Katarzyna Gurbacka
Dietetyk
Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka Diety Venus

Jak pomóc sobie bez sięgania po sterydy w przypadku astmy?

Inhalator

W Polsce na astmę cierpi ok. 10% populacji, przy czym liczba ta drastycznie rośnie wskutek coraz większych obciążeń genetycznych spowodowanych zmieniającym się stanem środowiska wokół nas. Żyjemy w sterylnych pomieszczeniach, niepotrzebnie ograniczając kontakt z naturalnymi alergenami, a wystawiając się na raczej na działanie toksyn w chemii domowej, kosmetykach i żywności, a także roztoczy –  malutkich pajęczaków żyjących głównie w pościeli, materacach, dywanach i zasłonach oraz ziemi roślin doniczkowych.

To właśnie roztocza są bardzo często przyczyną alergii, która w połączeniu z infekcjami górnych oddechowych może przeobrazić się w astmę.

Popularne: Cierpisz na astmę? Sprawdź, co Cię może uczulać i jak temu zapobiec

Jak rozpoznać astmę?

Zwykle wszystko zaczyna się z pozoru niewinnym katarem alergicznym, który stopniowo nasila się, a potem dochodzi męczący kaszel. Problemy z oddychanie, świsty i duszący kaszel oznaczają już reguły astmę. Choroba często rozwija się u kilkuletnich dzieci, zwłaszcza będących potomstwem rodziców astmatyków, ale może także zaatakować dopiero w wieku dorosłym.

Bez odpowiedniego leczenia i łagodzenia objawów szybko dochodzi do zaostrzenia się stanu, duszących ataków kaszlu, poważnych zaburzeń oddychania i praktyczniej niemożliwości uprawiania sportów czy nawet szybszego marszu. Ataki astmy prowokować też mogą stres, zimno czy podekscytowanie – jednym słowem, życie szybko staje się koszmarem.

Dlaczego warto wypróbować środki naturalne?

W silnych postaciach astmy chorzy muszą codziennie przyjmować leki wziewne należące do rodziny kortykosteroidów, które hamują proces zapalny w oskrzelach. Nie są to leki co do zasady niebezpieczne dla zdrowia, ale powodują przykre dolegliwości w obrębie jamy ustnej  – zwłaszcza zakażenia grzybiczne podniebienia i gardła. Dlatego zanim astma wymknie się spod kontroli, warto spróbować naturalnych środków zaradczych, które dają większe szanse organizmowi, a mniej polegają na chemii.

Witamina D a astma

Naukowcy z Waszyngtonu stwierdzili, że 86% małych astmatyków cierpi na niedobór witaminy D. W 2007 roku dowiedziono z kolei, że matki, których dieta w ciąży była uboga oraz miały niski poziom witaminy D w organizmie, znacznie częściej rodziły dzieci, które później zapadały na astmę. W 2009 roku potwierdzono te wyniki, wykazując silną korelację między poziomem witaminy D u niemowląt a częstotliwością występowania u nich infekcji górnych dróg oddechowych. Z tego względu bardzo ważna jest odpowiednia suplementacja niemowląt witaminą D i dbanie, aby dzieci miały dziennie minimum 15 minut ekspozycji na światło słoneczne.

Przeczytaj koniecznie: Chcesz załagodzić objawy astmy? Sięgnij po produkty bez glutenu!

Naturalne sposoby na astmę

Wiele związków występujących w pożywieniu może także ograniczać rozwój astmy a nawet wyraźnie łagodzić jej objawy. Ale ponieważ substancje naturalne występują zwykle w niskich stężeniach w produktach żywnościowych, należy przeciwastmatyczną dietę stosować regularnie i konsekwentnie przez przynajmniej kilka tygodni, aby doczekać się rezultatów…

  • Kwasy tłuszczowe omega 3 – to jeden z najpotężniejszych oręży natury przeciw procesom zapalnym, leżącym u podłoża astmy. Należy zwracać uwagę nie tylko na regularne spożywanie pokarmów bogatych w omega 3, takich jak tłuste ryby morskie, siemię lniane, nasiona chia czy orzechy włoskie, ale także na prawidłową proporcję omega 3 do omega 6. Z reguły tych ostatnich, obecnym m.in. w oleju rzepakowym, słonecznikowym czy kukurydzianym, spożywamy za dużo, co przyczynia się do powstawania zapaleń i mimo cotygodniowych obiadów z łososiem w roli głównej.
  • Witamina C – badania sugerują, że ludzie cierpiący na astmę bardzo często mają niski poziom witaminy C w organizmie. Niedobór ten da się łatwo naprawić dietą bogatą w świeże warzywa i owoce, zwłaszcza cytrusy, papryki, truskawki i kiwi.
  • Przyprawy – imbir, kurkuma i czosnek mają nie tylko silne działanie przeciwzapalne, ale dzięki bogactwu antyoksydantów i substancji o działaniu wykrztuśnym, pozwalają łagodzić infekcje górnych dróg oddechowych i wspomagają system odpornościowy, od którego zależy siła naszych reakcji alergicznych.
  • Olejki eteryczne – olejek eukaliptusowy działa wykrztuśnie i pomaga udrożnić drogi oddechowe, przynosząc wyraźną ulgę przy trudnościach z oddychaniem związanych zarówno z klasyczną wirusową infekcją, jak i właściwą astmą.
  • Miódpicie ciepłej wody z miodem trzy razy dziennie może złagodzić znacznie ataki kaszlu i pomóc w okresach zaostrzenia się astmy.
  • Zioła – fenomenem w zakresie łagodzenia astmy okazuje się być lepiężnik różowy. Liście i pędy lepiężnika w badaniach klinicznych wykazują niezwykłą skuteczność w hamowaniu stanu
    Lepiężnik różowy
    Lepiężnik różowy

    zapalnego w drogach oddechowych i tłumieniu reakcji alergicznej.

  • Utrzymywanie wagi ciała w normie – badania dowodzą, że ludzie otyli mają o wiele większe ryzyko rozwinięcia astmy.
  • Ćwiczenia – ruch na świeżym powietrzu, ćwiczenia relaksujące takie jak joga, a szczególnie ćwiczenia oddechowe, mają ogromny wpływ na utrzymywanie optymalnej wydolności płuc.
  • Kawa – kofeina jest sama w sobie substancją o lekkim działaniu antyhistaminowym, co oznacza, ze redukuje reakcje alergiczne. Naukowcy dowiedli też, że wypicie filiżanki kawy zwiększa drożność dróg oddechowych i może pomóc w przypadku nagłych ataków astmy.

 

 

10 SPOSOBOW NA BOL GLOWY

Sprawdź także:

 

Źródła:

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/04/06/managing-your-childs-asthma-with-natural-medicine.aspx

http://www.naturallivingideas.com/21-tips-for-natural-relief-for-asthma-sufferers/

http://www.top10homeremedies.com/home-remedies/home-remedies-for-asthma.html

http://www.naturopathic.org/content.asp?contentid=495

http://homeremedyshop.com/17-best-home-remedies-for-asthma/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15005644