Jeśli chcesz schudnąć, to jedyną słuszną drogą jest zmiana nawyków żywieniowych. Możesz to zrobić w Klubie Kasi

Rozwój cywilizacyjny okupiliśmy bardzo wysokim kosztem, jakim są choroby przewlekłe. Co roku, wydajemy miliardy złotych na leczenie takich dolegliwości, jak cukrzyca, miażdżyca czy choroby serca. Ich występowanie, w dużej mierze zależy od naszego stylu życia, a w szczególności, od tego, jak się odżywiamy.dieta venus efekty opinie

Standardowa piramida żywieniowa, opiera się na produktach zbożowych i warzywach bogatych w skrobię, o których wiadomo, że:

  • są przyczyną otyłości i problemy ze schudnięciem

  • powodują zwiększenie apetytu

  • prowadzą do insulinooporności i cukrzycy

To tylko kilka z ich negatywnych działań. Jednocześnie, trudno jest znaleźć dowody, które wskazywałyby na to, że człowiek musi jeść węglowodany. Badacze na początku XX wieku zaczęli zastanawiać się, co by było, gdyby odwrócić piramidę żywieniową do góry nogami i jako jej podstawę, umieścić tłuszcze. Wyniki były zaskakujące.

Dieta ketogeniczna – jakie ma zalety?

Dieta ketogeniczna, polega na wyeliminowaniu z pożywienia węglowodanów, po to, by organizm zaczął czerpać energię z ciał ketonowych. Najbardziej znane diety ketogeniczne (ketonowe), to między innymi:

  • dieta Dukana

  • dieta Kwaśniewskiego

  • dieta Atkinsa

Istnieją także diety, w których także należy wyeliminować węglowodany, ale jako podstawę żywienia stosuje się warzywa. Do takich diet należy między innymi dieta Dąbrowskiej. W tym artykule skupię się jednak na dietach tłuszczowych. Aby wejść w stan ketozy, nie musisz stosować konkretnej diety – wystarczy, że wyeliminujesz takie składniki, jak:

  • pieczywo i inne produkty mączne

  • ziemniaki

  • ryż

  • warzywa zawierające dużą ilość węglowodanów, takie, jak marchew

  • słodkie napoje, słodycze

  • produkty zawierające cukier, takie, jak keczup

Aby stan ketozy zaszedł, w diecie nie może znajdować się więcej niż 50 gramów węglowodanów dziennie. Tyle węglowodanów dostarcza jedna bułka lub mały ziemniak. Wiele osób decyduje się na jeszcze bardziej restrykcyjną dietę i zmniejsza ilość węglowodanów do 30 gramów dziennie. W przypadku tej diety, większość kalorii powinna pochodzić z tłuszczu, natomiast ilość białka, musi zostać na poziomie około 120 gramów dla osoby dorosłej.

Popularne: Na tej diecie schudnie nawet największy leń! Rekord to -40 kg!

Odchudzanie na diecie keto

Pierwszym efektem, jaki zobaczysz po przejściu na dietę ketogeniczną, jest zmniejszenie masy ciała. Pojawia się on dlatego, że organizm nie otrzymuje już gotowego, wysokokalorycznego paliwa, jakim są węglowodany i zaczyna spalać glikogen oraz zapasy tłuszczu. Podczas diety ketogenicznej, nie odczuwamy głodu i mamy niski poziom glukozy we krwi, co pozwala ograniczyć napady głodu. Niesamowite jest to, że na diecie ketogenicznej mamy znacznie mniejszy apetyt niż zwykle i nie musimy podjadać między posiłkami. Produkty stosowane w diecie ketogenicznej mają także tę zaletę, że zaspokajają apetyt na długi czas.

najzdrowsza dieta

Lepsza kontrola cukrzycy

Dlaczego podczas cukrzycy, musimy przyjmować tabletki i insulinę? To proste, bierze się to z konieczności obniżania wysokiego poziomu cukru, który bierze się po zjedzeniu węglowodanów. Jeśli wyeliminujesz z diety węglowodany, znacznie łatwiej będzie Ci zapanować nad poziomem glukozy we krwi. Podejmując taką decyzję w uzgodnieniu z lekarzem, osiągasz także takie korzyści, jak:

  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia stłuszczenia wątroby

  • zrzucenie nadmiaru wagi (tłuszcz w organizmie także wydziela szkodliwe hormony)

  • zmniejszenie apetytu na niedozwolone węglowodany

Często zdarza się nam zapomnieć o tym, że węglowodany podwyższają poziom anabolicznego hormonu, czyli insuliny, która jest w dużym stopniu odpowiedzialna za tycie.

Popularne: Jedz 5 pysznych posiłków i schudnij bez efektu jojo nawet 20 kg!

Zmniejszenie ryzyka powstawania nowotworów

W doniesieniach naukowych często pojawia się informacja o tym, że węglowodany, wpływają na wzrost nowotworów. Nie można powiedzieć, że dieta ketogeniczna, pozwoli ci uniknąć raka, ale na pewno, jest w tym przynajmniej część prawdy.

Poprawienie zdrowia psychicznego

Jeśli czujesz się ociężały i zmęczony, wypróbuj dietę ketogeniczną. Przestawiając mózg na alternatywny sposób odżywiania, poprawisz swój nastrój i będziesz miał więcej energii. Ciała ketonowe, w przeciwieństwie do węglowodanów, nie wywołują senności. Badania na zwierzętach wskazują na to, że dieta ketogeniczna, pomaga także w przypadku chorób psychicznych. W sieci można znaleźć także historie rodzin, którym z powodzeniem udało się wyeliminować dzięki niej padaczkę u dzieci.

Zobacz także

Dieta bezglutenowa jest korzystna nie tylko dla osób z celiakią

Kiedy warto sięgać po owoce? Fakty i mity na temat jedzenia owoców

9 praktycznych porad, dzięki którym dieta odchudzająca przestanie być straszna!