Chcesz szybciej schudnąć, dołącz do 30 dniowego wyzwania „LOW CARB” kliknij tutaj >>
Ma charakterystyczny czarny kolor i jest znacznie mniej popularna od swoich sióstr – soczewicy zielonej, czerwonej czy brązowej. Czarna soczewica budzi skojarzenia z kawiorem, stąd często nazywa się ją również „bielugą”.
Warto nie zapominać o niej w diecie, gdyż jest bogactwem wielu cennych składników odżywczych. W 100 g czarnej soczewicy znajdziemy aż 26 g białka, a poza tym błonnik, kwas foliowy i minerały takie jak wapń, fosfor i żelazo.
Bieluga swój nasycony ciemny kolor zawdzięcza sporej ilości antyoksydantów. Jest znacznie wyrazistsza w smaku od pozostałych odmian soczewicy i nie rozgotowuje się tak jak one.
Ze względu na niski indeks glikemiczny poleca się ją w diecie osób chorych na cukrzycę. Poza tym jej regularne spożywanie zmniejsza ryzyko nadciśnienia tętniczego i obniża poziom złego cholesterolu.
Czarna soczewica dość rzadko gości na polskich stołach, a to wielka szkoda. Z tego względu chciałam Wam zaprezentować świetny przepis na gulasz z czarnej soczewicy, z dodatkiem batatów, korzennych przypraw i pysznej kapusty kiszonej.
CZARNA SOCZEWICA Z BATATAMI I KAPUSTĄ KISZONĄ
Składniki:
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka kuminu
1/2 łyżeczki mielonej kurkumy
1/2 łyżeczki mielonego kardamonu
1/2 łyżeczki mielonej kolendry
1szczypta pieprzu cayenne
2 cm świeżego imbiru (startego)
4 ząbki czosnku
1 duża czerwona cebula (pokrojona w kostkę)
2 średnie bataty
1 fenkuł (pokrojony w plasterki)
1 szklanka czarnej soczewicy
2 szklanki wody
kapusta kiszona (do serwowania)
1-2 łyżki miodu
sól i pieprz
Wykonanie:
Na średnim ogniu w garnku rozgrzej oliwę z oliwek. Dodaj kumin, kardamon, kolendrę i pieprz cayenne i wszystko pomieszaj. Następnie dodaj imbir, czosnek i cebule i gotuj wszystko przez 3-5 minut. Dodaj odrobinę wody, jeśli coś będzie się przypalać. Następnie dodaj bataty, fenkuł i mieszaj wszystko przez kilka minut. W międzyczasie przepłucz wodą czarną soczewicę, a następnie ją odcedź. Dodaj soczewicę i wodę, przykryj garnek i gotuj wszystko przez 30 minut. Kiedy woda odparuje, a soczewica będzie miękka, dodaj miód i kapustę kiszoną (ilość wedle uznania) oraz przypraw wszystko sola i pieprzem. Gotową potrawę serwuj z dodatkiem świeżych ziół.
Przepis i zdjęcia pochodzą z bloga Green Kitchen Stories