Jeśli chcesz schudnąć, to jedyną słuszną drogą jest zmiana nawyków żywieniowych. Możesz to zrobić w Klubie Kasi, dołącz też do naszej społeczności, gdzie nawzajem się wspieramy, wymieniamy przepisami i działamy!

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia – słyszeli o tym chyba wszyscy. Okazuje się, że w dużej mierze jest to po prostu mit. Niektórzy ludzie nie wyobrażają sobie wyjścia z domu bez śniadania, inni nie jedzą go w ogóle. Skąd mamy wiedzieć co jest dla nas lepsze?

Faktem jest, że dobre śniadanie powinno być dobrze zbilansowane, pożywne i bogate w różnorodne składniki odżywcze. Wówczas powinno dodać nam energii na cały dzień.

Źle skomponowany posiłek poranny sprawi, że będziemy ospali, ociężali i w złym humorze. Jedząc niezdrowe śniadania codziennie, narażamy się na rozwój otyłości i licznych chorób przewlekłych.

Zjedzenie niezdrowego śniadania jest dużo gorsze niż pominięcie tego posiłku w ogóle.

Pomimo licznych kampanii społecznych, czy to billboardowych czy telewizyjnych, oraz naszej, wydawałoby się, dużej wiedzy na temat tego posiłku ciągle popełniamy błędy żywieniowe.

Jakie są największe grzechy żywieniowe Polaków? Poniżej kilka przykładów najczęściej popełnianych błędów śniadaniowych.

zdrowe śniadanie

Płatki śniadaniowe

Z każdej strony konsumenci są zalewani o informacjami o dobrodziejstwach jakie, daje spożywanie płatków śniadaniowych.

Zdrowe, pożywne, z pełnego ziarna, z kompletem witamin i minerałów, szybkie w przygotowaniu, z glutenem, bez glutenu a do tego jeszcze w wielu smakach i kształtach – wydawałoby się, że to posiłek idealny.

Prawda jest jednak zupełnie inna – płatki śniadaniowe to w większości cukry proste, spulchniacze, sztuczne aromaty i sztuczne witaminy. Ponadto są to produkty wysoko przetworzone! Płatki, granola, czy batony typu „fit”, zawierają zwykle bardzo dużo cukru – sprawdź to na opakowaniu.

Czy ciągle uważasz, że to najlepszy wybór na śniadanie dla Ciebie i Twojej rodziny?

Tosty z margaryną

Szybki i łatwy posiłek – wystarczy, ze kromkę chleba włożysz na kilka minut do tostera i na ciepło posmarujesz margaryną.

Węglowodany złożone, białe pieczywo tostowe (chleb tostowy najczęściej ma niewiele wspólnego z prawdziwym chlebem), utwardzane oleje roślinne (najczęściej tłuszcz palmowy) – tzw. tłuszcze trans, bardzo niska zawartość błonnika pokarmowego.

Nie, podpiekany chleb tostowy z margaryną to nie jest odpowiednie śniadanie. Może spowodować nagły wzrost poziomu cukru we krwi, przez co uczucie głodu zwiększa się i w efekcie jemy więcej. Takie śniadanie to prosta droga do otyłości i chorób serca.

Popularne: Schudnij szybko bez efektu jojo i głodówek!

Gofry i naleśniki

Drugie, zaraz po płatkach śniadaniowych, ulubione śniadanie naszych pociech. Wydawałoby się, że są zdrowe i pożywne… mleko, jajka, mąka, co tu niezdrowego?

Otóż odpowiedzią jest mąka, a konkretnie wysoko rafinowana mąka pszenna, która sprzyja rozwojowi otyłości, cukrzycy typu II i chorobom serca.

Ponadto takie śniadanie podaje się zwykle w obecności słodkich syropów, które w większości składają się z cukrów złożonych oraz niezdrowego syropu kukurydzianego, które sprzyjają rozwojowi stanów zapalnych, uodparnianiu się organizmu na insulinę oraz cukrzycy typu II.

Sklepowe soki owocowe

Jest to chyba najgorszy wybór, jakiego możesz dokonać komponując swoje śniadanie. I nie chodzi tu tylko o to, że po wypiciu soku ciągle będziesz głodny.

Kupne soki często z prawdziwym sokiem mają niewiele wspólnego. Składają się głównie z cukrów złożonych, syropu glukozowo-fruktozowego, aromatów, barwników i konserwantów.

Częste picie takich pseudo-soków może być tak samo zgubne w skutkach jak picie gazowanych napojów wysoko słodzonych typu cola.

Dużo lepiej jest wycisnąć własny, świeży sok każdego ranka. Wówczas będziemy mieć pewność, że dostarczamy sobie prawdziwych, wartościowych witamin i składników odżywczych.

Po wypiciu takiego „przesłodzonego” soku następuje szybki wzrost poziomu cukru we krwi, następnie poziom cukru nagle spada i przez to stajemy się zmęczeni i bardzo głodni – można powiedzieć, że wracamy do punktu wyjścia.

Taka dieta śniadaniowa jest tak samo zgubna w skutkach jak picie dużych ilości słodzonych napojów gazowanych.

Co więcej, można znaleźć opinie, że nawet soki owocowe wytwarzane w domu są znacznie mniej wartościowe niż warzywa, z których powstają. Podczas obróbki rośnie indeks glikemiczny owoców i maleje zawartość błonnika.

Popularne: W lipcu padł rekord! Kasia schudła aż 40 kg!

Babeczki i muffinki

Deser na początek dnia to jeden z najnowszych trendów śniadaniowych. Muffinki, czy to słodkie czy wytrawne, szybko podbiły serca ludzi na całym świecie.

Składają się głównie z mąki, cukru, jajek, olejów roślinnych oraz dodatków wedle uznania. Co jest najzdrowszym składnikiem z tej listy? Jaja.

Pozostała produkty przyczyniają się do rozwoju wielu schorzeń i chorób, w tym też niebezpiecznej otyłości.

Cukier, wysoko rafinowana mąka pszenna, tłuszcze trans i wysoko słodzone dodatki np. owoce kandyzowane – zdecydowanie nie tak powinien wyglądać pierwszy posiłek dnia.

Nie dajcie się tez skusić reklamom, w których wychwala się wyższość „ciasteczek śniadaniowych” nad innymi formami śniadania. W rzeczywistości składają się a cukrów, spulchniaczy, sztucznych aromatów i konserwantów, a niewiele jest w nich zdrowych składników.

Jogurty owocowe i słodzone produkty mleczne

Problem dotyczy jednak jogurtów smakowych/owocowych oraz dosładzanych produktów mlecznych np. mleka smakowe, maślanka czekoladowa, kefir bananowy, serek ciasteczkowy itp.

Takie produkty składają się głównie z cukru, barwników i sztucznych aromatów. Niewiele z nich ma cokolwiek wspólnego z naturą.

Wyjątkową czujność musimy zachować też, kiedy jesteśmy kuszeni jogurtami fit – takimi z niską zawartością tłuszczu lub zupełnie beztłuszczowych. Taki produkt zupełnie mija się z celem, bo powszechnie wiadomo, że niektóre witaminy i składniki odżywcze rozpuszczają i wchłaniają się wyłącznie w tłuszczach.

Ponadto, dzięki tłuszczowi mlecznemu, po spożyciu produktów mlecznych dłużej jesteśmy najedzeni (tłuszcz trawi się dłużej niż węglowodany) oraz w organizmie wydziela się hormon o nazwie cholecystokinina, który hamuje uczucie głodu oraz stymuluje wydzielanie się żółci i soku trzustkowego.

Granola

Granola to nic innego, jak mieszanka różnego rodzaju płatków zbożowych, bakalii, orzechów, ziaren i cukru (np. pod postacią miodu) zapiekana do momentu połączenia się składników i uzyskania efektu chrupkości.

Granolę w prosty i zdrowy sposób można przyrządzić sobie w domu.

Sprawdź mój przepis na domową granolę!

Jednak większość konsumentów woli kupić gotowy produkt w sklepie. To łatwiejsze i szybsze rozwiązanie, szczególnie dla konsumentów podatnych na hasła głoszone w reklamach i na billboardach.

Co znajdziemy w granoli dostępnej w sklepach?

Kandyzowane owoce, cukry (w tym syrop kukurydziany i syrop glukozowo-fruktozowy), spulchniacze a czasami też dodatek czekolady. W efekcie produkowana masowo granola to przewaga niezdrowych tłuszczów i pustych kalorii nad witaminami i składnikami odżywczymi.

Sklepowa granola to średnio 480-500 kcal w 100 gramach!

Sytuacja wygląda podobnie z kupowanymi batonikami musli – lepiej przyrządzić sobie takie samemu w domu, niż za własne pieniądze fundować sobie problemy z sercem, krążeniem krwi, cholesterolem i otyłością.

O czym pamiętać komponując zbilansowane, zdrowe śniadanie?

Zdrowe śniadanie powinno składać się z produktów nieprzetworzonych np. otrębów, ziaren, jajek, nasion, świeżych owoców.

Powinno być bogate w błonnik pokarmowy, który między innymi, oczyszcza jelita, wspomaga proces trawienia, utrzymuje stałe stężenie cukru we krwi i sprawia, że dłużej czujemy się syci (w efekcie czego jemy mniej). Dobre śniadanie to śniadanie z białkiem, dlatego warto wkomponować w nie np. naturalny jogurt, jajko czy półtłusty twarożek.

Lubisz, kiedy Twoje śniadanie jest słodkie? Zrezygnuj z cukru na rzecz naturalnego miodu lub naturalnych słodzików np. ksylitolu czy stewii.

Warto jest wyrobić w sobie nawyk picia domowych, świeżo wyciskanych soków, które z samego rana dostarczą nam niezbędnych witamin.

Trzeba pamiętać, że zbilansowana dieta składa się z 5 mniejszych posiłków dziennie, dlatego śniadanie powinno być skomponowane odpowiednio do indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego. Takie zapotrzebowanie łatwo wyliczyć w oparciu o wiek, wzrost i wagę człowieka, bardzo przydatne są tu dedykowane aplikacje internetowe.

Dobrze zbilansowane, zdrowe śniadanie z naturalnych składników doda nam energii na cały dzień, sprawi, że będziemy szczęśliwsi i pełni zapału do działania.

Zobacz także:

Pyszny śniadaniowy koktajl brownie z awokado i mleka migdałowego – przepis

Śniadaniowe ciasteczka bezglutenowe

Pyszne muffinki dyniowe z nasionami chia i rodzynkami