Kasia Gurbacka
Dietetyk, Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka Diety venus
Większość zbóż promowana jest jako „zdrowa żywność” bo są naturalne, zdrowe i pożywne…
Jednak te przetworzone zboża, wypełnione dziesiątkami chemicznych składników i kilogramami cukru, wcinamy codzienne na śniadanie, dajemy je naszym dzieciom, z dnia na dzień OSŁABIAJĄ nasz organizm. Skutki ich jedzenia są znacznie gorsze…
Powodują, że nie mamy energii, wiele naukowych autorytetów twierdzi, że powodują cukrzycę, raka, szybsze starzenie się organizmu, w tym także naszych organów wewnętrznych. Powodują też szybsze tycie i sprawiają, że obrastamy w tłuszcz, zamiast się go pozbyć. Wiele dzieci ma przez te zboża ADHD. Mimo tego, że jedzą są wychudzone, mają kłopoty z koncentracją i skupieniem uwagi. Jest też grupa dzieci, która po zjedzeniu tych zbóż jest ciągle głodna, je z kolei zbyt dużo i ma przez to nadwagę.
Już tłumaczę dlaczego tak jest….
Każdy z nas wie, że aby zachować zdrowie, trzeba unikać słodyczy, białego cukru, sztucznych barwników, aromatów, ciastek…każdy rodzić o tym wie, prawda?!
Sięgając po płatki śniadaniowe, też staramy się kierować zdrowiem. Jednak nawet te reklamowane jako „zdrowe” albo „odchudzające” , „fitness”,”bogate w błonnik”, „idealne źródło witamin i minerałów”, niestety takie nie są. Większość z nich w 30 gramach zawiera ponad 15 gramów cukru.
Jak to możliwe, że są zdrowe?
Jako dietetyk z wieloletnim doświadczeniem, staram się być na bieżąco z najnowszą wiedzą medyczną. Jest ona nieco inna, niż ta, którą wykładano nam na studiach. Dzięki nowoczesnym laboratoriom i badaniom, naukowcy na nowo odkrywają biochemię żywienia i to jak niektóre pokarmy wpływają na komórki naszego ciała.
Istnieje co najmniej 20 powodów, aby zaprzestać jedzenia tych zbóż. Zobacz skład przykładowych, „zdrowych” płatków:
Zobacz co się dzieje w Twoim organizmie po zjedzeniu tego..
Jeśli zależy Ci na własnym zdrowiu i zdrowiu Twojej rodziny, to koniecznie przeczytaj ten krótki artykuł.
Większość zbóż jakie codziennie zjadamy ( nawet te „pełnoziarniste” nieważne czy to jest pszenica, kukurydza czy ryż) powodują rozchwianie równowagi hormonalnej i poważne skoki cukru we krwi. To wszystko osłabia zdolność naszego organizmu do uwalniania hormonu wzrostu.
Jeśli chcesz wyglądać i czuć się młodziej unikaj „zdrowej” i „pełnoziarnistej” pszenicy, kukurydzy czy ryżu.
Te skoki są dla nas bardzo groźne, także dlatego, że uwalniają hormony odpowiedzialne za przechowywanie tłuszczu. Sprawiają też, że mamy większą ochotę na węglowodany i ciągle czujemy głód, a to raczej nie wpływa dobrze na obwód naszej talii czy płaski brzuch.
Pszenica jest tym WYJĄTKOWYM rodzajem węglowodanów, który zawiera związek o nazwie amylopektyna (nie znaleziono go w innych pokarmach). Dowiedziono, że amylopektyna zawarta w pszenicy podnosi poziom cukru we krwi bardziej niż jakikolwiek inny węglowodan, nawet szybciej niż batonik snikers!
Miska płatków śniadaniowych podnosi poziom cukru we krwi nawet SZYBCIEJ niż biały cukier!
Te duże skoki cukru, są groźne także dlatego, że uszkadzają nasze komórki. Dzieje się to w procesie zwanym glikacją. Glikacja to inaczej-uszkodzenie. Zakłóca ona reakcję naszego ciała na cukier, przyspiesza tycie, sprawia, że szybciej się starzejemy i zwiększa ryzyko cukrzycy. Glikacja przyspiesza też tempo starzenia się stawów, skóry, narządów, a nawet mózgu.
Nieźle, prawda…a reklamy płatków są takie fajne, kto by się spodziewał, że można po nich się wykończyć
Popularne: Co jeść na zdrowe śniadanie (przepisy)
JESZCZE JEDNO…
Co do tego, że „Płatki śniadaniowe są ważnym źródłem witamin i składników mineralnych” to BZDURA…
Większość witamin i minerałów jakie znajdują się w płatkach to sztucznie dodane witaminy. Wielkimi worami wsypuje się je do kotła z płatkami. Te sztuczne witaminy są gorzej przyswajalne niż te naturalne, a wiele z nich może nam nawet zaszkodzić. Przykładem może być wit. E, której sztuczna wersja jest szkodliwa, podczas, gdy ta naturalna witaminka E jest dla nas korzystna.
Chrupiąca droga do oponki na brzuchu, szerokiej pupy i cukrzycy?
Pomyśl o tym, kiedy następnym razem naszykujesz sobie miskę „zdrowych i pełnoziarnistych ” płatków śniadaniowych, zjesz gotową owsiankę z „saszetki albo kubeczka”, ciasteczka „go” na drogę lub innych pszennych produktów na śniadanie. Im więcej jesz zbóż pełnych glutenu, tym bardziej podrażniasz swoją trzustkę i inne organy zaangażowane w kontrolowanie poziomu cukru we krwi.
Konsekwencją może być cukrzyca typu 2, życie pełne ograniczeń żywieniowych a w trudnych przypadkach nawet leczenie insuliną i kilkakrotne badania poziomu cukru we krwi, codziennie, do końca życia.
Innym bardzo przykrym efektem jedzenia płatków śniadaniowych jest to, że nasz organizm zaczyna magazynować tłuszcz, zamiast go spalać. Dlatego, jeśli chcesz być szczupła, chcesz schudnąć, to płatki stoją na Twojej drodze.
Masz niedoczynność tarczycy, Hashimoto?
Czy wiesz, że budowa cząsteczkowa gliadyny, obecnej np. w pszenicy przypomina budowę gruczołu tarczycowego?
Kiedy jemy produkty pszenne, gliadyna przenika przez jelita, przechodzi do krwiobiegu i daje „sygnał” dla naszego układu odpornościowego aby ruszał to ataku. I tak nasz własny organizm atakuje tarczycę i sam ją niszczy. Dlatego osoby chorujące na tarczycę powinny jak najszybciej ZAPRZESTAĆ jedzenia pszennego glutenu. W tym przypadku pszenny gluten należy wykluczyć w 100%, ponieważ odpowiedź immunologiczna na gluten może trwać nawet do 6 miesięcy!
Zobacz też: Najgorsze jedzenie dla Hashimotek i przy niedoczynności tarczycy
Męczy Cię zapalenie jelit, refluks, biegunki, zaparcia, skurcze, gazy lub wzdęcia?
To przeczytaj więcej o tych „zdrowych” zbożach…
Wszystkie produkty, zawierające w swoim składzie pszenicę, nawet tę pełnoziarnistą, może spowodować zapalenie jelit i ich uszkodzenie. Przyczyną jest gluten i pszenne lektyny, zawarte w pszenicy.
A jeśli myślisz, że płatki kukurydziane są lepsze, to także jesteś w błędzie, bo prawie zawsze wykonane są z kukurydzy z GMO (zmodyfikowanej genetycznie). Skutki jej spożywania w długim okresie czasu nie są jeszcze poznane, a wielu naukowców twierdzi, że mogą nieść wiele zagrożeń dla zdrowia, także zdrowia dzieci.
Zawarte w glutenie związki sprawiają, że mamy większy apetyt na węglowodany, przez to jemy więcej i zamiast chudnąć, tyjemy. Być może dlatego jest nam też ciężko utrzymać wagę?!
Niedawno czytałam badania na temat ludzi, którzy jedli śniadania, których głównym składnikiem były jajka i ludzie, którzy jedli na śniadanie zboża ( min. chleb i płatki śniadaniowe).
Okazało się, że mimo tego, że osoby, które jadły śniadanie jajeczne, zjadły więcej tłuszczu w ciągu dnia, zjadły mniej kalorii. Być może właśnie dlatego, że nie wystąpiły u nich skoki insuliny i zaburzenia równowagi hormonalnej co prowadzi do zachcianek?
Zobacz: Jak naturalnie pozbyć się zgagi, refluksu, wzdęć i pieczenia przełyku?
Śniadania na bazie białka: jaj, białego sera, mięsa są o wiele lepszy od „śniadań zbożowych” bo pozwalają kontrolować apetyt, szczególnie na słodkie i węglowodany. Pomagają też szybciej spalać tłuszcz, bo białko jest jednym z najlepszych „spalaczy” na świecie!
Pszenica i inne zboża z glutenem sprawiają, że Twoje ciało magazynuje tłuszcz, zamiast go spalać.
Im więcej jesz węglowodanów pochodzących ze zbóż zawierających gluten, tym bardziej jesteś głodna i jesz coraz więcej, aby „nakarmić” swoje ciało, które ciągle woła o kolejną porcję energii. Twoje ciało zamienia się w maszynę do pochłaniania węglowodanów.
Produkty takie jak bezglutenowe dania np. naleśniki, białko, zdrowe tłuszcze, sprawią, że Twoje ciało zamieni się w maszynę spalającą tłuszcz.
Dieta, w której dominują zdrowe tłuszcze i bezglutenowe produkty, a nie węglowodany typu pszenny chleb czy płatki owsiane, pozwala ustabilizować poziom cukru we krwi, bez napadów „wilczego” głodu, spadku energii około południa i senności.
Efektem ubocznym takiej „diety bez pszenicy” jest spadek wagi, nawet o 12,5 kg! Ten spadek jest możliwy dzięki temu, że nie karminy już naszego ciała gliadyną. To pszenne białko, które nasz przewód pokarmowy rozkłada na egzorfiny.
Liczne badania wskazują, że egzorfiny są związkami morfinopodobnymi i działają jak narkotyki. To one nasilają apetyt, wywołują napady głodu, uzależniają od jedzenia chleba i innych wypieków. To one są winne temu, że spożywamy codziennie nawet o 400 kalorii więcej! Osoby, które przestały jeść produkty z pszenicy, schudły średnio od 11,8 do 12,5 kg w ciągu 6 miesięcy.
Co można jeść na śniadanie zamiast płatków śniadaniowych?
Możesz też zjeść specjalne naleśniki ( przepis na nie znajdziesz na następnej stronie), miseczkę kefiru lub jogurtu naturalnego z orzechami, suszonymi owocami, owocami goji czy żurawiną. Takie śniadanie utrzyma poziom cukru we krwi, dostarczy odpowiedniej ilości energii, zrównoważy hormony i sprawi, że nie będziesz mieć ochoty na więcej słodyczy i węglowodanów w ciągu dnia.
Na następnej stronie pokażę Ci dlaczego powinnaś przestać jeść pieczywo, nawet te pełnoziarniste. Podam Ci też mój sprawdzony przepis na pyszne naleśniki i inne „zbożowe” dania bez glutenu.