Katarzyna Gurbacka
Dietetyk, Promotor Zdrowego Odżywiania, Hashimotka
Autorka pysznego planu jedzenia Dieta Venus

Znam to z własnego doświadczenia, biegasz od lekarza do lekarza, każdy patrzy na Ciebie jak na wariatkę i często wysyła do psychiatry, robisz dziesiątki badań z których nic nie wynika, a Ty ciągle odczuwasz bóle w różnych częściach ciała? brzuch, głowa, nogi, stawy, plecy, czasem w innych dziwnych miejscach..

Ból w chorobie Hashimoto – skąd się bierze i jak z nim walczyć?

Niektóre osoby cierpiące na chorobę Hashimoto odczuwają dotkliwy ból. Często dotyczy on nie tylko mięśni i stawów, i szybko ustępuje przy braniu odpowiednich hormonów – ale nie zawsze jest to tak proste.

Niektórzy naukowcy spekulują, że w chorobie Hashimoto może dochodzić do swoistej nadwrażliwości nerwów, co powoduje że są „przeczulone” na doznania bólowe. Niedoczynności tarczycy często towarzyszy zespół cieśni nadgarstka, a wedle badań opublikowanych w Archives of Internal Medicine – jego pierwsze objawy mogą się pojawiać zanim rozpozna się zaburzenia hormonalne. Te powikłania są charakterystyczne dla choroby Hashimoto, ale szybkie rozpoznanie choroby i właściwe leczenie hormonalne powinno sprawić że ustąpią. Jednak nie u wszystkich.

Popularne: Plan jedzenie w Hashimoto i niedoczynności tarczycy

Jakie są mniej znane źródła bólu towarzyszące chorobie Hashimoto?

Kiedy boli całe ciało…

Coraz więcej autorów wskazuje na związek między chorobą Hashimoto oraz chorobami związanymi z uogólnionym bólem, ból calego ciała Hashimotodotyczącym niemal całego ciała. Wedle autorów publikacji z czasopisma Clinical Rheumatology, niemal co 5 osoba z chorobą Hashimoto cierpi na przewlekłe bóle, a niemal co 4 ma rozpoznaną chorobę reumatyczną (o których przeczytasz w dalszej części).

Fibromialgia jest chorobą, której charakterystyczną cechą jest ból całego ciała, szczególnie silny po uciśnięciu charakterystycznych „punktów spustowych”. Coraz częściej mówi się że źródło problemu znajduje się w naszym mózgu, a dokładniej w sposobie w jaki odczuwa on ból.

Eksperci z Mayo Clinic donoszą, że w mózgu osób na fibromialgię brakuje naturalnych substancji, które zmniejszają odczuwanie bólu (jak serotonina, zwana hormonem szczęścia, czy endogenne opioidy). Dlatego nawet niewielkie uszkodzenia ciała mogą powodować dotkliwe, długotrwałe bóle. Jak pokazują obserwacje pacjentów z autoimmunologicznymi schorzeniami tarczycy (do których należy choroba Hashimoto) – w porównaniu z przeciętnymi ludźmi jest rozpoznawana w ich przypadku ponad 3-4 razy częściej.

Podobnie z przewlekłym rozlanym bólem (chronic widespread pain – CWP) . Dużą rolę w ich leczeniu odgrywa psychoterapia – same leki przeciwbólowe nie nauczą nas, jak radzić sobie z chorobą.

Główne czynniki ryzyka wystąpienia CWP, wedle czasopisma medycznego Pain to depresja, zaburzenia lękowe oraz nadwaga lub niska masa ciała.

CWP nie jest jednak wyrokiem i można z nią wygrać. Liczne publikacje naukowe podkreślają, że osoby o pozytywnym nastawieniu do terapii szybciej uzyskują poprawę. Nasze podejście jest więc kluczowe by wygrać z bólem.

5 produktow, ktorych unikaj w hashimoto

Choroba Hashimoto towarzyszy innym chorobom autoimmunologicznym

Ból stawów, szczególnie w godzinach rannych, po wielu godzinach wypoczynku jest często zapowiedzią chorób zapalnych stawów.

Towarzyszy mu uczucie sztywności, przemijające po „rozruszaniu”. W ciągu dnia zwykle czujesz się świetnie, ale gdy przychodzi noc… Nieraz wybudzasz się z powodu bólu. Leki przeciwbólowe, chociaż dostępne są w każdym markecie przynoszą ulgę tylko na chwilę, ale pomagają nam przetrwać kolejne dni.

Dlatego zwlekamy z wizytą u lekarza przez dłuższy czas, a stan zapalny doprowadza do dalszych szkód. Czasami jednak problemu nie da się ukryć – stawy są wyraźnie obrzęknięte, zaczerwienione, a skóra nad nimi cieplejsza. To koronne objawy stanu zapalnego, i sygnał, że potrzebujemy pomocy specjalisty.

Osoby z chorobą Hashimoto mają większe ryzyko zapadnięcia na inne choroby autoimmunologiczne. Nawet więcej niż połowa z nich może cierpieć na jedną z nich – w tym również schorzenia obejmujące stawy oraz tkankę łączną. Ich częstym objawem jest ból.

Choroby reumatyczne

Te choroby nazywane są „reumatycznymi”, a ich leczeniem zajmują się specjaliści – reumatolodzy. Wbrew pozorom – nie są to problemy ludzi starszych. Polska kampania „Reumatyzm ma młodą twarz” pokazuje nam że jest inaczej. Na ich plakatach widnieją tylko młodzi ludzie, którzy mówią wprost: „zapalne choroby reumatyczne nie pytają o wiek”.

Niestety świadomość problemu jakie sprawiają te schorzenia, i bólu z którym się wiążą wciąż nie jest szeroko znana. Należą do nich nie tylko stosunkowo częste schorzenia jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), ale również choroby o tajemniczych nazwach, jak toczeń, twardzina układowa.

Łączy je nie tylko fakt, że przynależą do chorób zapalnych ale również to, że wielokrotnie częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Problemy z bólami stawów mogą pojawić się również w celiakii – chorobie autozapalnej związanej z nadmierną reakcją układu immunologicznego po spożyciu glutenu.

Najczęściej czytane: Zastosuj plan jedzenia i przepisy bez glutenu

Wtedy dieta eliminacyjna, z której wyklucza się produkty zbożowe i mąkę może w ciągu kilku tygodni uwolnić Cię od bólu. Ale pomaga to jedynie osobom z nadwrażliwością na gluten i celiakią – a więc nie wszystkim.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Jeśli cierpisz na chorobę Hashimoto, źródłem bólu nie musi być choroba reumatyczna, ale również tak „banalne” schorzenia jak choroba zwyrodnieniowa stawów. Wraz z wiekiem ulegają one zużyciu, i powstające w nich zmiany mogą się okazać bardzo bolesne. Ich źródłem może być m.in. dyskopatia, szerokie pojęcie obejmujące schorzenia dysków znajdujących się między kręgami budującymi kręgosłup.

Te schorzenia ściśle wiążą się z naszym stylem życia. Specjaliści wyliczają wśród czynników ryzyka

  • pracę przed komputerem
  • długą jazdę samochodem
  • źle przygotowane stanowisko pracy.

Kręgosłup sprawia problemy blisko połowie Polaków. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest coraz częstsza w miarę starzenia się, i niestety – częściej dotyka kobiet, podobnie jak choroba Hashimoto. Ponieważ po 50 roku życia niedoczynność tarczycy jest rozpoznawana aż 2 razy częściej i w tym wieku częściej pojawiają się problemy ze stawami, ich ból i diagnoza niedoczynności są wynikiem zwykłej zbieżności w czasie, ale nie znaczy to, że są wzajemnie powiązane.

Ból w chorobie Hashimoto – jak sobie z nim radzić

Jeśli cierpisz na ból, który nie ustępuje mimo przyjmowania hormonów – skontaktuj się z lekarzem. Możliwe że Twoje objawy nie są związane z samą chorobą Hashimoto, ale chorobą reumatyczną, lub inną która wymaga całkowicie odmiennego leczenia.

Musisz mieć świadomość, tarczyca i zaburzenia hormonalne nie tłumaczą wszystkich Twoich problemów zdrowotnych. Ale jeśli poznasz przyczynę swojego problemu, możliwe że z pomocą odpowiedniego leczenia pozbędziesz się wielu dolegliwości.

Życie po rozpoznaniu choroby przecież się nie kończy – ale z pewnością oznacza zmiany. Jak pisze Rebecca Rengo, 53-letnia kobieta z fibromialgią na portalu Health:„(…) zmieniła moje życie na lepsze. (…) Mam w sobie o wiele więcej głębi, współczucia i bardziej doceniam to czym jest życie dzięki fibromialgii”.

Zobacz też:

Dieta w Hashimoto, co jeść, a czego unikać?

Jakie suplementy przyjmować w niedoczynności tarczycy i Hashimoto?

Czy w Hashimoto można jeść warzywa zawierające goitrogeny (brokuły, groszek, kalafior, kapustę, inne?)