Kasia Gurbacka
dietetyk
promotor zdrowego odżywiania
autorka Diety Venus

Zamiast szkodliwych leków przeciwbólowych warto wypróbować naturalne sposoby na ból głowy – zaskakująco skuteczne! 

Ból głowy może mieć dziesiątki różnych przyczyn, ale najczęściej przychodzi i odchodzi bez śladu. Niestety, tych kilka godzin może być niezwykłym utrapieniem, zwłaszcza jeśli nie mamy możliwości położyć się i przeczekać najgorsze. Najprostszy sposób na ratunek to oczywiście sięgnięcie po tabletkę…

10 SPOSOBOW NA BOL GLOWY

DLACZEGO LEKI PRZECIWBÓLOWE SĄ NIEBEZPIECZNE?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak kwas acetylosalicylowy (aspiryna) czy ibuprofen (ibum, nurofen) to najczęściej przedawkowywane lekarstwa na świecie. Badania epidemiologiczne są zastraszające – dzięki łatwemu dostępowi i nieświadomości pacjentów, ogrom konsumowanych „pigułek na głowę” powoduje w skali globalnej miliony zgonów oraz poważne szkody na zdrowiu. Do najpoważniejszych skutków ubocznych częstego zażywania leków przeciwbólowych należą:

  • Poważne choroby układu pokarmowego, łącznie z wrzodami żołądka
  • Krwawienia wewnętrzne
  • Zatory tętnicze
  • Zaburzenia funkcji nerek
  • Zawały serca (zwłaszcza po ibuprofenie)

Niektóre sytuacje, takie jak wyrwany ząb czy silna kontuzja, aż proszą się o nieco farmakologicznej pomocy. Niemniej jednak sięganie po tabletki przy każdym bólu głowy, jest wyraźnym nadużyciem.

JAK MOŻNA ZŁAGODZIĆ BÓL GŁOWY DOMOWYMI SPOSOBAMI?

1. Pieprz kajeński
pieprz kajenskiKapsaicyna nadająca pieprzowi kajeńskiemu smak i aromat to silny środek przeciwbólowy, blokujący wydzielanie substancji p, uwalnianej w zakończeniach nerwowych. Aby skorzystać z dobroczynnych właściwości pieprzu można wmieszać ¼ łyżeczki do porcji ryżu czy kaszy, wypić ją w szklance ciepłej wody lub zaaplikować w formie nasączonych roztworem wacików do nosa.

2. Ocet jabłkowy
Zaletom octu jabłkowego praktycznie nie ma końca. Przy intensywnych bólach głowy poleca się wypicie szklanki ciepłej wody z łyżką miodu i łyżką octu jabłkowego lub sporządzenie kompresu na czoło z ciepłej wody zmieszanej z octem w proporcji 10:1

ocet jabłkowy właściwości3. Imbir
Przeciwzapalne działanie imbiru okazuje się być skuteczne także przy bólach głowy. Naukowcy tłumaczą ten proces zdolnością do hamowania wydzielania prostaglandyn, związków towarzyszących stanom bólowym i zapalnym w organizmie. Aby wykorzystać magiczną moc imbiru, należy zetrzeć kawałek korzenia i zalać go zimną lub gorącą wodą, a następnie wypić. Dodajmy, że ból głowy jest często związany z odwodnieniem, a wypicie 2-3 szklanek płynów może znacząco złagodzić dolegliwości.

4. Kawa z goździkami
Kofeina poprawia krążenie krwi, przynosząc często ulgę przy bólach głowy, zwłaszcza związanych z niskim ciśnieniem. Jeśli do kawy dodamy przed zaparzeniem kilka goździków, otrzymamy pyszny, aromatyczny napar, który dodatkowo wykorzystuje przeciwbólowe działanie aromatycznej przyprawy. A kto nie lubi kawy może wypróbować czarną herbatę lub powdychać przez kilka minut aromat pokruszonych goździków lub olejku goździkowego.

kawa

5.Mięta
Mięta działa kojąco, przeciwskurczowo i łagodząco na nerwy. Aby poczuć jej działanie można wypić napar z suszonych lub świeżych liści mięty albo też wykorzystać olejek miętowy do nacierania skroni i inhalacji.

6.Olejek lawendowy
Relaksujące i odprężające działanie lawendy sprawdza się zwłaszcza w przypadku bólów głowy wywołanych stresem. Olejek można stosować zarówno zewnętrznie, do masażu czoła i skroni, jak i w postaci inhalacji parowych lub na kominku aromaterapeutycznym.

7.Wiśnie
Wiśnie zawierają w sobie pokaźną dawkę kwercetyny oraz antocyjanin, które razem mają działanie uderzająco podobne do ibuprofenu. Codzienną terapię wiśniową poleca się nie tylko ludziom cierpiącym na migreny, ale także reumatykom. Owoce można jeść w wersji świeżej, mrożonej, a także pić w postaci soków, idealnie bez dodatku cukru.

8.Ciepło-zimno
Różnym ludziom pomagają różne temperatury przy łagodzeniu bólu, dlatego ten sposób warto wypróbować metodą prób i błędów. Zimny lub wręcz lodowy okład na czoło może obkurczyć naczynia krwionośne uciskające nerwy. Z drugiej strony, bóle głowy spowodowane stresem często ustępują pod wpływem relaksujących ciepłych kompresów, które rozszerzają naczynia i poprawiają krążenie. Niektórzy chwalą sobie wręcz wzięcie prysznica z naprzemiennie zmiennymi temperaturami wody.

9. Masaż
Delikatne masowanie bolących okolic z lekkim uciskiem może przynieść zaskakująco dobre rezultaty już po 10-15 minutach, zaś działanie to warto wzmocnić wykorzystaniem olejku miętowego, lawendowego lub bazyliowego. Masujemy zwykle skronie, czoło, a także potylicę.

10. Akupresura
Uciskanie punktu znajdującego się pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym przynosi widoczne złagodzenie silnych bólów głowy. Wskazane jest utrzymywanie ucisku przez kilkanaście sekund w kilku seriach. Następnie warto całą tę przestrzeń na obu rękach dokładnie wymasować małymi kolistymi ruchami.

Zobacz też:

Czy olej kokosowy jest naprawdę taki zdrowy (naukowe wyjaśnienie)

Plan jedzenia, na którym schudnie nawet największy leń?

Czy gluten naprawdę jest taki szkodliwy? (badania)

 

Źródła:

http://everydayroots.com/headache-remedies

http://www.top10homeremedies.com/home-remedies/home-remedies-for-headache.html

http://healthimpactnews.com/2011/21-home-remedies-for-migraines-and-headaches/

http://www.livestrong.com/article/475991-cayenne-pepper-for-migraines/

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2004/01/17/cherries-health.aspx