Kasia Gurbacka
Dietetyk, Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka Diety Venus

Oto herbatki na obniżenie cholesterolu

Herbatki na obniżenie cholesterolu to jeden z przyjemniejszych sposobów na obniżenie go w sposób naturalny, bez żadnych skutków ubocznych. Wysoki cholesterol to bardzo poważna „dolegliwość” ponieważ prowadzi do wielu groźnych dla zdrowia chorób w tym miażdżycy, chorób serca i układu krążenia. Najważniejszą i najskuteczniejszą metodą jego „zbijania” jest właściwa dieta. Oprócz jedzenia i odpowiedniego planu żywieniowego, można wspomagać się piciem odpowiednich napojów.

Oto 3 herbatki, które są pomocne w obniżaniu cholesterolu.

1.Herbata cynamonowa

herbatka cynamonowaCynamon od starożytności wykorzystywany był jako egzotyczna przyprawa, ale także wtedy dostrzegano jego ogromne właściwości prozdrowotne. W cynamonie znajduje się aldehyd cynamonowy, który wykazuje silne działanie przeciwgrzybicze i antynowotworowe. Jest też sporo polifenoli, które niwelują wolne rodniki i działają antybakteryjnie. Herbatka cynamonowa, jeśli będziemy ją pić regularnie, może przynieść sporo korzyści dla naszego zdrowia.

Picie herbaty cynamonowej polecane jest osobom, które borykają się z dużym i uciążliwym trądzikiem. Dzięki właściwościom antybakteryjnym cynamon szybko rozprawi się z wypryskami, sprawi też, że skóra będzie jaśniejsza i pełna blasku. Herbatę cynamonową warto też pić na problemy z układem trawienia – wzdęcia, chorobę wrzodową żołądka czy bóle brzucha. Cynamon działa rozkurczowo, a przy tym rozgrzewająco. Warto więc pić herbatkę szczególnie jesienią i zimą, gdy nasz organizm jest narażony na wychłodzenie.

Herbata z cynamonu sprzyja też odchudzaniu – poprawia metabolizm, przyspiesza trawienie, a także w dużym stopniu hamuje ochotę na słodycze, które najczęściej burzą nam dietetyczne plany. Wiele badań wykazało również, że cynamon skutecznie obniża poziom insuliny i szkodliwych lipidów we krwi. Jest więc wskazany w leczeniu cukrzycy czy zbyt wysokiego poziomu cholesterolu.

korzysci z jedzenia jajek

2.Biała herbata

herbatka na odchudzanie i lepszy senBiałą herbatę można nazwać królową wszystkich herbat. Jest ona najmniej przetworzona, a to oznacza, ze zawiera najwięcej różnego rodzaju substancji aktywnych i wartości odżywczych. W białej herbacie najwięcej jest przeciwutleniaczy, które w naszym organizmie wyłapują i niwelują wolne rodniki – czyli związki, które nie są nam potrzebne, a powodują spore szkody – od zmarszczek zaczynając, na komórkach nowotworowych kończąc.

Białą herbatę warto pić w profilaktyce antynowotworowej, a także dla obniżenia poziomu cholesterolu oraz ciśnienia krwi. Regularnie pity napar obniża ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia oraz wpływa wzmacniająco na cały organizm. Powinny go pic także osoby zmagające się z reumatyzmem, zapaleniami stawów czy osteoporozą – biała herbata wzmacnia kości i stawy dużo bardziej skutecznie niż apteczne suplementy diety. Picie białej herbaty może też poprawić nasz uśmiech, bo wzmacnia dziąsła i zęby, ograniczając niszczące działanie bakterii.

Filiżanka lub dwie białej herbaty dziennie to szansa na wzmocnienie organizmu, ochronę przed działaniem bakterii, wirusów i wolnych rodników oraz na zachowanie na dłużej młodości, zarówno skóry, jak i wszystkich narządów wewnętrznych.

Zobacz też: 3 NAPOJE PRZYSPIESZAJĄ ODCHUDZANIE, POPRAWIAJĄ TRAWIENIE I USUWANIE TOKSYN.

3.Herbata z hibiskusa

herbatka na obniżenie cholesteroluSkładników aktywnych w hibiskusie jest naprawdę sporo – zawiera polisacharydy, polifenole, antocyjany, flawonoidy, a także sporo witaminy C, soli mineralnych oraz kwasów organicznych. Herbatka z hibiskusa jest pomocna w stanach osłabienia organizmu i obniżenia odporności. Nie tylko poprawia funkcjonowanie naszego układu immunologicznego, ale też pomaga w walce z przeziębieniami, infekcjami czy zakażeniami bakteryjnymi.

Regularnie pita herbatka z hibiskusa oczyszcza nasz  organizm, niweluje wolne rodniki, opóźnia procesy starzenia, ma też właściwości antynowotworowe. Pomaga też w obniżeniu poziomu cholesterolu oraz ciśnienia krwi, działa korzystnie na nasze serce i cały układ krwionośny. Herbatka z hibiskusa jest też naturalnym wspomagaczem odchudzania, gdyż hamuje produkcję enzymu amylazy w naszym układzie pokarmowym. Im mniej tego enzymu, tym mniej węglowodanów będzie wchłanianych i magazynowanych w postaci tłuszczu.

Co jeszcze możesz robić, aby obniżyć cholesterol?

Możesz zastosować skuteczny plan żywieniowy i przepisy które mogą pomóc Ci schudnąć i obniżyć poziom złego cholesterolu. Znajdziesz je na następnej stronie:

przepisy na odchudzające potrawy