Jeśli chcesz schudnąć, to jedyną słuszną drogą jest zmiana nawyków żywieniowych. Możesz to zrobić w Klubie Kasi

Bisfenol A (BPA) to wróg publiczny numer jeden, który niestety… jest wszędzie dokoła nas. Co gorsza, napis „BPA-free” wcale nie zapewnia bezpiecBPA i jego zamiennikizeństwa…

W latach 50-tych ubiegłego stulecia rynek produktów konsumpcyjnych zrewolucjonizowały tanie i praktyczne opakowania plastikowe, które pojawiły się w każdym sklepie i każdym domu. Zaletą był nie tylko niski koszt, ale także lekkość, odporność na zniszczenia oraz wysokie temperatury, przejrzystość. Od napojów i żywności, przez kosmetyki, a skończywszy na domowej elektronice, sprzęcie sportowym i medycznym, BPA znalazło się wszędzie. Sam bisfenol A to bowiem związek chemiczny niezbędny do wyrobu polikarbonatów (plastiku) oraz żywic epoksydowych, mających szerokie zastosowanie w przemyśle. I tak przez dekady cieszyliśmy się z postępu…

Popularne: Odzyskaj zdrowie – oczyść organizm ze szkodliwych toksyn!

SZKODLIWOŚĆ BPA

Niestety, jak w przypadku wielu innych materiałów czy leków, prawdziwe, długoterminowe działanie na organizm ludzki wychodzi na jaw dopiero po latach użytkowania i naukowcy w końcu stwierdzili, że cząsteczki BPA mają zadziwiającą zdolność odłączania się od swoich pierwotnych struktur i bardzo często lądują… w naszych organizmach. Bisfenol A osadza się w tkankach i ma szokująco negatywny wpływ na zdrowie człowieka – niestety, badania przesiewowe moczu w USA wykazały, że aż 95% dorosłych oraz 93% dzieci ma w swoich organizmach łatwo wykrywalny poziom BPA.

Jakie są tego konsekwencje?

  • BPA ma bardzo silne działanie na układ reprodukcyjny, co najbardziej dotyka małych dziewczynek. Naukowcy wykazali, że ekspozycja na bisfenol A utrudnia dojrzewanie jajeczek i powoduje bezpłodność. Niestety, również dla panów nie ma dobrych wieści – BPA łączy się wyraźnie z zaburzeniami erekcji i ejakulacji.
  • BPA ma także związek z chorobami serca u dorosłych – badacze z Uniwersytetu Cincinnati w USA ujawnili zależność między ekspozycją na BPA a zaburzeniami pracy serca, w tym arytmią. Ponadto, dane statystyczne mówią, że 25% populacji o najwyższych wskaźnikach BPA ma dwa razy większe prawdopodobieństwo rozwinięcia chorób serca niż 25% populacji o najniższym stężeniu BPA w moczu.
  • BPA może również zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.
  • Bisfenol A źle wypada także w kontekście funkcjonowania mózgu – amerykańscy uczeni uważają, że związek ten jest odpowiedzialny za utratę połączeń nerwowych, a co za tym idzie, problemy z pamięcią i nauką, a nawet depresję.
  • BPA obniża skuteczność chemioterapii, a w przypadku ekspozycji w łonie matki, może u dziewczynek zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi.
  • BPA łączony jest także ze zwiększonym prawdopodobieństwem rozwinięcia astmy.

Popularne: Ta roślina blokuje Twój metabolizm i przyspiesza starzenie!

NOWE TWORZYWA BEZ BPA

szkodliwość BPA

Alarmujące doniesienia naukowe spowodowały, że coraz większa część producentów zaczęła się wycofywać z wykorzystywania opakowań zawierających BPA. Największe larum podniosło się ze zrozumiałych względów wśród rodziców małych dzieci, które praktycznie od pierwszego dnia stykają się dziś z plastykowymi butelkami, smoczkami czy zabawkami. A ciało niemowlaka nie ma jeszcze żadnej ochrony i jego tkanki chłoną substancje chemiczne niczym gąbka.

Ku uciesze wielu mam na rynku pojawiły się więc produkty droższe, ale oznaczone jako wolne od BPA (BPA-free). Wiadomo, że lepiej zapłacić niż potem żałować. I taki byłby koniec nieszczęsnego eksperymentu z BPA, gdyby dociekliwi naukowcy nie odkryli kolejnej pułapki. Okazuje się bowiem, że tworzywa sztuczne bez BPA zawierają w swoim składzie często BPS, czyli bisfenol S, który wcale nie jest bezpieczniejszy od swojego poprzednika. Pierwsze studia już potwierdzają to samo szkodliwe działanie na układ hormonalny, przyspieszające dojrzewanie i mogące znacznie ograniczać płodność.

Inne zamienniki, takie jak BPF, też nie są zdrowszą alternatywą. Amerykański test butelek dla niemowlaków, wszystkich oznaczonych jako wolne od BPA i bezpieczne, wykazał, że wszystkie miały umiarkowany do wysokiego wpływ na system endokrynologiczny, wykazując właściwości estrogenne.

Popularne: Mleko dla cieląt, nie dla ludzi! Pijesz je? Zobacz, na co się narażasz…

JAK SIĘ CHRONIĆ?

Nie brzmi to wszystko optymistycznie, zwłaszcza jeśli mamy małe dzieci i boimy się o ich przyszłość. Faktycznie, trudno jest bowiem wierzyć w jakikolwiek plastik, bo dotąd nic niezawodnego nie wynaleziono. Aby eliminować ryzyko toksycznego wpływu BPA i jego pochodnych na organizm należy przede wszystkim:

  • Przechowywać żywność w pojemnikach szklanych i porcelanowych, unikając plastiku, puszek oraz kartonowych opakować wyściełanych wewnątrz tworzywem sztucznym.
  • Nigdy nie pić ciepłych płynów z plastikowych butelek – ryzykiem jest nawet woda nagrzana w aucie w plastikowej butelce. Ne należy także odgrzewać jedzenia w kuchence mikrofalowej w plastikowym pojemniku, nawet jeśli producent zapewnia, że to bezpieczna opcja.
  • Nie zaleca się dotykania wydruków na papierze światłoczułym (paragonów sklepowych), a szczególnie nie wolno ich dawać do rąk dzieciom. To wręcz kopalnia łatwo uwalnianego BPA.
  • Jeśli używasz mimo wszystko plastikowych pojemników, to nie myj ich w zmywarce i nie szoruj silnymi detergentami – tym sposobem możesz tylko wspomóc proces uwalniania się cząsteczek BPA do żywności.

Zobacz także

Uważaj na niebezpieczne kosmetyki. Mogą zagrozić Twojemu zdrowiu!

Czy plastikowe butelki mogą zagrażać Twojemu zdrowiu?

Na tej diecie schudnie nawet największy leń!