Jeśli chcesz schudnąć, to jedyną słuszną drogą jest zmiana nawyków żywieniowych. Możesz to zrobić w Klubie Kasi, dołącz też do naszej społeczności, specjalnej grupy na Facebooku, gdzie nawzajem się wspieramy, wymieniamy przepisami i działamy!

Przechodząc na dietę, wyobrażamy sobie siebie w przyszłości – jesteśmy szczuplejsi, zdrowsi, szczęśliwsi, bardziej atrakcyjni.

Jednak nic nie przychodzi łatwo. Dieta to liczne wyrzeczenia i pokusy napotykane na każdym kroku. Znam mnóstwo osób, które przestały stosować dietę, ponieważ z czasem w ich głowie pojawiły się rozmaite wymówki, niemające nic wspólnego z rzeczywistością. Wielu z nas jest na diecie przez cały tydzień, natomiast w weekend, całkowicie od niej odstępuje. Takie działanie także nie ma nic wspólnego ze zdrowym trybem życia.

Jak przetrwać czas diety? Poniżej kilka przydatnych porad, dzięki którym dieta przestanie być straszna!

Popularne: 5 produktów, których nie możesz jeść jeśli chcesz schudnąć?

dieta odch

1. Myśl realistycznie

Twoje oczekiwania co do wyników odchudzania muszą być oparte o zdrowy rozsądek. Ustal sobie realny cel, zdrowy rozsądek to klucz do sukcesu! Pamiętaj, aby efekty były widoczne, to dieta musi być przede wszystkim zdrowa i zbilansowana. Tempo utraty masy ciała dla każdej osoby jest inne, dlatego nie wolno poddawać się, gdy schudniemy mniej niż inni.

Realistyczne myślenie to także branie pod uwagę tego, że dieta może zadziałać dopiero po kilku – kilkunastu dniach.

Z drugiej strony, nie możesz traktować diety także zbyt entuzjastycznie. Jeśli w ciągu dwóch dni schudniesz 3 kilogramy, oznacza to zwykle, że pozbyłeś się obrzęków i resztek niestrawionego pokarmu, natomiast masa tłuszczu, pozostała taka sama. Przechodząc na dietę, bierz pod uwagę jej długoterminowe skutki.

2. Postaw na zdrowy egoizm

Pamiętaj, że przechodzisz na dietę tylko i wyłącznie dla siebie – dla lepszego zdrowia, samopoczucia i wyglądu. Nie zwracaj uwagi na komentarze innych ludzi. Motywuj się do działania i walcz o lepszą przyszłość. Moja znajoma od dziecka była otyła, ale zachowywała bardzo pogodne podejście do świata i ludzie ją lubili. Gdy przeszła na dietę i udało jej się wyraźnie schudnąć, musiała poradzić sobie z wieloma komentarzami ze strony znajomych, które nie zawsze były przyjemne. Na szczęście, ludzie przyzwyczaili się do niej w „wersji small” i zaakceptowali jej zmianę.

dieta-odchudzajaca

3. Walcz z pokusami

Trudno jest utrzymać dietę, kiedy wokół czai się tyle pokus. Najlepiej, kiedy usuniesz z domu wszelkie rzeczy, których nie możesz jeść na swojej diecie. Kiedy słodkości i słone przekąski nie będą Cię kusić, to łatwiej osiągniesz swój cel. Dietę warto zacząć od usunięcia z lodówki wszystkich produktów, nie powinny znaleźć się w Twoim jadłospisie.

Unikaj chodzenia do sklepu wtedy, gdy jesteś głodny, ponieważ będzie Cię to prowokowało do podejmowania złych decyzji żywieniowych. Z podjadaniem poradzisz sobie znacznie prościej wtedy, gdy ustalisz sobie dietę, w której nie ma miejsca na głód. Wystarczy rozplanować posiłki tak, by co 3 godziny zjeść coś zdrowego, by zauważyć, że nie mamy ochoty na słodycze i przekąski.

4. Dieta + ćwiczenia = sukces!

Połączenia zbilansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej pomoże Ci szybko zrzucić zbędne kilogramy i wskoczyć w ubrania mniejsze i kilka rozmiarów.

Badania naukowe potwierdzają, że takie połączenie daje lepsze efekty i ujędrnia skórę, a wydzielające się podczas ćwiczeń endorfiny sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi. Tutaj także warto zastosować metodę niewielkich kroków i zacząć od wykonywania prostych, niezbyt wyczerpujących ćwiczeń. Dotyczy to przede wszystkim osób, które do tej pory prowadziły siedzący tryb życia i mają słabą kondycję.

Stwórz rozsądny plan treningów, w którym uwzględnisz kondycję swojego organizmu. Jeśli do tej pory, jedynym Twoim wysiłkiem było przejście od auta do biura, zacznij ćwiczenia od marszu. Po kilkunastu dniach, możesz przejść na marszobieg, który przygotuje Cię do prawdziwego biegu. Większość osób zaczyna ćwiczenia od biegu i szybko się do niego zniechęca, ze względu na ból mięśni i zadyszkę.

dieta venus efekty opinie

5. Nie pozwalaj sobie na odstępstwa od diety

Utrzymanie diety jest bardzo trudne w warunkach domowych, a co dopiero mówić, kiedy jesteśmy na wakacjach lub w podróży służbowej?

Nie pozostaje nam nic innego jak tylko walczyć ze swoimi słabościami…pamiętaj, przeszedłeś na dietę dla siebie i swojego dobra, nie zmarnuj tego dla jednego hot-doga czy paczki chipsów.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się dieta pudełkowa. Z domu zabierasz wszystkie swoje posiłki, masz je ze sobą więc nie musisz kupować niezdrowych przekąsek – rozwiązanie idealne! Jeśli masz nieodpartą ochotę na coś niezdrowego, przypomnij sobie słowa Stevena Coveya – nic tak nie smakuje jak zdrowie. Ten autor pisał także na temat motywacji do diety. Według jego książki 7 nawyków skutecznego działania, z dietą najlepiej radzą sobie osoby, które stosują ją ze względów zdrowotnych. Jeśli chcesz schudnąć kilka kilogramów po to, by lepiej wyglądać, może to nie być dla Ciebie wystarczająca motywacja i znacznie łatwiej ulegniesz różnym pokusom. Jeśli jednak stawiasz sobie cel, by być zdrowszym, by móc poświęcić więcej czasu rodzinie, dieta stanie się o wiele łatwiejsza.

6. Pamiętaj o stałych godzinach posiłków

Mniejsze porcje zbilansowanych posiłków przyjmowane o stałych porach pomogą w zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Jak we wszystkim, tak i tu potrzebna jest konsekwencja. Pierwsze dni będą ciężkie, jednak Twój organizm w końcu dostosuje się do godzin posiłków, które mu narzuciłeś i szybko zacznie z Tobą współpracować. Jedzenie o stałych porach, zmniejsza ryzyko podjadania i wpływa korzystnie na Twoją silną wolę. Dokładne rozpisanie sobie tego, co będziesz jadł w ciągu dnia sprawia, że wykluczasz ryzyko przypadkowego objadania się fast-foodami lub ciastkami.

7. Znajdź partnera do diety i ćwiczeń

Wiadomo, razem zawsze raźniej. Będąc na tej samej diecie ze swoją drugą połówka/przyjaciółką/mamą/siostrą istnieje większa szansa, że obojgu z was się powiedzie!

Wzajemna kontrola i motywacja np. do wspólnych ćwiczeń są bardzo ważne, przy zrzucaniu zbędnych kilogramów. Jeśli nie możesz znaleźć osoby do wspólnych ćwiczeń w Twojej okolicy, poszukaj kogoś takiego w Internecie, lub dziel się swoimi wynikami na forum. Pamiętaj tylko, by nie zadręczać znajomych na Facebooku postami na temat zdrowego trybu życia – lepiej jest szukać wsparcia, na wyspecjalizowanych forach.

Dobrą motywacją jest także prowadzenie bloga, na którym opiszemy swoje sukcesy i porażki w walce o prawidłową sylwetkę.

8. Zmień swoje nawyki

Dieta to najlepszy czas na pozbycie się niezdrowych nawyków. Zamień ciasteczka na owoce, kaloryczne chipsy na chrupiące warzywa, białe pieczywo na pełnoziarnisty chleb. Zobaczysz, to wcale nie jest aż tak trudne na jakie wygląda! Większość z nas podejmuje decyzje zakupowe pod wpływem nawyku i chwilowych zachcianek. Okazuje się, że kierowanie się smakiem lub ceną produktów, ma zwykle negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Moim zdaniem, problemem Polaków jest obwinianie innych osób o swój stan zdrowia – często zrzucamy odpowiedzialność za to, że chorujemy, na lekarzy. Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem jest zwrócenie uwagi na to, jak się odżywiamy, regularne śledzenie blogów na temat zdrowia i podejmowanie na tej podstawie wyborów. O otyłości coraz częściej mówi się, jak o chorobie, ale trudno nie zauważyć, że jest ona wywołana wyłącznie przez lata nieprawidłowych nawyków. Hormony, nieprawidłowa dieta w dzieciństwie czy stosowanie leków sterydowych to czynniki, które prowadzą do otyłości jedynie w niewielkim stopniu i jedynie u części osób.

Jeśli chcesz skutecznie schudnąć, powiedz sobie, że jesteś odpowiedzialny za swoje zdrowie. Przestań zrzucać odpowiedzialność na inne osoby, koncerny spożywcze czy służbę zdrowia. Dopiero wtedy, uda Ci się osiągnąć prawidłową wagę.

dieta venus efekty

9. Skonsultuj ze specjalistą

Źle dobrana dieta może przynieść więcej kłopotów niż pożytku. Dlatego tak ważne jest, aby nad przebiegiem naszej przemiany czuwał wykwalifikowany dietetyk lub lekarz.

Dzięki nowoczesnym urządzeniom diagnostycznym i swojej szerokiej wiedzy taka osoba jest w stanie ocenić czego w naszej diecie brakuje a czego jest zbyt dużo. W oparciu o to przygotuje skuteczną dietę oraz program ćwiczeń, które przyniosą stosunkowo szybkie i zadowalające efekty. Spersonalizowana dieta, będzie zaspokajała wszystkie potrzeby organizmu, a dodatkowo, jej stosowanie, nie będzie wiązało się z zakupem drogich produktów, lub wielu godzin spędzonych w kuchni.

Pewne jest, że dieta pod okiem specjalisty nie przysporzy nam kłopotów. Ponadto, łatwiej jest trzymać się rygorystycznych zasad, kiedy ktoś nad nami czuwa. Wykwalifikowany dietetyk pomoże nam także uniknąć diet, które są popularne, ale mogą mieć niekorzystne działanie na nasz organizm – jak dieta Kwaśniewskiego czy Dukana.

Decydując się na dietę, trzeba być przygotowanym na wiele wyrzeczeń. Ale efekty, które w niedługim czasie zobaczymy, zrekompensują całe cierpienia, przekonasz się, ze było warto!

Zobacz także:

3 błędy dietetyczne, które pogarszają Twoje samopoczucie

Czy wiesz, jakie zagrożenia niesie ze sobą dieta wegetariańska?

7 prostych zasad diety lekkostrawnej