Chcesz szybciej schudnąć, ściągnij za darmo nowy ebook „9 ODCHUDZAJĄCYCH napojów” kliknij tutaj >> 

Problemy z układem pokarmowym mogą objawiać się na wiele różnych sposobów. Lista symptomów niestrawności jest naprawdę długa, a rodzaj dolegliwości jest kwestią indywidualną. Jedni mają problem ze strawieniem konkretnych pokarmów, inni źle trawią tłuszcze, jeszcze inni po zjedzeniu danej potrawy narzekają na wzdęcia. Utrata włosów, zimne ręce i stopy, obniżenie nastroju, a nawet depresja, brzydka i sucha skóra, permanentne zmęczenie, refluks, zaparcia, albo biegunka – to wszystko może dotyczyć jednej choroby.

Niedoczynność tarczycy a problemy z metabolizmem

Problemy układu pokarmowego często idą w parze z zupełnie innymi – wśród nich można wymienić właśnie niedoczynność tarczycy. Dlaczego w przypadku tej dolegliwości nasz metabolizm ulega spowolnieniu i często doświadczamy niestrawności?

Otóż hormony tarczycy ustalają stopień przemiany materii dla każdej komórki organizmu, na każdym etapie trawienia. Każda komórka w ciele posiada receptory tarczycy, które wiążą się z aktywnym hormonem tarczycy T3. Dlatego jeśli nie masz odpowiedniego poziomu hormonu T3, będzie to miało znaczący wpływ na Twoje trawienie i tym samym zwiększy się ryzyko różnych dolegliwości układu pokarmowego. Wówczas możesz produkować małą ilość soku żołądkowego, który wspiera trawienie. Twoja trzustka może wytwarzać znacznie mniej enzymów trawiennych, a pęcherz żółciowy – znacznie mniej żółci. Ale to nie wszystko. Źle funkcjonujący metabolizm wpłynie również znacząco na Twoje jelita, które zaczną pracować w znacznie wolniejszym tempie.

zakwaszenie organizmu

Czym jest SIBO?

Zmienioną ruchliwość żołądka można zaobserwować właśnie na podstawie zaburzeń w funkcjonowaniu jelit. Często jest ona powiązana z SIBO, czyli zespołem przerostu flory bakteryjnej w obrębie jelita cienkiego. W przypadku SIBO, czyli Small Intestinal Bacterial Overgrowth, dochodzi do nadmiernego wzrostu liczebności bakterii naturalnie występujących w jelicie cienkim, lub do pojawienia się w nim obcych szczepów bakterii. Kiedy cukry i błonnik spotykają się z bakteriami jelita cienkiego, organizmy SIBO zaczynają fermentować, co skutkuje gazami, wzdęciami i bólami brzucha.

Dzieje się tak, ponieważ jelito cienkie jest znacznie węższe od jelita grubego, przez co jest bardziej wrażliwe na rozciąganie. To wpływa na trudności w wydostawaniu się gazów, które przemieszają się powoli, przez co wolniej przechodzą do przewodu żołądkowo-jelitowego. Gaz, produkowany przez bakterie znajdujące się w jelicie cienkim, mógłby być niegroźny w jelicie grubym. Kiedy jednak powstaje on daleko od końca układu pokarmowego, pojawiają się silne wzdęcia. Co więcej, enzymy produkowane przez bakterie upośledzają produkcję enzymów trawiennych, które rozkładają disacharydy, oligosacharydy, monosacharydy i poliole. Kiedy nie zostają one rozłożone, stanowią pożywkę dla bakterii i w efekcie prowadzi to do niestrawności.

SIBO często towarzyszą niedobory i problemy z trawieniem konkretnych składników – dolegliwość może powodować niedobór witaminy B12 i żelaza, a także zmniejszyć poziom wspomnianych już przeze mnie enzymów trawiennych, a dokładnie laktazy (odpowiedzialnej za trawienie laktozy) i amylazy (odpowiedzialnej za trawienie skrobi).

SIBO a niedoczynność tarczycy i Hashimoto

SIBO towarzyszy wielu chorobom. Dolegliwości zauważono m.in.  u pacjentów z chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym, cukrzycą typu 1, zakrzepicą żył głębokich oraz zespołem jelita drażliwego. SIBO dotyczy także osób z niedoczynnością tarczycy – aż 54 % zdiagnozowanych pacjentów ma SIBO. Oczywiście, nie każdy musi doświadczyć tego rodzaju dolegliwości, ale osoby z niedoczynnością tarczycy znajdują się w grupie ryzyka.

SIBO może być czynnikiem zaostrzającym przebieg Hashimoto, dlatego jeśli zauważyłaś u siebie niepokojące objawy, to zalecam badania pod tym kontem.

Jak zdiagnozować SIBO?

Badaniem diagnozującym obecność SIBO jest Wodorowy Test Oddechowy, który pozwala określić ilość bakterii produkujących gazy. Polega ono na aktywnym wydmuchiwaniu powietrza z płuc przez kilkunaście sekund. W tym czasie mierzony jest poziom wodoru w porcji powietrza. Jego wzrastający poziom świadczy o przeroście bakteryjnym w jelicie cienkim.

Powyższy test robi się pod względem obciążenia glukozą oraz laktulozą. Jest bezbolesny i można poprosić o jego zlecenie gastrologa. Do badania należy się jednak odpowiednio przygotować – dzień przed nim nie można jeść produktów tłustych i wzdymających, a ostatni posiłek (który nie może mieć błonnika) należy zjeść 14 godzin przed badaniem.

Leczenie SIBO

  • dieta FODMAPS, czyli wykluczenie produktów powodujących wzdęcia, takich jak strączki , warzywa kapuściane, nabiał, przetworzona żywność, zboża i cukry
  • zioła (ekstrakt z berberyny, ekstrakt z piołunu, olejek oregano, ekstrakt z melisy)
  • regularna dieta (5 posiłków dziennie)
  • probiotyki

Zobacz także: Produkty, które powodują wzdęcia brzucha. Na co je zamienić?

Zobacz także: