To jedna z najbardziej uniwersalnych rodzajów mąki, bo każde wypieki, także biszkopty wychodzą z niej genialne. Czy wiesz, że jest także bardzo bogata w białko?
Kasia Gurbacka
Dietetyk
Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka Diety Venus
Jest jedną z najzdrowszych mąk, jakie istnieją. Wykonuję się ją poprzez zmielenie migdałów obranych i tych ze skórką ( wówczas mąką jest ciemniejsza) na drobniutki proszek. Z posród wszystkich bezglutenowych mąk, jest najbardziej uniwersalna i z powodzeniem może stać się podstawą do wielu wspaniałych wypieków w tym, wypieku chleba.
Uwielbiam ją za jej zapach i skład. Nie zawiera ani gliadyny, która pobudza apetyt, ani amelopektyny A, która podnosi poziom cukru we krwi, nawet szybciej niż biały cukier, ani aglutyniny, która niszczy jelita.
Mąką migdałowa jest bardzo pożywna.
Na 100 gramów mąki zawiera aż 20 gramów białka. Wystarczy zjeść mały kawałek ciasta lub chleba, aby się najeść.
Mąkę migdałową mogą używać cukrzycy, ponieważ nie podnosi gwałtownie poziomu cukru we krwi.
==>przepisy na naleśniki i inne wypieki z mąki migdałowej
Jest też doskonałym źródłem zdrowych węglowodanów i tłuszczy, szczególnie omega-3, które chronią nasze serce i minimalizują ryzyko udaru mózgu.
Mąką migdałowa ma wiele cennych witamin i minerałów. W 30 gramach mąki znajduje się 6,8 mg witaminy E. Pewnie wiesz, że to witamina młodości, bo zapobiega uszkodzeniom komórek. Jest doskonałym antyoksydantem.
30 gramów mąki, dostarcza też 0,8 mg żelaza, 65,2 mg magnezu i 57,4 mg wapnia. Wapń nie tylko wzmacnia kości i zęby, jest też niezbędny do tego, aby układ krążenia rozprowadził enzymy i i hormony w całym organizmie.
W 1/4 szklanki mąki migdałowej znajduje się też 160,4 mg potasu, który pomaga nam regulować ciśnienie krwi. Mąką migdałowa jest lekka i można z niej wypiekać nawet biszkopty.
Oto pomysły, jak wykorzystać mąkę migdałową w wypiekach. Idealna do łączenia różnych rodzajów mąki. Najbardziej lubię dodawać ją do mąki gryczanej.
Zobacz też:
Czy warto jeść jagły i jak często można je spożywać?