Jeśli chcesz schudnąć, to jedyną słuszną drogą jest zmiana nawyków żywieniowych. Możesz to zrobić w Klubie Kasi

Olej kokosowy podbił świat zdrowej żywności, kosmetologii i wegańskich wypieków swoimi walorami zdrowotnymi i aromatycznymi. Równie wielkim hitem okazuje się być też woda kokosowa…

woda kokosowaCo to jest tak naprawdę woda kokosowa? Wbrew powszechnemu mniemaniu orzechy kokosowe nie mają w sobie mleka, ale właśnie wodę – przejrzystą i lekko słodkawą. W brązowych łupinach jest bardzo mało płynu, bowiem pozyskuje się je głównie dla miąższu, a do picia zrywa się zielone kokosy, które mają w sobie bardzo dużo wody i niewiele miąższu. Naturalnie, w naszej szerokości geograficznej nikt nie pije wody bezpośrednio z kokosów, ale z butelek i kartoników. Napój nie należy co prawda do tanich, ale okazuje się być prawdziwym błogosławieństwem dla całego organizmu, więc warto rozważyć 2-tygodniową kurację polegającą na piciu codziennie jednej szklanki wody kokosowej.

A dlaczego warto?

Popularne: Ten olej uleczy Twoją tarczycę! Oto najnowsze badania… 

Woda kokosowa i korzyści z jej picia

1. Bogactwo minerałów

W szklance wody kokosowej jest aż 294 mg potasu, co czyni ją absolutną rekordzistką, jeśli chodzi o łatwość uzupełnienia niedoborów w organizmie. Ponadto woda kokosowa zawiera znaczące ilości magnezu, sodu i manganu, a w mniejszych ilościach także wapń, fosfor, miedź i żelazo oraz witaminę C i ryboflawinę. Pod tym kątem szklanka wody kokosowej jest idealnym elektrolitem, izotonicznym z osoczem ludzkiej krwi i idealnie nadaje się jako napój po wysiłku, wymiotach i biegunce, a także w przypadku zwalczenia migreny.

2. Idealne uzupełnienie płynów

Wodę kokosową pije się łatwo i przyjemnie – m.in. ze względu na niewielką ilość naturalnego cukru, który dodaje jej smaku. Niska kaloryczność i wspomniany wyżej fenomenalny skład mineralny sprawiają, że trudno o lepszy napój dla sportowców. Badania wskazują, że pita po wysiłku fizycznym w celu uzupełnienia straconych płynów, woda kokosowa wywołuje znacznie mniej nudności i przepełnienia niż zwykła woda czy napoje izotoniczne. Jej wyższość nad tymi ostatnimi polega zwłaszcza na braku sztucznych barwników, dodatków smakowych i słodzików.

3. Więcej energii

Zarówno bogactwo potasu, jak i naturalny poziom cukru sprawiają, że wodę kokosową pije się łatwo i przyjemnie, a efekt jest wysoce energetyzujący. Szklanka dostarcza nam bowiem ok. 50 łatwo przyswajalnych kalorii, które pobudzają mięśnie i mózg lepiej niż zwykła woda, ale jednocześnie nie obciążają systemu metabolicznego tak bardzo jak soki i słodkie napoje o wysokiej kaloryczności.

4. Wsparcie odchudzania

Niski poziom tłuszczu i niska kaloryczność idą w parze ze znakomitą zdolnością do zaspokajania apetytu – wypiwszy szklankę wody kokosowej przed obiadem czy kolacją na pewno o wiele mniej nałożymy sobie na talerz, unikając przejedzenia. Jako doskonały elektrolit dodatkowa szklanka wody kokosowej dziennie usprawnia też pracę nerek, pozwalając im skuteczniej pozbywać się toksyn – ten proces jest bardzo ważny dla skutecznej redukcji wagi i spalania komórek tłuszczowych.

Popularne: Wystarczy, że włączysz ten produkt do diety, a przyspieszysz odchudzanie!

5. Ochrona serca

Badanie naukowe z 2005 roku dowiodło, że picie wody kokosowej przez dwa tygodnie powoduje obniżenie zbyt wysokiego ciśnienia krwi o 30-70%. Jeśli dodać do tego fakt, że w eksperymentach, konsumpcja wody kokosowej przyniosła znaczną poprawę profilu lipidowego krwi – obniżenie frakcji złego cholesterolu LDL oraz trójglicerydów, terapia kokosowa może okazać się wspaniałym, naturalnym remedium dla osób zagrożonych chorobami serca.

6. Prewencja cukrzycy

Woda kokosowa zawiera zestaw aminokwasów (m.in. alaninę, argininę, cysteinę), które okazują się być bardzo skuteczne w obniżaniu poziomu glukozy we krwi i stymulowaniu wrażliwości tkanek ciała na insulinę. Gdy dołączymy do tego fakt, że regularne picie wody kokosowej sprzyja utrzymaniu niższej wagi ciała, problem zagrożenia cukrzycowego wydaje się być w dużej mierze zneutralizowane – przy zachowaniu odpowiedniej diety oczywiście.

7. Odkwaszenie organizmu

Jednym z największych grzechów współczesnej diety jest przewaga produktów zakwaszających organizm, zwłaszcza białej mąki, wołowiny, alkoholu, sztucznych słodzików, drobiu, herbaty, kawy, ryżu, orzechów, serów, makaronu czy mleka. Niski poziom pH (oznaczający wysoką kwasowość) może tymczasem przyczyniać się do powstawania takich problemów zdrowotnych jak bóle stawów, brak odporności, nagromadzenie flegmy, otyłość czy cukrzyca. Woda kokosowa jest naturalnym środkiem alkalizującym organizm, a więc przywracającym pożądaną równowagę w organizmie.

8. Redukcja napięcia

Wysoka zawartość magnezu w wodzie kokosowej wraz z obecnością wapnia sprawiają, że ma ona niezwykle łagodzący wpływ na napięcie mięśni. Ulgę odczuć mogą więc ludzie cierpiący często na skurcze mięśni, nadpobudliwość, bóle mięśniowe pleców, a także stres psychiczny. Magnez oddziałuje bowiem bezpośrednio na nasz parasympatyczny system nerwowy, a dodatkowo wspomaga wydzielanie serotoniny – hormonu szczęścia i relaksacji.

Popularne: Oto najlepsza maseczka na blizny i rozstępy! Pozbądź się ich na zawsze

9. Ładniejsza skóra

Prawidłowe nawodnienie organizmu oraz podaż niezbędnych minerałów są niezbędne dla sprawnego działania skóry. Większość problemów z cerą może wynikać z zaburzeń procesów metabolicznych w organizmie, które woda kokosowa pomaga neutralizować. Zawartość przeciwutleniaczy dodatkowo wspomaga w walce z wolnymi rodnikami i upływającym czasem. Na tym jednak nie koniec – badania wskazują, że przemywanie problematycznej skóry wodą kokosową wyraźnie redukuje nadmiar sebum i łagodzi podrażnienia.

10. Ochrona przed rakiem

Naukowcy doszukali się także w wodzie kokosowej cytokinin – naturalnych roślinnych hormonów wzrostu, które na organizm człowieka mają zbawienny wpływ w kontekście niszczącego neutralizowania wolnych rodników. Mówi się wręcz, że regularna konsumpcja wody z kokosa może redukować prawdopodobieństwo zapadnięcia na niektóre rodzaje nowotworów.

Zobacz także:

Ten olej oczyści Twój układ limfatyczny, szybko!

Cukier kokosowy, Nowość?! Czy warto go kupować?

Na tej diecie schudnie nawet największy leń!