Jeśli chcesz schudnąć, to jedyną słuszną drogą jest zmiana nawyków żywieniowych. Możesz to zrobić w Klubie Kasi, dołącz też do naszej społeczności, specjalnej grupy na Facebooku, gdzie nawzajem się wspieramy, wymieniamy przepisami i działamy!

Znana także pod angielską nazwą alfalfa, lucerna jest byliną kwitnącą stosowaną od stuleci w medycynie ludowej. Współczesne badania naukowe sugerują wszak kolejne wspaniałe właściwości…

 

Lucerna to roślina pochodząca z Azji i wykorzystywana szeroko w tradycyjnej medycynie chińskiej, która cieszy się rosnącą popularnością na całym świecie. Hodowla alfalfa rozprzestrzeniła się także przed wiekami w Stanach Zjednoczonych i już Indianie wykorzystywali ją do leczenia rozmaitych przypadłości. Do dziś zresztą USA jest największym na świecie producentem lucerny.

Wartości odżywcze lucerny

Liście byliny okazują się być niezwykle bogatym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K), a także szerokiego spektrum witamin z grupy B. Ponadto w lucernie znajdują się niebagatelne ilości kwasu foliowego, żelaza, magnezu, potasu, wapnia i fosforu. Jak na roślinę jest również bogata w aminokwasy, które organizm wykorzystuje do kompletowania związków białkowych.

Popularne: Schudnij nawet 25 kg jedząc pyszne i zdrowe posiłki! Bez głodówek i efektu jojo

7 medycznych zastosowań lucerny

  1. Alfalfa ma działanie oczyszczające krew i przynosi zadziwiające rezultaty, jeśli chodzi o obniżanie cholesterolu LDL we krwi. W tym celu należy konsumować nasionka lucerny niezwykle bogate w saponiny – związki roślinne o udowodnionym działaniu przeciwcholesterolowym.
  2. Lucerna wykazuje także działanie moczopędne i od wieków wykorzystywana była do leczenia schorzeń układu moczowego, zwłaszcza typowych damskich zapaleń cewki i pęcherza.
  3. Bylina wspomaga kobiety w okresie menopauzy, dzięki wysokiej zawartości izoflawonoidów i innych fitoestrogenów. W połączeniu z witaminą K pomagają one łagodzić przykre objawy przekwitania. Nawet całkowicie eliminują uderzenia gorąca i nocne poty, a także mogą być skuteczne w przypadku szczególnie uciążliwych PMS-ów i niezwykle obfitych krwawień miesiączkowych.
  4. Lucerna pomaga dojrzałym kobietom także w inny sposób – witamina K, wapń i fosfor odpowiedzialne są za dobrą kondycję kości. Lekarze oficjalnie zalecają paniom zagrożonym osteoporozą suplementację witaminą K, która warunkuje optymalne wykorzystanie wapnia dla wzmacniania masy kostnej.
  5. Alfalfa wykazuje także zadziwiającą skuteczność w obniżaniu i kontrolowaniu poziomu cukru we krwi, zwłaszcza, jeśli zażywana jest równolegle z manganem. Poleca się ją zarówno cukrzykom, jak i osobom ze skłonnością do podwyższonego poziomu glukozy we krwi.
  6. W medycynie ludowej lucerna od dawien dawna używana była do leczenia dolegliwości gastrycznych  – biegunek, zaparć a także niestrawności. Naukowcy potwierdzają, że bylina zawiera wiele cennych enzymów, które znacząco wspomagają żołądek i jelita.
  7. Lucerna pomaga również w walce z upływem czasu – dzięki wysokiej zawartości cennych antyoksydantów chroni komórki naszego ciała przed działaniem wodnych rodników, zapobiegając stanom chorobowym i starzeniu się (także zmarszczkom). Jedno z badań przeprowadzane na myszach sugeruje także, że terapia alfalfa może pomóc zredukować zniszczenia związane z zatorem lub uszkodzeniem mózgu.

Lucerna, jak większość ziół, ma jednak także swoje ciemne strony, które wymagają ostrożności przy stosowaniu. Niektórzy ludzie przyjmując lucernę skarżyli się na umiarkowane dolegliwości żołądkowe lub niewyjaśnione symptomy przypominające toczeń. Z tego względu nie poleca się alfalfy osobom z chorobami autoimmunologicznymi. Unikać jej powinny także kobiety w ciąży, bowiem zioło może powodować skurcze macicy i przyczynić się do poronienia.

Ważne: Poznaj nowe, proste przepisy na szybkie odchudzanie.Te produkty spalają tłuszcz!

Jak konsumować lucernę?

kielki-lucernyLucernę można przyjmować w wielu różnych formach. Najwygodniej zaparzać ją jako herbatkę i pić codziennie, a niezbyt przyjemny smak złagodzić można miodem lub zmieszaniem z herbatą owoców. W sklepach ze zdrową żywności można także kupić kapsułki ze sproszkowaną alfalfa które mają wyższą uczynność niż świeże liście. Listki można za to z powodzeniem wrzucić do sałaty czy kanapki.

W sklepach zielarskich dostaniemy także nasiona lucerny, które można spożywać w formie naparu albo zmielone dodawać do zup i innych dań. Da się z nich także wyhodować kiełki. Mają niezwykle wysoką wartość odżywczą, ale niestety łączone są z zachorowaniami na salmonellę lub zakażeniami bakterią E.coli. Aby uniknąć tego zagrożenia, należy kiełkujące nasiona codziennie przepłukiwać i wymieniać im wodę, zaś bezpośrednio przed spożyciem dokładnie umyć je pod bieżącą wodą.

Zobacz także

ZIOŁA OCZYSZCZAJĄCE PŁUCA PALACZA

ZIOŁA I PRZYPRAWY W KUCHNI-10 naturalnych przypraw, które warto mieć w kuchni

Przepis na bezglutenowe babeczki z herbatą matcha

Źródła:

https://authoritynutrition.com/alfalfa/

http://www.herbwisdom.com/herb-alfalfa.html

http://www.globalhealingcenter.com/natural-health/benefits-of-alfalfa-leaf/

https://draxe.com/alfalfa-sprouts/

http://healthyeating.sfgate.com/health-benefits-alfalfa-sprouts-4406.html