Upośledza system immunologiczny, zaburza gospodarkę hormonalną, może wywołać depresję! Uważaj czym myjesz ręce i zęby!

Katarzyna Gurbacka-Dyplomowany dietetyk i promotor zdrowego odżywiania
Autor-bestsellera- odchudzającej książki kucharskiej Sekrety Odchudzania

Wprawie każdym domu używa się podstawowych środków higienicznych, takich jak mydło, szampon, proszek do prania, pasta do zębów, płyn do mycia naczyń, żel do golenia. Wiele z nas korzysta również z mnóstwa innych kosmetyków i środków chemicznych.

Na co dzień, nie zdajemy sobie sprawy z tego, co tak naprawdę kryje się w tych detergentach i jak bardzo szkodliwy wpływ mają na nasze zdrowie niektóre toksyczne substancje. Być może to nie przypadek, że właśnie kobiety – grupa docelowa producentów kosmetyków – często borykają się z problemami z tarczycą, alergiami i rakiem piersi.!

Oto dwaj najwięksi truciciele, których działaniom DOBROWOLONIE się poddajemy.

TRIKLOSANTriklosan to środek przeciwgrzybiczny i bakteriobójczy z grupy fenoli. Jest używany najczęściej w antybakteryjnych mydłach, dezodorantach, pastach do zębów i płynach do płukania ust. Przenika z nich do naszego ciała i gromadzi się w nim. Szwedzcy naukowcy wykryli triklosan w mleku karmiących matek, co świadczy o tym, że jest absorbowany przez organizm ludzki w znacznych ilościach i może kumulować się w tkance tłuszczowej.

Grozi to poważnymi konsekwencjami. A oto najważniejsze z nich:

 • Upośledza system immunologiczny, ponieważ niszczy wszystkie mikroorganizmy i naturalną florę bakteryjną skóry.
 • W kontakcie z chlorowaną wodą z kranu, powoduje powstanie chloroformu, związku podejrzanego o właściwości rakotwórcze.
 • W badaniach przeprowadzonych na myszach dowiedziono, że oddziałuje na metabolizm hormonów tarczycy, powodując hipotermię, działa także depresyjnie na centralny układ nerwowy.
 • Upośledza kurczenie się mięśni, zarówno tych szkieletowych, jak i mięśnia sercowego. Uczeni z University of California w Davis oraz University of Colorado odkryli, że triklosan niekorzystnie wpływa na proteiny działające jak kanały jonowe, które kontrolują przepływ jonów wapnia, umożliwiając kurczenie się mięśni.
 • Zwiększa ryzyko wystąpienia alergii (wskazują na to badania przeprowadzone przez American Academy of Allergy, Asthma & Immunology).
 • Powoduje uodparnianie się bakterii na antybiotyki.

POPULARNE: 5 powodów, aby używać oleju kokosowego zamiast pasty do zębów

dwojka Paraben propylu to związek chemiczny używany głównie jako konserwant w kosmetykach i lekach. Występuje najczęściej w kremach, szamponach, płynach do kąpieli i tuszach do rzęs. Był stosowany również jako dodatek do żywności, jednak w 2006 roku zostało to zakazane. Często zdarza się, że jego stężenie w kosmetykach przekracza dopuszczalny poziom. W żelu pod prysznic Nivea „Water Lily & Oil” zaobserwowano 2,68 g/kg parabenu propylu, podczas gdy według Komitetu Naukowego ds. Bezpieczeństwa Konsumentów Unii Europejskiej (SCCS) dozwolony poziom tej substancji wynosi 2,48 g/kg.

Co złego jest w parabenach?

 • Są podejrzewane o udział w powstawaniu raka piersi. W tkankach tego nowotworu znaleziono parabeny w stężeniu 20,6 ± 4,2 ng/g.
 • Mogą być silnymi alergenami i powodować kontaktowe zapalenie skóry.
 • Mogą powodować zaburzenia hormonalne i zaburzenia funkcjonowania tarczycy. Francuski Narodowy Instytut Konsumpcji przebadał 66 popularnych kosmetyków, dostępnych także na polskim rynku. Okazało się, że prawie połowa z nich zawiera parabeny, które mogą zakłócić równowagę hormonalną organizmu.
 • Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że mogą wywoływać zmiany biochemiczne w wątrobie i nerkach.
 • Naukowcy przypuszczają, że parabeny mogą mieć negatywny wpływ na ruchliwość i liczbę plemników, powodując tym samym problemy z płodnością.
 • Badania z udziałem szczurów wykazały, że parabeny upośledzają gospodarkę hormonami odpowiedzialnymi za cechy płciowe. To szczególnie niebezpieczne dla dzieci – chłopców naraża na niepełną maskulinizację i obniżenie jakości spermy, a dziewczynki – na przedwczesne dojrzewanie i ryzyko raka piersi.

triclosan

Co możesz zrobić i jak ustrzec się przed tymi substancjami?

Paraben propylu i triklosan znajdują się w tak wielu popularnych środkach, min. w reklamowanych pastach do zębów, rekomendowanych przez dentystów!!!

Jedynie co można zrobić to czytać etykiety i unikać tych, zawierających te niebezpieczne składniki.

olej kokosowy_baner

Staraj się więc ograniczyć ilość detergentów i kosmetyków, które mogą zawierać niebezpieczne substancje. Nie kupuj także tych, wymienionych powyżej. Wybieraj też takie, które nie zawierają tych składników. Przykładem jest chociażby zwykłe szare mydło!

Oczywiście nie namawiam do zaniedbywania higieny, jednak prostota i umiar są wskazane w każdej dziedzinie życia.

Co możemy zrobić, by żyć bardziej ekologicznie i zdrowo?

 1. Do sprzątania domu używaj naturalnych środków naszych babć – sody oczyszczonej, octu, soku z cytryny. Wypróbuj na przykład naturalny płyn do podłóg, który możesz z łatwością zrobić sama.

Składniki:

– pół wiadra gorącej wody 
- pół butelki octu 
- 3 krople olejku miętowego 

Wszystkie składniki wymieszaj i umyj podłogi, zanim woda wystygnie. Zapach octu zniknie od razu po wyschnięciu podłogi, pozostawiając przyjemny aromat mięty.

 1.  Korzystaj z bogactwa świata roślin. Do kąpieli używaj aromatycznych ziół, do pielęgnacji cery wypróbuj oliwę z oliwek czy sok z cytryny, zamiast peelingu do ciała z drogerii użyj fusów z kawy, na usta nałóż maseczkę z miodu.
 2.  Czytaj skład kosmetyków, które chcesz kupić. Wystrzegaj się nazw Triclosan i Propylparaben. Pamiętaj, że substancje wymienione na początku składu występują w danym kosmetyku w największym stężeniu.
 3. Zainteresuj się kosmetykami naturalnymi, posiadającymi certyfikat Demeter, Ecocert, Cosmebio czy BDIH. Są dokładnie przebadane i nie zawierają szkodliwych substancji. Możesz je znaleźć w Internecie i w niektórych sieciówkach kosmetycznych.
 4. Nie używaj zbyt wielu mazideł. Żaden krem nie zadziała na urodę tak jak zdrowa dieta i higieniczny tryb życia.
 5.  Chroń dzieci przed nadmiarem chemii. Pamiętaj, że przesadne dezynfekowanie wszystkiego wokół nich może przynieść więcej szkody niż pożytku i jeszcze bardziej narazić na alergię.

Może zainteresują Cię jeszcze te wpisy:

Oto 3 napoje, które przyspieszają odchudzanie nawet o 20%

Rób to codziennie rano przed śniadaniem (prosty trik na poprawę zdrowia)

batonik z kokosa