Kasia Gurbacka
Dietetyk
Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka skutecznej Diety Venus
Autorka wielu książek z przepisami i poradami

Zielona herbata to dobrze poznane źródło antyoksydantów, witamin, minerałów i innych składników o pozytywnym działaniu na organizm. Wiele osób zapomina o tym, że ma ona także działanie pobudzające i zawiera całkiem sporo kofeiny. Jeszcze więcej zamieszania budzi yerba mate – przez niektóre osoby uważana za jedną z odmian herbaty. Nie brakuje także osób, które traktują mate na równi z dopalaczami, przypisując jej różne, nieprawdziwe właściwości na organizm człowieka. Przyjrzyjmy się bliżej różnicom między yerba mate i zieloną herbatą.

Yerba mate to nie herbata

W krajach Ameryki Południowej, yerba mate jest pita zamiast herbaty i kawy. Mate jako pierwsi zaczęli stosować Indianie Guarani, po to, by zapewnić sobie siłę i sprawność podczas polowań. Obecnie pije ją około 92% mieszkańców Argentyny. Roślina, z której się ją pozyskuje, nie ma nic wspólnego z herbatą (camellia sinensis) i pochodzi z Paragwaju. Ojczyzną herbaty jest natomiast Azja. yerba mate

Czy mate jest lepsza od zielonej herbaty?

Wiele osób uważa, że tak, ponieważ zawiera ona znacznie więcej witamin i minerałów, w porównaniu do zielonej herbaty. Głównym składnikiem aktywnym w yerba mate jest kwas chlorogenowy, natomiast nie zawiera ona katechin, w które obfituje zielona herbata. Kwas chlorogenowy ma następujące działanie:

  • Zmniejsza ilość komórek nowotworowych

  • Niszczy bakterie

  • Usuwa złogi z naczyń krwionośnych

  • Obniża ciśnienie krwi

  • Obniża poziom cholesterolu

  • Obniża poziom glukozy we krwi

Oprócz tego, w mate znajdziemy saponiny i kwas CQAs, który wspomaga odchudzanie.

Porównując skład chemiczny yerba mate i zielonej herbaty, można zauważyć, że ta pierwsza zawiera o 50 składników chemicznych korzystnych dla zdrowia więcej. Herbata występuje w ogromnej ilości odmian, jednak nie przebije pod tym względem yerba mate – każdy producent przetwarza ją w nieco inny sposób, zapewniając odpowiedni smak.

Popularne: Pijesz mleko? Zobacz dlaczego negatywnie wpływa na Twój organizm!

Działanie zielonej herbaty i yerba mate na nowotwory

Warto porównać także działanie tych dwóch produktów na nowotwory. W herbacie znajdziemy silną substancję o działaniu przeciwnowotworowym o nazwie EGCG, natomiast w yerba mate – kwas izochlorogenowy, którego działanie na nowotwory jest znacznie silniejsze. Zielona herbata to bardzo dobry produkt dla osób, które chcą uzupełnić niedobór antyoksydantów, jednak w porównaniu do yerba mate, wypada mniej atrakcyjnie.

Wielokrotnie badano, czy yerba mate nie wpływa na rozwój nowotworów i udało się udowodnić brak takiego związku.

Pobudzenie po yerba mate, kawie i herbacie

Yerba mate ma jeszcze jedną właściwość – daje bardzo przyjemne uczucie pobudzenia, które utrzymuje się przez długi czas. W przeciwieństwie do kawy, po jej wypiciu nie dochodzi do spadku energii, następującego po kilku godzinach od wypicia. Zamiast kilku porannych kaw, wystarczy zaparzyć sobie yerba mate.

Dlaczego herbata, mimo tak dużej zawartości kofeiny, daje mniejsze pobudzenie? Wynika to przede wszystkim z niewielkiej ilości liści, których używa się do zaparzenia naparu, dlatego filiżanka herbaty zawiera 2 razy mniej kofeiny, niż kawy. Dodatkowo, teanina z herbaty ma działanie uspokajające i zmniejsza działanie kofeiny.

Nie każda yerba mate ma silne działanie pobudzające – niektóre odmiany mają niewiele kofeiny, natomiast inne – znacznie więcej. Jeśli oczekujesz silnego działania, postaw na yerba mate bez patyczków. Yerba mate to dobre rozwiązanie dla osób, które ciągle odczuwają zmęczenie i mają trudności z porannym wstawaniem.

Ważne: Wyeliminuj 5 produktów z diety i ciesz się pięknym ciałem! To jest naprawdę proste!

Działanie na odchudzanie

Zarówno yerba mate, jak i zielona herbata, wpływają pozytywnie na masę ciała i trudno wskazać, który z tych produktów ma silniejsze działanie. Yerba mate łagodzi głód, przyśpiesza przemianę materii i daje efekt psychologiczny – jej popijanie pozwala zająć czymś dłonie i zapomnieć o jedzeniu. Dodatkowo, wpływ na odchudzanie ma kwas chlorogenowy, który jest także składnikiem popularnej, zielonej kawy. Dodatkowym plusem yerba mate jest to, że ma ona delikatne działanie przeczyszczające i pozwala usunąć nadmiar wody z organizmu. Można ją stosować także przy zaparciach.

Zielona herbata także pozwala schudnąć – badania potwierdzają, że zmniejsza ona ilość tłuszczu w organizmie i zwiększa pozytywne efekty diety. To także naturalny termogenik, który zwiększa wydatek energetyczny organizmu.

Ryzyko wynikające ze stosowania tych dwóch produktów

Należy pamiętać o tym, że yerba mate i zielona herbata zawierają dużą dawkę kofeiny. Z tego powodu, powinny unikać ich kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby nerwowe i cierpiące na bezsenność. Niewskazane jest także picie yerba mate zalewanej gorącą wodą – najlepiej jest przyrządzać ją w temperaturze 70 stopni lub nawet niższej. Nie wolno jej także łączyć z alkoholem.

Popularne: Dowiedz się, dlaczego ten produkt skutecznie spala tłuszcz! To niesamowite!

Podsumowanie

Zarówno yerba mate, jak i zielona herbata, zawierają bardzo interesujące związki, które poprawiają funkcjonowanie organizmu. Moim zdaniem yerba mate jest dobrą alternatywą dla kawy, ponieważ dostarcza dużej ilości energii, a także uzupełnia niedobór witamin i minerałów. Z uwagi na bardzo dużą zawartość kofeiny, nie jest ona wskazana dla każdego, dlatego osoby wrażliwe, mogą ją zastąpić niemal tak samo zdrową, zieloną herbatą. Nie każdemu pasuje także jej gorzki smak.

Uważam też, że pijąc yerba mate nie musimy się sugerować opisem producenta i wsypywać jej aż 3/4 szklanki. Zacznijmy od kilku łyżeczek, dzięki czemu nie odczujemy tak intensywnie działania pobudzającego mate. Warto eksperymentować także z piciem mate z dodatkiem ziół lub z chłodniejszą wodą.

vital_detox_baner