Jeśli masz niedoczynność tarczycy i lub chorobę zapalną w postaci Hashimoto, dieta jest jednym z elementów leczenia. Zobacz, plan jedzenia przy Hashimoto.

Czy dieta w Hashimoto pomoże Ci schudnąć i co dokładnie jeść, aby „okiełznać chorobę”.

Choć „choroba Hashimoto” brzmi dość obco, tak naprawdę i w naszym kraju jest obecnie pierwszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Polega ona na niszczeniu tego gruczołu na drodze procesu zapalnego. Ponieważ jest to schorzenie autoimmunologiczne, jak większość tych przypadłości najczęściej dotyka właśnie kobiet. Do 60 r.ż. występuje u 1-6% populacji, a w grupie osób starszych – nawet częściej.

choroby autoimmunologiczne a glutenGruczoł tarczycowy wytwarza głównie T4 (tyroksynę), która ulega przemianom w naszej wątrobie do jej aktywniejszej formy – T3 (trijodotyroniny). Wywołuje ona swoje efekty poprzez bezpośrednie oddziaływanie z genami zapisanymi w DNA, znajdującym się w jądrze komórkowym. Aktywacja różnych genów powoduje produkcję wielu enzymów, mających wpływ na nasz metabolizm.

Dzięki działaniom tych hormonów zmniejsza się poziom cholesterolu, zwiększa zużycie energii czerpanej z cukrów, pobudzona zostaje synteza i rozkład białek, z przewagą tego ostatniego procesu. Skutkiem tych nasilonych przemian jest termogeneza – pozwalająca na utrzymanie stałej temperatury. Efekt działania hormonów tarczycy rozpoczyna się wolno, lecz utrzymuje przez wiele dni, a nawet tygodni.

Objawy choroby są wyrazem niedoboru hormonów tarczycy. Przy rozwiniętej niedoczynności tarczycy zwykle nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do ich przyczyny. Jednak zazwyczaj choroba rozwija się wolno. Dlatego wiele osób nieświadomie latami żyje z niedoborem hormonów tarczycy.

Chcesz nauczyć się dobrze jeść w Hashimoto i zdrowo schudnąć, nawet 40 kg? Dołącz do wspaniałej społeczności, gdzie otrzymasz dopasowane do Ciebie plany jedzenia, przepisy i mnóstwo motywacji! Zapisz się dzisiaj!

Ja jestem tego najlepszym przykładem…Moja niedoczynność objawiła się tym, że nie mogłam zajść w drugą ciążę, miałam niskie ciśnienie krwi około 110/70, byłam ciągle zmęczona, senna i „otępiała”. Moja waga choć zaraz po urodzeniu pierwszego dziecka wróciła do normy, to zaraz potem zaczęła rosnąć i rosnąć. Mimo, że pilnowałam się z jedzeniem, stosowałam diety, moja waga nie spadała. Oczywiście myślałam, że to zła dieta, że mimo tego, że jestem dietetykiem, coś robię źle…do czasu, kiedy poszłam do Pani doktor i poprosiłam ją o tabletki na odchudzanie. Tak po prostu, z bezsilności licząc na to, że mi pomogą.

Na szczęście moja Pani doktor wykazała się prawdziwą mądrością. Nie zapisała mi tabletek tylko kazała zrobić badania w kierunku niedoczynności tarczycy: TSH, Ft3, Ft4,T3 i T4 i USG tarczycy. No i wyjaśniło się skąd moje problemy…

Popularne: Tego pieczywa nie jedz w Hashimoto!

Kiedy możesz podejrzewać że to Twój problem?

  • masz przesuszoną, zimną skórę, o tendencji do nadmiernego rogowacenia
  • suche, łamliwe włosy, które mają skłonność do wypadania
  • ciągłe uczucie chłodu
  • niskie ciśnienie krwi, wolne bicie serca,, które wiążą się z uczuciem osłabienia i omdleniami
  • przewlekłe zaparcia
  • obrzęki, które potęgują uczucie „ciężkich nóg”
  • drętwienia, bóle – szczególnie w obrębie przedramienia i nadgarstka (zespół cieśni nadgarstka)
  • odczuwasz spowolnienie i uczucie ciągłego zmęczenia lub
  • depresję, obniżenie nastroju
  • zauważyłaś przyrost masy ciała bez zmiany diety

Co można zrobić, by sprawdzić swoją tarczycę?

Podstawowym badaniem, które pozwala na wykrycie zaburzeń tarczycy jest poziom TSH. Jest to również sposób kontrolowania skuteczności leczenia. Ten hormon produkowany jest przez przysadkę, która za jego pośrednictwem pobudza tarczycę do produkcji tyroksyny.

W chorobie Hashimoto nie odnosi to jednak skutku, dlatego stężenie TSH jest wyższe niż normalnie. Jeżeli to badanie wypadnie nieprawidłowo, lekarz zaleci bardziej szczegółowe testy – poziom T3 i T4 oraz ich części, która krąży we krwi w formie niezwiązanej z białkami (tzw. „frakcja wolna”, oznaczana jako fT3 i fT4). Ponieważ choroba Hashimoto ma tło autoimmunologiczne, jak wykrywa się tu charakterystyczne przeciwciała we krwi.

Są to przeciwciała przeciwtarczycowe – głównie anty-TPO (przeciw tyreoperoksydazie) i anty-TG (przeciw tyreoglobulinie). Ponadto na pewno zostanie wykonane USG tarczycy. Ważne jest również badanie stężenia cholesterolu – przy niedoczynności zwiększa się poziom szkodliwego LDL oraz triglicerydów, co u osób chorych niekoniecznie jest wynikiem błędów w diecie.
Niestety, wielu nieustannie walczy z dodatkowymi kilogramami, nie podejrzewając, iż przyczyna może leżeć w zaburzeniach hormonalnych!

Podczas gdy wszyscy wokół odnoszą sukces, osiągając upragnioną sylwetkę, dla chorych mimo ćwiczeń i narzucania sobie kolejne ograniczenia – waga stoi w miejscu.
Wszystkiemu winne jest spowolnienie metabolizmu, wywołane niedoborem hormonów tarczycy. Niestety choroba w dużej mierze jest uwarunkowana genetycznie – na jej powstanie nie mamy wpływu.

W niedoczynności konieczne jest leczenie hormonalne. Ale też dbałość o jakość spożywanych pokarmów, oraz aktywność fizyczną będzie miała istotne znaczenie dla utrzymania prawidłowej wagi i twojego zdrowia. Nie mniej ważne są właściwe proporcje między poszczególnymi składnikami odżywczymi – białkiem, węglowodanami i tłuszczami.

Poza koniecznością podawania hormonów tarczycy, musisz wprowadzić kilka zmian w swojej diecie:

#1 JEDZ DUŻO BIAŁKA
Białko jest niezbędnym budulcem dla mięśni, komórek oraz enzymów odpowiedzialnych za przeprowadzanie złożonych reakcji chemicznych w naszym organizmie. Poza tym ma kilka właściwości, które pozwalają dodatkowo utrzymać prawidłową wagę – długo utrzymuje się w żołądku, a do jego strawienia potrzebna jest większa ilość energii, niż w przypadku tłuszczy czy cukrów.

Musisz jednak unikać niektórych produktów np. mleka, a częstego jedzenia twarogu i jogurtów. Hormony zawarte w krowim mleku są aktywne przez cały czas ( nie zostają zniszczone w procesie pasteryzacji) cały czas stymulują cały układ endokrynologiczny w tym tarczycę. Ponadto zauważono, że u osób z niedoczynnością tarczycy bardzo często występuje nietolerancja laktozy. Skutkuje nieprzyjemnymi objawami – wzdęciami, uczuciem pełności i oddawaniem nadmiernej ilości gazów. Poza tym spożywanie produktów mlecznych ma niekorzystny wpływ na wchłanianie leków zawierających hormony tarczycy. Dieta w hashimoto, powinna zawierać duże ilości białka. Mięso, jaja, produkty skrobiowe bogate w białko, można jeść codziennie.

przepisy bez mleka

#2 JEDZ DUŻO PRODUKTÓW BOGATYCH W BŁONNIK
Dieta w Hashimoto powinna uwzględniać duże ilości błonnika. To recepta na „leniwą” perystaltykę jelit. Niestety osłabienie mięśni odczuwane przy niedoczynności tarczycy dotyczy też mięśni gładkich ściany przewodu pokarmowego. Trzeba go pobudzić do pracy – a nic nie czyni tego lepiej niż błonnik. Działa niczym „miotełka”, zbierająca wszystkie toksyny z organizmu, oraz daje uczucie sytości. A osoby uwzględniające dużą ilość błonnika w codziennej diecie (>30g/dzień) chudną!

Optymalna dzienna dawka błonnika to 20-40 g, osoby z niedoczynnością tarczycy i Hashimoto powinny go jeść nawet 2 razy więcej niż dzienne zalecenia.  Najwięcej ten cennej dla organizmu substancji znajdziemy w pełnych ziarnach zbóż, warzywach i owocach. Taki błonnik jest najbardziej wartościowy, najlepiej przyswajalny i przynosi najlepsze efekty. Ważne, aby spożywać go regularnie to znaczy codziennie. Warzywa i owoce bogate w błonnik to np. jabłka, banany, avocado, marchew, buraki, soczewica, fasola, karczochy, migdały, kiełki.

#3 PRODUKTY ZAWIERAJĄCE GOITROGENY
dieta w hashimotoPewnie ta informacja będzie nieco kontrowersyjna, ale oparta jest na faktach, nie na bezmyślnie powtarzanych pogłoskach…Mówi się, że goitrogeny to podstępni złodzieje jodu. To prawda. To składniki znajdujące się w wielu pokarmach. Uniemożliwiają one wchłanianie jodu – pierwiastka koniecznego do syntezy hormonów tarczycy, ale jest to groźne jedynie dla osób z niedoborem jodu lub niedostateczną ilości jodu, a to raczej niemożliwe, chociażby ze względu na obecność jodu w soli, którą wiele osób spożywa w dużych ilościach.

Wielu lekarzy jest zgodnych, że produkty spożywcze zawierające goitrogeny, a pamiętaj, są to bardzo zdrowe produkty, mają  zbyt wiele korzystnych składników odżywczych i mają bardzo korzystny wpływ na układ odpornościowy, także dla osób z Hashimoto. Nie warto eliminować ich ze swojej diety. JEDYNYM wyjątkiem jest soja, która oprócz goitrogenów wpływa na estrogen i jego wzrost, a Hashimotki i tak mają go zazwyczaj za dużo. Jeśli już masz ochotę na soję to sporadycznie i w wersji sfermentowanej np. jako tofu. Po drugie, w odniesieniu do produktów bogatych w goitrogeny, po ugotowaniu są nieszkodliwe. Także w wersji na surowo nie są szkodliwe. Porcja sałatki kolesław, gotowanych brokuł czy truskawek na pewni Ci nie zaszkodzi. Człowiek musiałby jeść ogromne ilość surowych warzyw krzyżowych, żeby miało to jakikolwiek negatywny wpływ na czynność tarczycy.

Oto produkty zawierające goitrogeny, które MOŻNA jeść:

  • kapusta bok choy, brokuły, brukselka, kapusta, kalafior, kapusta pekińska, chrzan, jarmuż, kalarepa, sałata mizuna, gorczyca, rzodkiewki, brukiew, rzepa
  • truskawki, siemię lniane, brzoskwinie, jagły, słodkie ziemniaki (bataty), gruszki, szpinak, orzeszki pinni, pędy bambusa

Zamiast tych zdrowych warzyw i owoców,UNIKAJ przede wszystkim:

  • soi pod każdą postacią, oleju sojowego, wszystkich kotletów sojowych, flaczków sojowych
  • gotowych wędlin bo w 99% zawierają soję, słabych gatunkowo wędlin i kiełbas, parówek
  • nie jedz produktów zawierających lecytynę sojową.

Drogie Hashimotki, warto wyrobić w sobie nawyk czytania etykiet! Jednocześnie jeśli używasz mało soli lub wcale, zadbaj o dostarczenie odpowiedniej ilości jodu. Unikaj jednak nadmiaru – niektórzy lekarze sądzą, że może wywoływać chorobę. Wystarczy 150-200µg dziennie. Najwięcej jodu znajduje się w rybach i owocach morza, a powszechne jodowanie soli kuchennej w zasadzie zlikwidowało niedobory tego pierwiastka.

Jeden średni ziemniak dostarcza około 40% zalecanej dziennej ilości jodu i ma tylko 80 kalorii. 100 gramów żurawiny zawiera około 400 mikrogramów jodu  co stanowi około 267% dziennego zapotrzebowania na jod i ma tylko  52 kalorie.

#4 PRODUKTY TAKIE JAK: PIECZYWO, CIASTKA, PĄCZKI, KUPNE BATONY-WSZYSTKO CO ZAWIERA

GLUTEN
Niestety, kiedy rozwija się jedna choroba autoimmunologiczna, może to oznaczać, że mamy predyspozycje do ujawnienia się kolejnych. Do takich należy celiakia – będąca wyrazem alergicznej reakcji na białko znajdujące się w produktach zbożowych. To, że dotyczy wyłącznie dzieci, jest jedynie mitem. U wielu dorosłych po prostu nie jest niewykrywana. W celiakii zniszczeniu ulegają kosmki w jelicie – odpowiedzialne za wchłanianie i trawienie pokarmów. Rozwinięta choroba skutkuje niedożywieniem, co pociąga za sobą anemię, niedobory witamin i innych składników pokarmowych. Dodatkowo mogą jej towarzyszyć wysypki na skórze, depresja i zaburzenia miesiączkowania. Nie oznacza to, że musisz obligatoryjnie wyłączyć gluten z diety, ale pamiętaj, że ryzyko wywołania jego nietolerancji jest większe w chorobie Hashimoto.

chleb_jaglany_przepis

Liczne badania wskazują na silny związek pomiędzy chorobami tarczycy a glutenem, a konkretnie jego nietolerancją. Gdzie ten związek? Oczywiście w gliadynie! Jej budowa cząsteczkowa przypomina budowę gruczołu tarczycowego. Kiedy jemy produkty pszenne, gliadyna przenika przez jelita, przechodzi do krwiobiegu i daje „sygnał” dla naszego układu odpornościowego aby ruszał to ataku. I tak nasz własny organizm atakuje tarczycę i sam ją niszczy. Dlatego osoby chorujące na tarczycę powinny jak najszybciej ZAPRZESTAĆ jedzenia pszennego glutenu.  W tym przypadku pszenny gluten należy wykluczyć w 100%, ponieważ odpowiedź immunologiczna na gluten może trwać nawet do 6 miesięcy!

#5 JEDZ DOBRE WĘGLOWODANY
Te złe to cukier i produkty zawierające przetworzony cukier, w tym syrop glukozowo-fruktozowy. Cukier jest podstawowym źródłem energii, jednak to on, a nie powszechnie posądzane o to tłuszcze odpowiedzialny jest za obecną epidemię otyłości. Unikaj cukrów prostych – zawartych w słodyczach i białym pieczywie. Dają uczucie sytości na krótko i szybko odkładają się w tkance tłuszczowej. Natomiast węglowodany złożone – zawarte w kaszach, grochu, fasoli i soczewicy są Twoimi sprzymierzeńcami. Dozwolone są też wszystkie warzywa, owoce, wszystkie odmiany zielonych sałat, można je jeść do woli.

CO JESZCZE MOŻESZ ZROBIĆ?

Mam nadzieję, że tym wpisem choć trochę Ci pomogłam i udało mi się wyjaśnić, jak ważne jest odpowiednie jedzenie. W tej chorobie ważna jest dobra diagnoza, odpowiednie leczenie, także hormonami, regularne badania i opieka dobrego lekarza endokrynologa. Oto przepisy, które mogą ułatwić Ci dbanie o odpowiednią dietę:

1. Przepisy na chleb, pieczywo, bułki, naleśniki, placki, babeczki, gofry bez glutenu

2. Przepisy na masło, śmietanę, majonez, ciasta, mleko, lody, desery, krakersy bez mleka krowiego