawiera niewiele węglowodanów, a za to dostarcza mnóstwa witamin z grupy B oraz składników mineralnych takich jak potas i miedź. Najmniejszą zawartością węglowodanów będą charakteryzowały się białe pieczarki. Jednocześnie są one przystępne cenowo i dobrze dostępne, a mogą stanowić świetne urozmaicenie wytrawnych dań. 

Nasze propozycje na dania z grzybami:  

Szparagi 

Zawartość węglowodanów w 100 g: 2-3 g 

Szparagi to dobre źródło witamin C, A, kwasu foliowego oraz cennych składników mineralnych, jak np. miedź i wapń. Niestety sezon na nie jest krótki, dlatego tym bardziej warto z niego korzystać. 

Spróbuj tego: 

Kalafior 

Zawartość węglowodanów w 100 g: 2-3 g 

To niskokaloryczne i nisko-węglowodanowe warzywo zawiera sporo witamin – między innymi C i K. Jest to świetny dodatek do dań głównych i składnik zup. Jest też podstawą wielu ciekawych dań wegańskich np. kalafiorowych nuggesów lub steka z kalafiora. 

Nasze pomysły na dania z kalafiora: 

Cukinia 

Zawartość węglowodanów w 100 g: 3 g 

Cukinia ma wiele zastosowań: można ją upiec, ugrillować, zrobić z niej fit roladki, cukiniowy makaron, a nawet dodać do owsianki. Zawiera ona sporą dawkę witaminy A oraz magnezu. 

Spróbuj tego: 

Kapusta 

Zawartość węglowodanów w 100 g: 4 g 

Kapusta może być jedzona na surowo np. jako składnik nisko-węglowodanowych surówek, na ciepło np. zapiekana z sosem pomidorowym, jak również można przyrządzić z niej pyszną kiszonkę.  

Zobacz, jak można wykorzystać kapustę: 

Brokuły 

Zawartość węglowodanów w 100 g: 4 g 

Brokuł to bogate w składniki odżywcze i nisko-węglowodanowe warzywo. Zawiera dużo witaminy C, A, K, kwasu foliowego i magnezu. Świetnie sprawdza się jako dodatek do dania głównego, ale może być też jedzony samodzielnie, z dodatkiem oliwy z oliwek lub podprażonych pestek czy orzechów. 

Jak jeszcze można przyrządzić brokuł? 

Brukselka 

Zawartość węglowodanów w 100 g: 4 g 

Przez niektórych kochana, przez innych nienawidzona. Brukselka może nie każdemu będzie odpowiadać smakowo, ale jest bogata w składniki odżywcze – zawiera sporo witaminy C, potasu oraz związków siarki. Te ostatnie z jednej strony odpowiedzialne są za zapach brukselki, który może nie zachwycać każdego. Z drugiej strony mogą być one korzystne dla zdrowia stawów i działać przeciwzapalnie.  

Papryka 

Zawartość węglowodanów w 100 g: 5-6 g 

Papryka stanowi świetną przekąskę sama w sobie. Wystarczy pokroić ją w słupki, by uzyskać chrupiącą i niskokaloryczną przekąskę. Jest ona jednym z najlepszych źródeł witaminy C, dzięki czemu jej jedzenie będzie wspierać odporność i działać anty-starzeniowo. Zawiera też sporo witaminy A o udowodnionym działaniu przeciwzapalnym. 

Sprawdź nasze propozycje na dania z papryką: 

Jarmuż 

Zawartość węglowodanów w 100 g: 8 g 

Jarmuż to jedno z najgęstszych odżywczo warzyw liściastych. Zawiera dużo witaminy A, C oraz wartościowe składniki mineralne – wapń, potas i miedź. Można go jeść na surowo np. jako element zdrowych smoothies i koktajli. Może też być dodatkiem do dań głównych lub stanowić danie sam w sobie – lekko podpieczony lub podsmażony zyskuje chrupkości i świetni nadaje się na przekąskę. 

Najlepsze przepisy z jarmużem: 

Zobacz też 30 dniowe wyzwanie LOW CARB, na którym możesz zdrowo i szybko schudnąć. Startujemy w poniedziałek!