Chcesz szybciej schudnąć, ściągnij za darmo nowy ebook „9 ODCHUDZAJĄCYCH napojów” kliknij tutaj >>

Zdrowotne właściwości kurkumy doceniano w tradycyjnej medycynie Dalekiego Wschodu i już wtedy przypisywano jej rolę leku o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Obecnie jest prowadzanych coraz więcej badań, w których odkrywa się coraz to nowe zalety tej przyprawy. Wszystko za sprawą cennej kurkuminy, związku organicznego zawartego w kurkumie.

Najnowsze badania potwierdzają, że kurkumina ma właściwości antyrakowe, jest skuteczna w walce z cukrzycą typu 2 oraz jest doskonałym środkiem na obniżenie poziomu cholesterolu. Z obserwacji naukowców wynika, że kurkuma działa tak samo skutecznie jak wiele leków z apteki – z tą różnicą, że nie szkodzi naszemu zdrowiu. Poznaj właściwości kurkumy i zobacz, jak wypada na tle innych medykamentów.

10 WŁAŚCIWOŚCI KURKUMY (PORÓWNANIE Z INNYMI LEKAMI)

1. Leki przeciwzakrzepowe i przeciwpłytkowe

Na liście leków stosowanych przez osoby z problemami układu krążenia znajdują się m.in. Enoksaparyna, Ibuprofen czy Clopidogrel. Niestety, w przypadku takich chorób jak np. zakrzepica żył głębokich i zatorowość płucna, leczenie tego rodzaju środkami nie zawsze jest najlepszą decyzją. Np. przedawkowanie ibuprofenu może narazić organizm na takie skutki uboczne jak nadmierne krwawienia i krwotoki, bóle pleców i głowy, jak również trudności z oddychaniem. W porównaniu z tymi lekami, kurkumina ma bardzo mało skutków ubocznych (mogą się one pojawić tylko wtedy, kiedy jest brana w ekstremalnych ilościach). Co więcej, już w połowie lat 80., kilka przełomowych badań wykazało, że kurkumina stanowi znacznie lepszą opcję w przeciwdziałaniu takim chorobom jak zakrzepica naczyniowa.

2. Antydepresanty

W najnowszym badaniu opublikowanym na łamach „Phytotherapy Research” dokonano niezwykłego odkrycia. Obiektami obserwacji zostało 60 ochotników ze zdiagnozowanymi poważnymi zaburzeniami depresyjnymi, takimi jak depresja maniakalna. Pacjentów podzielono na grupy, w których jednym podawano kurkuminę, innym – fluoksentynę (Prozac), a jeszcze innym kombinację powyższych specyfików. Po sześciu tygodniach obserwacji okazało się, że pacjenci, którzy zażywali kurkuminę mieli tak samo dobre wyniki jak Ci, którzy zażywali Prozac. Najlepsze wyniki zauważono u osób, które przyjmowały kurkuminę i Prozac – tym sposobem wykazano, że kurkumina może mieć zbawienny wpływ w leczeniu depresji.

3. Leki przeciwzapalne

Przeciwdziałanie stanom zapalnym to jedna z głównych zalet kurkuminy, co udowodniono już w wielu badaniach. W jednym z nich, opublikowanym na łamach pisma „Oncogene” podkreślano, że to właśnie kurkumina znajduje się w czołówce najbardziej skutecznych leków przeciwzapalnych, podczas gdy aspiryna i ibuprofen zostały zaliczone do grupy leków, które nie przynoszą aż takich rezultatów. Warto podkreślić, że walka z tego rodzaju dolegliwościami może nas uchronić od wielu poważnych chorób – otóż stany zapalne mogą być przyczyną nowotworów, wrzodziejącego zapalenia okrężnicy, zapalenia stawów czy wysokiego poziomu cholesterolu.

4. Leki na zapalenie stawów

Przeciwzapalne i przeciwbólowe właściwości kurkuminy przetestowano na grupie 45 osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów. Celem badań było porównanie działania kurkuminy z takimi lekami jak diklofenak, którego stosowanie wiąże się z ryzykiem chorób jelit i serca. Pacjentów podzielono na trzy grupy: pierwszą leczono kurkuminą, drugą – diklofenakiem, natomiast trzecią – kombinacją tych leków. Efekty były zdumiewające. Otóż okazało się, że u grupy zażywającej kurkuminę odnotowano najwyższy odsetek poprawy ogólnych wyników i były one znacznie lepsze niż u pacjentów stosujących diklofenak. Co więcej, powyższe leczenie było bezpieczne i nie zaobserwowano po nim żadnych efektów ubocznych.

5. Terapia antynowotworowa

Wiele laboratoryjnych badań nad komórkami rakowymi wykazało, że kurkumina ma działanie antyrakowe. Okazuje się, że nie tylko zabija komórki nowotworowe, ale również zapobiega powstawaniu nowych. Jak podkreśla brytyjska organizacja Cancer Research UK, najlepsze efekty zauważono na przykładzie nowotworów piersi, jelit, żołądka oraz skóry.

Badania laboratoryjne, przeprowadzone na gryzoniach, wykazały, że kurkumina blokuje tworzenie się enzymów rakowych. Co więcej, zaobserwowano również, że ma ona wpływ na zmniejszenie się rozmiarów guzów.

6. Leczenie cukrzycy

Wprowadzenie kurkuminy do swojej diety jest również skuteczną naturalną metodą na regulację poziomu cukru we krwi oraz insulinooporność. Tę korzyść potwierdzają badania Uniwersytetu Auburn z 2009 roku, w których udowodniono, że suplementacja kurkuminy może być pomocna w walce z cukrzycą. Odkryto, że kurkumina zawarta w kurkumie ma aż 400 razy silniejsze działanie niż metformina (popularny lek stosowany przez chorych na cukrzycę). Kurkumina aktywuje AMPK, co prowadzi do zwiększenia wychwytu glukozy oraz do hamowania ekspresji genu glukoneogenezy (który blokuje wytwarzanie glukozy w wątrobie). Takie działania są dowodem na to, że kurkumina może być skuteczna w profilaktyce cukrzycy typu 2.

W przypadku cukrzycy, jednym z najczęstszych powikłań jest uszkodzenie naczyń krwionośnych. Kurkumina, ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, zmniejsza ryzyko tego rodzaju poważnych dolegliwości.

7. Leczenie chorób układu pokarmowego

Ludzie z problemami trawiennymi i żołądkowymi często źle reagują na leki. Nie ma co ukrywać – leki z apteki podrażniają florę bakteryjną żołądka i mogą doprowadzić do uszkodzeń śluzówki.

W badaniach oceniających zdolność kurkuminy do leczenia chorób jelit odkryto, że stan pacjentów po jej przyjmowaniu polepszył się na tyle, że mogli zrezygnować z przyjmowania takich leków jak kortykosteroidy (działają przeciwbólowo, ale uszkadzają jelita, co w efekcie prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia).

W przypadku zapalenia jelit, wprowadzenie kurkuminy do swojej diety ma wpływ na wzrost dobrych bakterii w organizmie i nie powoduje żadnych efektów ubocznych.

8. Leki na obniżenie cholesterolu

Leki takie jak Lipitor wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu, ale nigdy nie koncentrują się na przyczynie tej dolegliwości. Mowa tu o stresie oksydacyjnym, spowodowanym przez wysokie stężenie cukru we krwi oraz stan zapalny. Co więcej, ich przyjmowanie może grozić uszkodzeniem nerek i wątroby. Na szczęście, lekarze coraz częściej zdają sobie sprawę ze skutków ubocznych przyjmowania tego rodzaju leków i coraz częściej mówią o tłuszczu rybnym i kurkuminie jako o znacznie zdrowszej alternatywie.

Badania wykazują, że kurkumina jest o wiele skuteczniejsza od leków przeciwcukrzycowych. Zmniejsza stany zapalne, stres oksydacyjny, jak również przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu. Tego rodzaju badania spowodowały, że firmy farmaceutyczne zaczęły wprowadzać specyfiki będące syntetyczną formą kurkuminy. Niestety, ich działanie niewiele ma wspólnego z naturalnym lekiem.

9. Leki przeciwbólowe

Kurkuma jest doceniana również ze względu na swoje właściwości przeciwbólowe. Wiele badań wykazuje, że kurkumina może mieć szerokie zastosowanie w leczeniu różnych rodzajów bólu. Kurkumina to naturalny środek przeciwbólowy o silnym działaniu, który nie szkodzi tak jak ibuprofen. Co więcej, raczej nie można go przedawkować.

10. Sterydy

W 1999 roku, w przełomowym badaniu klinicznym, stwierdzono, że kurkumina ma zdolność leczenia przewlekłego zapalenia oka. Wcześniej ta dolegliwość była leczona tylko sterydami, jednak obecnie lekarze coraz częściej polecają zastąpienie takich leków kurkuminą. Stosowanie sterydów wiąże się z ryzykiem takich chorób i dolegliwości jak: trądzik, astma, bezsenność, problemy z nerkami, osłabienie mięśni, niestrawność, nadciśnienie, a nawet nowotwory. W tym przypadku, chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że wybór kurkuminy jest znacznie lepszy dla naszego zdrowia.

Kurkuma a skutki uboczne

Kurkuma to naturalny specyfik, którego trudno przedawkować. Co więcej, na podstawie wielu badań udowodniono, że wprowadzenie jej do diety nie powoduje efektów ubocznych. Oczywiście, niektórzy zgłaszali reakcje alergiczne na kurkumę – wówczas przybierała ona formę łagodnej, swędzącej wysypki. Zdarzyły się również przypadki osób, u których po spożyciu nadmiernej dawki kurkumy wystąpiły niepożądane objawy. Były to m.in. biegunka, nudności, niedociśnienie, nadmierne skurcze pęcherzyka żółciowego czy skurcze macicy u kobiet w ciąży. Tego rodzaju efekty uboczne występowały jednak bardzo rzadko.

Kurkuma ma mnóstwo zdrowotnych zalet, ale warto pamiętać o jednej ważnej rzeczy – mianowicie nie należy jej łączyć z niektórymi środkami farmakologicznymi.

O wszystkich przeciwwskazaniach więcej przeczytasz TUTAJ >>>

Źródło: Dr.Axe

Zobacz także: