Kasia Gurbacka
dietetyk
promotor zdrowego odżywiania
autorka  planu oczyszczającego organizm Vital Detox

Rak szyjki macicy zabija prawie dwa tysiące Polek rocznie – jest to drugi najczęściej diagnozowany nowotwór kobiecy na świecie. 

Niestety, z racji na wewnętrzny charakter raka szyjki macicy pacjentki najczęściej dowiadują się o chorobie, gdy jest już bardzo późno. Czasem nawet za późno. Paradoks polega na tym, że w przypadku nowotworu szyjki macicy szybkie wykrycie oznacza najczęściej pełne szanse na wyzdrowienie. Nic dziwnego, że lekarze biją na alarm – każda kobieta musi mieć świadomość ryzyka i kontrolować swoje ciało. Dodajmy, że w naszym kraju umieralność pacjentek onkologicznych, choć spada, wciąż jest jeszcze o 70% wyższa od średniej europejskiej.

CYTOLOGIA NAJWAŻNIEJSZA

Jedynym spolegliwym badaniem jednoznacznie potwierdzającym obecność komórek rakowych lub ich brak jest badanie cytologiczne polegające na pobraniu wymazu ze śluzu szyjkowego. Ginekolodzy są zgodni – wykonywanie cytologii raz w roku to najlepsza ochrona przed rakiem. Zalecenie to dotyczy wszystkich kobiet, które rozpoczęły współżycie seksualne, także pań po menopauzie.

OBSERWUJ SIĘ!

Drugą sprawą jest umiejętność obserwacji własnego ciała w zakresie zdrowia intymnego. Bywa bowiem, że w natłoku codziennych spraw i kłopotów jeden czy drugi termin cytologii wyleci nam z pamięci, a w ciele zachodzą już groźne zmiany. Co prawda, większość procesów nowotworowych przebiega bezobjawowo, ale rak szyjki macicy może manifestować się w sposób, który najczęściej bagatelizujemy.

10 najczęstszych symptomów nowotworu szyjki macicy:

  1. Krwawienia z pochwy niezwiązane z miesiączką – plamienia międzymiesiączkowe nie muszą oznaczać raka, ale nie są zjawiskiem normalnym i wymagają każdorazowo konsultacji lekarskiej. Szczególnie niepokojące są krwawienia pojawiające w trakcie lub bezpośrednio po stosunku seksualnym lub po badaniu palpacyjnym u ginekologa, a także po przebytej menopauzie.
  1. Ból w czasie stosunku – ból lub dyskomfort odczuwany wyłącznie w czasie stosunku może oznaczać infekcję, ale jest także częstym objawem zaawansowanego raka szyjki macicy.
  1. Nawracające bóle podbrzusza – niezwiązane ze stanem przedmiesiączkowym, nasilające się bóle podbrzusza to bardzo powszechny symptom kobiecy mogący łączyć się z wieloma problemami. W przypadku raka, ból w okolicy miednicowej oznacza zaawansowaną fazę.
  1. Upławy o nieprzyjemnym zapachu – podstawowy objaw różnych kobiecych przypadłości, zwłaszcza infekcji bakteryjnych i drożdżycowych, wydzielina z pochwy w przypadku nowotworu szyjki macicy manifestuje się wodnistym charakterem i różowym zabarwieniem.

Dodatkowo, w przypadku zaawansowanych przypadków nowotworu szyjki macicy, powyższym objawom mogą towarzyszyć:

  1. Problemy z układem moczowym – trudność w trzymaniu moczu bądź obecność krwi w moczu są najczęściej oznakami zwykłej infekcji, ale bywają też sygnałem, że rak rozprzestrzenia się w jamie miednicy.
  2. Niewyjaśniona utrata masy ciała – to znak ostrzegawczy dotyczący wielu różnych nowotworów, ale także problemów hormonalnych i innych chorób. Nieograniczone chudnięcie zawsze wymaga wizyty u lekarza.
  3. Uczucie zmęczenia – bardzo niespecyficzny objaw mogący nie być wcale związany z żadną chorobą, ale stanem psychologicznym. Zmęczenie jest niepokojące, jeśli pojawia się wraz z innymi podejrzanymi symptomami i towarzyszy zdiagnozowanej niedokrwistości.
  1. Spuchnięta, boląca noga może być oznaką, że rak się rozrasta i ogranicza krążenie w kończynie dolnej.
  2. Bóle i złamania kości mogą świadczyć o przerzutach nowotworu do układu kostnego.
  3. Bóle pleców mogą wiązać się z zajęciem nerek przez raka szyjki macicy.

Należy podkreślić, że tylko cztery pierwsze z wymienionych objawów mogą dawać podstawę do podejrzeń o rozwijającym się raku szyjki macicy. Pozostałe symptomy mają charakter towarzyszący i jeśli nie pojawiają się razem z krwawieniami czy bólem, mają zwykle zupełnie inne podłoże.

RAK SZYJKI MACICY A SZCZEPIENIA

Nowotwór szyjki macicy wywoływany jest w ogromnej większości przypadków wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), którym zarazić się można wyłącznie drogą kontaktów płciowych. Niestety, prezerwatywa nie chroni w tym przypadku, zaś mężczyźni są bezobjawowymi nosicielami wirusa. Samo zarażenie nie oznacza wcale, że rak się rozwinie, ale może być wykryte laboratoryjnie i stanowi szczególną przesłankę do regularnych badań oraz zmiany stylu życia. Do czynników zwiększających ryzyko pojawienia się komórek nowotworowych należy bowiem m.in. palenie papierosów oraz stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Przed kilkoma laty na rynku medycznym pojawiły się szczepionki na wirusa brodawczaka ludzkiego, zachwalane przez niektórych lekarzy jako „najlepszy sposób, aby ochronić córkę przed rakiem”. Szczepienia mają bowiem sens jedynie przed rozpoczęciem współżycia seksualnego.

Niestety, niezliczone badania i raporty podważają bezpieczeństwo tych szczepionek, które w niektórych krajach zostały już wycofane z rynku z powodu poważnych powikłań obejmujących paraliż i zgon zaszczepionych dziewczynek. Na dzień dzisiejszy rozsądniejszą opcją wydaje się więc uświadamianie młodych i starszych kobiet w zakresie konieczności wykonywania badań cytologicznych oraz odwiedzania ginekologa w przypadku pojawiania się niepokojących objawów wymienionych wyżej.

Zobacz też:

7 dolegliwości, które można wyleczyć octem jabłkowym?

Czy olej kokosowy jest naprawdę taki zdrowy? (naukowe wyjaśnienie)

5 produktów, których lepiej nie jeść, jeśli chcesz schudnąć

Źródła:

http://onkologia.org.pl/nowotwory-szyjki-macicy-kobiet/

http://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/type/cervical-cancer/about/cervical-cancer-symptoms

http://www.nhs.uk/Conditions/Cancer-of-the-cervix/Pages/Symptoms.aspx

http://www.top10homeremedies.com/news-facts/10-warning-signs-of-cervical-cancer-you-should-not-ignore.html