Kasia Gurbacka
Dietetyk
Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka skutecznej i najchętniej wybieranej Diety Venus
Autorka książek ze zdrowymi przepisami i poradami
Z szynek, kiełbas i wędzonek warto całkowicie zrezygnować ze względów zdrowotnych. Czym je więc zastąpić?
Dlaczego wędliny są niezdrowe?
Światowa Organizacja Zdrowia, powołując się na badania przeprowadzone przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (International Agency for Research on Cancer), ogłosiła w 2015 roku, że konsumpcja wędlin jest tak samo rakotwórczym zagrożeniem jak palenie papierosów, alkohol, azbest i arszenik. Udowodniono bowiem, że istnieje bezpośredni związek między ilością konsumowanych kiełbas, parówek, szynek i boczków a zachorowalnością na raka jelita grubego i żołądka. Szczególnie alarmujące przesłanie naukowcy mają dla rodziców – karmienie dzieci od małego wędlinami prowadzi do długotrwałego nagromadzenia się toksyn w ich organizmach, a co gorsze, do przyzwyczajenia młodzieży do niezdrowej diety, która najczęściej kontynuowana jest do wieku dorosłego. Już 50 g wędliny dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na raka o 18%!
Za procesami kancerogennymi stoją związki azotowe, używane powszechnie do wędzenia oraz konserwowania wędlin, a które zostają w organizmie przetworzone na toksyczne nitrozaminy, prowadzące u zwierząt i ludzi do rozwoju procesów nowotworowych.
Ponadto, warto dodać, że szynka, kiełbasy, mortadela czy parówki są niezwykle bogate w sód, zwiększający ryzyko chorób serca, nerek oraz nadciśnienia, a w przypadku mięs tradycyjnie wędzonych na ogniu dochodzi jeszcze niebezpieczny dla zdrowia benzopiren, również o działaniu rakotwórczym.
Jakby tego było mało, do wędlin dodaje się także wzmacniacze smaku, takie jak glutaminian sodu, mogący powodować bóle głowy, klatki piersiowej, palpitacje i osłabienie, jak również barwniki karmelowe nieobojętne dla zdrowia.
Pasty z roślin strączkowych
Soja, groch, fasola, cieciorka i soczewica to niezwykle wartościowe rośliny zawierające w sobie aminokwasy, w które w odpowiednich kombinacjach mogą zastąpić białko mięsne, a dodatkowo bogate są w witaminy i cenne mikroelementy. Poleca się kupowanie suchych ziaren, raczej niż ugotowanych w puszkach, ze względu na zawartość BPA w aluminiowych opakowaniach. Namoczona i ugotowana fasola, cieciorka czy soja daje się zmiksować z oliwą z oliwek na gładką pastę, którą można doprawić wedle uznania pieprzem kajeńskim, kurkumą, natką pietruszki czy koperku, czosnkiem, solą i pieprzem. To bardzo zdrowa i nieprzesadnie czasochłonna alternatywa, która powinna zasmakować całej rodzinie.
Polecane: Sprawdź przepis na przepyszną pastę kanapkową z cieciorki!
Pieczone mięso
Zmięsa nie trzeba jednak wcale rezygnować – zamarynowana i upieczona w kawałku szynka wieprzowa jest świetnym dodatkiem do chleba, zaś bardziej ambitne gospodynie domowe mogą z gotowanych kawałków kurczaka, wołowiny, wieprzowiny, jagnięciny czy dziczyzny piec pasztety pozbawione całkowicie azotynów i konserwantów. Gotowy pasztet można pokroić w kawałki i zamrozić, aby nie ryzykować zepsucia. Nawet samo mięso z pieczonego drobiu, kurczaka, indyka czy kaczki, może być świetnym urozmaiceniem kanapek, które nie przynosi szkody zdrowiu.
Pasta z wątróbek
Na szczególną uwagę zasługują kurze, gęsie, kacze i indycze wątróbki, które po ugotowaniu można w trzy minuty zmiksować z cebulą, pieprzem i solą, aby otrzymać łatwą i smaczną pasztetówkę. Drobiowe wątróbki są przy tym znakomitym źródłem witamin A, B1, B2, B5, B6, B12, kwasu foliowego, a także żelaza, miedzi oraz selenu. A ponieważ zwiększona konsumpcja czerwonego mięsa także niesie ze sobą podwyższone ryzyko chorób nowotworowych, drób jest idealną propozycją na co dzień.
Ryby
Do chleba zamiast wędlin warto także wykorzystywać ryby, których jest w naszym jadłospisie stanowczo za mało. Unikajmy przy tym wędzonych makreli czy łososi, wybierając raczej świeże pstrągi, dorsze i łososie, które można upiec i przerobić na pastę, lub marynowane śledzie, które znakomicie nadają się do kanapek czy sałatek. Nawet tuńczyk, mimo że z puszki, i tak jest zdrowszą alternatywą dla rodziny niż szynka czy kiełbasa.
Popularne: Setki osób schudło po odstawieniu tych produktów! Nie wierzysz? Zobacz, jak sobie z tym poradzili!
Jajka
Wreszcie, warto też zrobić lepszy użytek z jaj (kurzych i przepiórczych), które zawierają w sobie zdrowe jednonienasycone kwasy tłuszczowe, kwasy omega 3 i omega 6, a także pełnowartościowe białko, znakomicie wchłaniane przez organizm. Jajka bogate są także w witaminy A, D, B2, B5, B12 oraz żelazo, fosfor i selen. Przypomnijmy, że jajeczny mit cholesterolowy został już dawno obalony i nie ma żadnego powodu, żeby codziennie nie spożywać jajka na miękko, twardo czy pasty jajecznej. Ta ostatnia propozycja znakomicie nadaje się do kanapek – wystarczy pokruszyć widelcem jajko z dodatkiem masła czy jogurtu i doprawić solą i pieprzem, aby otrzymać zdrową, pyszną pastę, którą można dodatkowo urozmaicić szczypiorkiem, rzeżuchą czy bazylią.
Zobacz także:
- Nowa piramida żywienia, czyli co jeść aby zachować zdrowie
- Idealna sałatka warzywna z sosem z pasty sezamowej i jajkiem (gotowa w 5 minut)
- 21 WARZYW, KTÓRE NAPRAWDĘ WARTO JEŚĆ!
Źródła:
http://www.bbc.com/news/health-34615621
https://authoritynutrition.com/why-processed-meat-is-bad/
http://dietrebel.com/processed-meats/
http://healthyeating.sfgate.com/eating-ham-healthy-3746.html