Jeśli chcesz schudnąć, to jedyną słuszną drogą jest zmiana nawyków żywieniowych. Możesz to zrobić w Klubie Kasi, dołącz też do naszej społeczności, specjalnej grupy na Facebooku, gdzie nawzajem się wspieramy, wymieniamy przepisami i działamy!

Dbałość o zęby i dziąsła to nie tylko najlepsza strategia, aby mieć piękny uśmiech, ale, jak się okazuje, także klucz do ogólnego zdrowia!

Nikt nie przepada za chodzeniem do dentysty i cierpieniem katuszy na fotelu. Ale ryzyko wiercenia to nic w porównaniu z zagrożeniem, jakie bakterie rezydujące w jamie ustnej stwarzają dla naszego serca, stawów, a nawet życia…

ZWIĄZEK MIĘDZY ZĘBAMI A ZAWAŁEM SERCA

Naukowcy badający bakterie zasiedlające jamę ustną człowieka zaobserwowali pewne prawidłowości łączące określone szczepy z występowaniem groźnych dla zdrowia konsekwencji. I tak, szczepy paciorkowca odnajdywanego w ślinie niektórych osób są pozytywnie skorelowane z podwyższonym ryzykiem zawału serca oraz krwawienia wewnątrzczaszkowego.

Na czym polega ten związek? Badaczom wydaje się, że bakterie wnikają w ściany naczyń krwionośnych osłabionych wiekiem lub chorobą nadciśnieniową i powodują mniejsze lub większe krwawienia wewnętrzne. Takie wylewy z mózgu mogą prowadzić do utraty pamięci i demencji, a także śmierci.

Ponadto, badania naukowców z Uniwersytetu w Harvardzie dowodzą, że także zapalenia dziąseł mogą mieć katastroficzny wpływ na układ krążenia. Powodujące zapalenie bakterie wnikają przez uszkodzoną tkankę do krwioobiegu i biorą udział w formowaniu się płytek miażdżycowych, bezpośrednio odpowiedzialnych za zawały serca.

Popularne: 5 powodów aby używać oleju kokosowego zamiast pasty do zębów

INNE POWIKŁANIA NIEPRAWIDŁOWEJ HIGIENY

Istnieje także wyraźna zależność między zdrowiem zębów i dziąseł a dolegliwościami reumatycznymi. Zarówno gorączka reumatyczna, jak i artretyzm wykazują silną higiena jamy ustnejzależność od bakterii rezydujących w jamie ustnej, do tego stopnia, że kiedy pacjentom cierpiącym na bóle stawów podaje się lekarstwa na zapalenie dziąseł, ich ogólny stan ulega poprawie! Z danych statystycznych wynika, że pacjenci reumatologii mają dwa razy częściej zdiagnozowaną paradontozę niż reszta populacji.

Ale na tym nie koniec. Badacze znaleźli też związek między bakteriami powodującymi stany zapalne dziąseł i zębów a nowotworami trzustki i przełyku. Okazuje się, że w 61% pobranych tkanek zdiagnozowanego raka przełyku obecne są bakterie wywołujące paradontozę. Podejrzewa się, że drobnoustroje te łączą się z komórkami nowotworu i przyspieszają jego rozwój. Jeśli chodzi o raka trzustki, to osoby mające w ślinie przeciwciała świadczące o obecności szczepów bakterii odpowiedzialnych za stany zapalne jamy ustnej, mają dwa razy większe ryzyko zapadnięcia na ten niezwykle groźny i zabójczy nowotwór.

POKARMY SZKODZĄCE ZĘBOM

Aby zapobiegać stanom zapalnym w jamie ustnej niezbędna jest oczywiście prawidłowa higiena polegająca na regularnym szczotkowaniu zębów i oczyszczaniu przestrzeni między zębami. Istnieje jednak więcej czynników sprzyjających paradontozie – np. palenie papierosów, posiadanie amalgamatowych wypełnień, zaburzenia systemu odpornościowego wynikające z chorób systemowych takich jak cukrzyca czy choroba Crohn’a, a także nieodpowiednia dieta.

Czego więc należy się wystrzegać, aby zachować zdrowe zęby i dziąsła?

Cukier. Jest największym winowajcą osadzania się płytki nazębnej, która przyczynia się zarówno do powstawania próchnicy, jak i zapalenia dziąseł. Słodkie pokarmy, w tym także owoce, stwarzają w jamie ustnej kwaśne środowisko, idealne do rozwoju szkodliwych bakterii oraz grzybów. Do najgorszych typów słodyczy należą twarde i ciągnące się cukierki oraz słodzone napoje.

Popularne: Pij ten napój codziennie rano, a szybciej schudniesz!

Alkohol. Konsumpcja alkoholu obniża poziom witaminy B w organizmie i ogranicza formowanie się kości. Oba te czynniki mają negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Dodatkowo, alkohol powoduje wysychanie w ustach, zaś ślina jest największym sprzymierzeńcem zdrowych zębów i dziąseł.

Cytrusy. Owoce cytrusowe zawierają w sobie kwasy, które mają bardzo niszczący wpływ na szkliwo. Ubytki w emalii to zaś prosta droga do rozwoju próchnicy, a co za tym idzie, powstawania stanów zapalnych w zębów i dziąsłach.

Suszone owoce, kremy, żelki. Wszystkie klejące się pokarmy, które łatwo przyczepiają się do zębów i mogą zalegać w szczelinach między nimi, stwarzają dodatkowe ryzyko. Ich konsumpcja musi być dlatego zawsze zakończona dokładnym szczotkowaniem.

Białe pieczywo. Chleb i bułki z mąki z pełnego przemiału zawierają w sobie cukry proste, które natychmiast rozpuszczają się w ustach, działając tak samo jak słodycze. Ponadto, gumowa konsystencja sprawia, że kawałki łatwo więzną między zębami, przyczyniając się do powstawania infekcji dziąseł.

CO JEŚĆ BY MIEĆ ZDROWE ZĘBY?dbałość o zęby

Oczywiście, najzdrowsza jest dieta zrównoważona, oparta na warzywach, zdrowych tłuszczach i białku. Z punktu widzenia jamy ustnej i prewencji zapaleń zębów i dziąseł, szczególnie ważne w diecie są:

  • Woda. Pomaga regularnie przepłukiwać usta, pozbywając się nadmiaru cukru, kwasów i uzupełniając poziom dobroczynnej śliny. Zaleca się wręcz, aby po każdej słodkości czy owocu cytrusowym przepłukać usta łykiem wody.
  • Korzeń lukrecji. Badania wskazują, że lukrecja zawiera dwie ważne substancje skutecznie zwalczające główne bakterie odpowiedzialne próchnicę i paradontozę.
  • Warzywa o wysokiej zawartości witaminy C. Natka pietruszki, papryka, kiszona kapusta i ogórki to kopalnia witaminy C, która odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowych dziąseł oraz procesie kalcyfikacji, czyli wzmacniania się struktury zęba.
  • Jagody oraz jeżyny. Te ciemne owoce są niezwykle wartościowym źródłem bioflawonoidów, które zapewniają utrzymanie zdrowej struktury kolagenowej dziąseł.

Zobacz także:

10 domowych sposobów na ból zęba

Oczyść swój organizm – pozbądź się groźnych toksyn i schudnij!