Kasia Gurbacka
Dietetyk
Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka skutecznej i prostej Diety Venus
Autorka książek ze zdrowymi przepisami

zylakiChoroby żylne najczęściej uwarunkowane są genetycznie – jeśli więc miała je mama czy ojciec, narażeni jesteśmy automatycznie na znaczące ryzyko.

Do poszerzania i osłabiania się żył przyczynić się też mogą inne czynniki, wśród których najistotniejsze są otyłość. Oprócz tego: długotrwałe branie antykoncepcji hormonalnej, ciąża, menopauza, a także praca wymagająca wielogodzinnego przebywania w pozycji stojącej.

Nasze nogi lubią bowiem najbardziej ruch – wtedy krążenie jest najlepsze i żyły są w optymalnej kondycji. Zarówno stanie, jak i siedzenie, zwłaszcza z nogami założonymi jedna na drugą lub krzesłem wbijającym się w podudzie, powodują, że krew zalega w dolnych partiach nóg. Automatycznie żyły się powiększają, a ich ściany osłabiają i ulegają wybrzuszeniu.

Jak sobie pomóc?

Dziedziczne obciążenie bądź pierwsze symptomy żylaków to najlepsza przesłanka, aby wprowadzić pewne zwyczaje do codziennego stylu życia. Nie wymagają wiele trudu, a mogą zaoszczędzić wielu przykrości. Poniższe metody przynoszą także ulgę w przypadku już istniejących, poważnych żylaków.

Delikatny masaż – nic nie wpływa na krążenie lepiej niż masowanie skóry powolnymi, subtelnymi ruchami. Warto codziennie znaleźć 5-10 minut, aby położyć się z nogami do góry i przy okazji wykonać lekki masaż, zaczynając od stóp i przesuwając się w kierunku kolana a potem uda. Jeśli żylaki są duże i bolesne należy unikać zbyt mocnego ich naciskania.

baner-największy-leń

Ucisk – Specjalne pończochy i podkolanówki uciskowe są sprawdzonym sposobem na zapobieganie żylakom (np. w czasie ciąży) oraz redukowanie ich. Presja, jaką tkanina wywiera na nogę, powoduje zwężenie żył i pomaga zastawkom przesuwać krew w kierunku serca. Jednocześnie minimalizuje ryzyko powstania niebezpiecznego dla życia skrzepu. Kupując takie pończochy, warto spytać o radę eksperta – dobrać prawidłowy rozmiar oraz stopień ucisku nie jest tak łatwo.

Chłód – generalnie rzecz biorąc, w przypadku żylaków im mniej ciepła, a więcej chłodu, tym lepiej. Rezygnujemy więc z opalania, solarium i długich gorących kąpieli. Wybierzmy zimne natryski, morskie kąpiele w zimie oraz okładanie bolących części łydek kompresami lodowymi.

Odpowiednia dieta – osoby mające problem z żylakami powinny szczególnie dbać o dopływ witamin B6, B9 i B12 w diecie. Czasami sugeruje się wręcz suplementację. Duże znaczenie dla zdrowia żył ma także witamina C, obecna w świeżych owocach i warzywach, oraz kwasy tłuszczowe omega 3 zapobiegające stanom zapalnym (obecne w tłustych rybach morskich, siemieniu lnianym i nasionkach chia). Zaleca się także picie dużych ilości wody.

Aktywność fizyczna – ruszając się, pomagamy sercu wpompować zaległą w nogach krew, z powrotem “do góry”. Szczególnie rekomendowane są sporty zwiększające tętno oraz wymagające pracy mięśni łydek, takie jak jazda na rowerze, bieganie, chodzenie, pływanie.

Naturalne środki przeciwdziałające żylakom

Ocet jabłkowy – zarówno masaż nierozcieńczonym octem jabłkowym, jak i codzienne picie szklanki wody z dwoma łyżeczkami octu pozwala zredukować opuchliznę i poprawić krążenie krwi.

Popularne: Sprawdź, na co działa i czemu zapobiega! Jest to istny cud natury!

Pieprz kajeński – bogaty w witaminę C i bioflawonoidy, redukuje zatory gromadzącej się krwi w nogach i przynosi ulgę w bólu. Dla uzyskania optymalnych efektów warto codziennie pić szklankę ciepłej wody z łyżeczką pieprzu kajeńskiego, do którego warto dodać też łyżeczkę przeciwzapalnej i przeciwbólowej kurkumy.

Oliwa z oliwek – masaż żylaków oliwą z oliwek pomaga zredukować stan zapalny i pobudzić krążenie. Dla lepszego efektu można do małej ilości oliwy dodać ampułkę z witaminą E.

Oczar wirginijski – to niezwykłe zioło potrafi nie tylko wzmacniać naczynia krwionośne, ale także redukować opuchliznę i ból, dzięki zawartości kwasu galusowego. Ekstrakt z oczaru można dodawać do letniej kąpieli lub smarować nim bezpośrednio problematyczne żyły.

zylaki2Kasztanowiec – jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych naturalnych leków przeciwżylakowych. Występuje w większości aptecznych kremów i żelów. Swoje niezwykłe działanie ekstrakt z kory, liści i kwiatów kasztanowca zawdzięcza aescynie. Jest to aktywna substancja, która potrafi kurczyć tkanki i uszczelniać naczynia krwionośne, znacznie poprawiając krążenie. Ponadto, kasztanowiec jest przeciwzapalny i przeciwobrzękowy, co czyni go idealnym panaceum nawet na bardzo zaawansowane żylaki.

Nać pietruszki – bogata w witaminę C i silne antyoksydanty, zielona, aromatyczna natka wzmacnia naczynia krwionośne i pomaga zwężać poszerzone patologicznie żyły. Z naci należy sporządzić wywar – gotując garść liści przez 5 minut w wodzie. Ochłodzoną esencją smarujemy zmienione partie nóg codziennie wieczorem.

Nagietek – piękny pomarańczowo-złoty kwiatek słynie z działania łagodzącego i gojącego, pomagając zwłaszcza przy problemach natury dermatologicznej. Napar z nagietka może jednak także przynieść znaczącą ulgę w przypadku bolesnych i spuchniętych żył – wystarczy okładać je chłodnym kompresem z herbatki.

Ekstrakt z pestek winogron – ten dość drogi suplement zawiera cenne polifenole zwane oligomerycznymi proantocyjanidami, które okazują się być niezwykle skuteczne odwracaniu zniszczeń naczyń krwionośnych spowodowanych działalnością wolnych rodników. Ponadto ekstrakt wspomaga produkcję kolagenu, uelastyczniając skórę i wzmacniając ścianki żył.

gruszka-259x300

Olejki aromatyczne na żylaki

Jak już wspomnieliśmy, jedną z najlepszych metod prewencji i leczenia żylaków jest codzienny masaż, do wykonania którego warto wykorzystywać olej bazowy (kokosowy lub oliwę z oliwek) w połączeniu z olejkami aromatycznymi. Niezwykłe skondensowanie aktywnych substancji roślinnych w olejkach przynosi zaskakująco dobre rezultaty w użytkowaniu zewnętrznym. Szczególnie warte polecenia są:

  • Olejek z kocanki – ma silne właściwości przeciwzakrzepowe oraz uśmierzające ból i zapobiega powstawaniu zakrzepów w poszerzonych, słabo działających żyłach.
  • Olejek rumiankowy – łagodzi podrażnienie, ból i „drapanie” w żyłach, charakterystyczne dla przebiegu choroby żylakowej.
  • Olejek cyprysowy – poprawia krążenie i zwiększa przepływ krwi przez leniwe, zmienione chorobowo żyły.

Zobacz także

Sprawdź, jaki jest najlepszy i naturalny sposób na ukąszenia owadów

Odkryj domowe sposoby na uciążliwe infekcje oczu

Naturalne sposoby na astmę. Jak załagodzić objawy?

 

Źródła:

http://www.top10homeremedies.com/home-remedies/home-remedies-varicose-veins.html

http://www.naturallivingideas.com/16-home-remedies-varicose-veins-really-work/

http://www.varistop.com/how-to-get-rid-of-varicose-veins-naturally/

https://draxe.com/varicose-veins/