Chcesz szybciej schudnąć, ściągnij za darmo nowy ebook „9 ODCHUDZAJĄCYCH napojów” kliknij tutaj >>

Uwielbiam te małe czarne nasionka, które zrewolucjonizowały świat deserów. Chyba, jadł je każdy? Przynajmniej w mojej kuchni korzystam z nich dość często. Piekę chleb i dodaje je do składników. Najbardziej lubię przygotowywać z nich słodkie desery, które robi się bardzo szybko.

Popularne: 7 pomysłów na pyszne dania z chia

Od kilku dobrych lat, nasionka chia cieszą się one ogromną popularnością wśród miłośników zdrowego odżywiania, a ja nie jestem tutaj wyjątkiem. Sama często wykorzystuję je w przepisach, gdyż stanowią świetny zamiennik wielu produktów, które wykluczyłam ze swojej diety, m.in. pszenicy.

Zawarty w pszenicy gluten sprawia, że wypieki się nie kruszą, są puszyste i wyrastają bez problemu. Pewnie większość z Was zdążyła się już przekonać, że zrobienie czegoś ze zbóż z glutenem wcale nie wymaga wybitnych umiejętności kulinarnych.

O wiele trudniejszym zadaniem jest zrobienie ciasta, bądź chleba bezglutenowego. Wykonanie takich wypieków ułatwiają właśnie m.in. nasiona chia, które dobrze sklejają składniki, dzięki czemu wypieki mają bardziej zwartą konsystencję.

Ale to nie jedyna zaleta nasion chia. W końcu nie bez przyczyny znalazły się one, już wieki temu, w diecie Azteków, Inków i Majów. Nasiona chia to również doskonałe źródło kwasów omega-3, które należą do grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Wspierają one zdrowie serca i mózgu, łagodzą reumatyzm i chronią przed zapaleniem stawów, jak również wspomagają leczenie alergii. Najczęściej wspomina się, że źródłem omega-3 są ryby, ale to właśnie w nasionach chia jest ich o wiele więcej.

Jak pewnie wiecie, nasiona chia, podobnie jak len, pozostawione w wodzie na około 30 minut, zyskują charakterystyczną żelową konsystencję. Siemię lniane często poleca się osobom cierpiącym na różnego rodzaju dolegliwości pokarmowe, ale chia mają bardzo podobne właściwości. Kiedy ten żelowy i lepki roztwór dostaje się do organizmu, działa doskonale na układ trawienny. Przemieszcza się on przez ciało i przy okazji je oczyszcza.

Dlaczego nasiona chia powinny znaleźć się w diecie osób, które kochają zdrową żywność?

ZALETY NASION CHIA

  • są bezglutenowe
  • mają sporo błonnika, dlatego przyspieszają metabolizm i pomagają w dolegliwościach układu trawiennego
  • zawierają kwasy omega-3, dlatego świetnie dbają o zdrowie serca i mózgu
  • mają 8 razy więcej kwasów omega-3 niż łosoś
  • są doskonałym źródłem białka
  • są bogate w antyoksydanty (mają 4 razy wyższą pojemność antyoksydacyjną niż borówki i jagody)
  • zawierają 5 razy więcej wapnia niż mleko
  • zawierają 7 razy więcej witaminy C niż pomarańcze
  • zawierają 3 razy więcej żelaza niż szpinak
  • zawierają 2 razy więcej potasu niż banan
  • zawierają 13 razy więcej magnezu niż brokuły
  • dbają o piękny wygląd skóry, włosów i paznokci
  • regulują poziom glukozy we krwi
  • są świetną alternatywą dla jajek (wystarczy dodać do nich odrobinę wody, a ich konsystencja zacznie przypominać surowe jajko)

Dawkowanie:

Nasiona chia spożywane w sporej ilości, ze względu na dużą zawartość błonnika, mogą utrudniać procesy trawienne, w tym wchłanianie wielu składników odżywczych. Z tego względu, szczególnie powinny na nie uważać osoby z problemami żołądkowymi. Zaleca się, by nie przekraczać 3 łyżeczek nasion chia dziennie – ale jak wiadomo, wszystko w nadmiarze może zaszkodzić.

Na szczęście już jedna łyżeczka nasion chia dziennie niesie za sobą mnóstwo zdrowotnych korzyści. Jednym z pierwszych zauważalnych efektów ich regularnego stosowania są o wiele bardziej lśniące i mocniejsze włosy. Pamiętajcie jednak, że takie rezultaty możecie osiągnąć tylko wtedy, kiedy oprócz chia spożywacie inne zdrowe produkty.

Zobacz także: