Katarzyna Gurbacka
Dietetyk
Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka planu jedzenia Dieta VENUS

Urządzając swoje mieszkanie, dom czy stanowisko pracy, często zastanawiamy się, jakie dokupić do niego przedmioty. Warto pamiętać o tym, że nasze samopoczucie można znacznie łatwiej poprawić, otaczając się pewnymi roślinami. Wpływają one korzystnie na powietrze i zmniejszają promieniowanie, emitowane przez komputery i telefony.

ScreenClipDracena Sandera (Szczęśliwy bambus) To efektowna roślina, która nie ma nic wspólnego z bambusem, oprócz podłużnego kształtu. Dracena ma niewielkie wymagania pod względem ilości światła oraz gleby. Często uprawia się ją w szklanych pojemnikach.

W Azji jest ona symbolem szczęścia. Uwaga – jest toksyczna, dlatego nie powinno się jej stawiać w zasięgu zwierząt i małych dzieci.

ScreenClip [1]Epipremnum złociste – pochodzi z maleńkiej wyspy Moorea, skąd rozprowadzono ją na cały świat. Roślina ma minimalne wymagania odnośnie do jakości gleby i odlewania, a także bardzo łatwo się rozmnaża.

Roślina jest polecana także dlatego, że zmniejsza zanieczyszczenie powietrza wywołane chemikaliami pochodzącymi z mebli. Możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, że meble, lakiery i farby w Twoim domu, wpływają negatywnie na Twoje zdrowie. Określa się to mianem „zespołu chorego budynku”. Epipremnum często jest błędnie nazywane bluszczem.

ScreenClip [2]Szałwia

Szałwia należy do najlepiej poznanych roślin leczniczych. Wpływa ona pozytywnie na nasz nastrój, zmniejszając negatywne emocje, takie, jak gniew i strach. Warto ją uprawiać w pomieszczeniach, ze względu na piękny zapach i działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Szałwia ma także działanie ściągające, wiatropędne i moczopędne. Jeśli chcesz zbierać szałwię, rób to przed jej kwitnieniem, najlepiej wczesnym rankiem. Uprawa tej rośliny jest bardzo prosta – potrzebuje ona ziemi z niewielką ilością nawozu oraz umiarkowanej wilgotności.

Popularne: Przepis na odkwaszającą zupę.

4009722333_8f6942a835_zBazylia święta (Ocinum sanctum, tulsi)

To nieco mniej znana odmiana bazylii. Jej nasiona oraz liście mają działanie lecznicze, a w sklepach znajdziesz także olejki eteryczne i wyciągi z owoców. Ma działanie antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Bazylia rośnie dobrze na słonecznym parapecie, a jej liście, mogą wzbogacić Twoje sałatki. Dobrym wyborem jest także dodanie jej listków do wrzącej wody, co pozwoli na stworzenie pysznej herbatki.

ScreenClip [3]Zamiokulkas (zamia)

To roślina przypominająca wyglądem paproć, spokrewniona z filodendronem. Ta bylina rośnie w środowisku naturalnym w trudnych warunkach, dzięki czemu łatwo znosi nawet najbardziej zapominalskiego opiekuna.

Tę roślinę najlepiej jest postawić w zacienionym miejscu. Należy uważać na to, by nie stała w przeciągu i w temperaturze poniżej 10 stopni – wtedy ginie.

Zamiokulkas nie lubi także nadmiaru wody, podobnie, jak inne rośliny gromadzące wodę.

ScreenClip [4]Rozmaryn

Rozmaryn to roślina, która oczyszcza powietrze, poprawia samopoczucie i wpływa na zmniejszenie uczucia zmęczenia. Można dodawać go zarówno do potraw, jak i zrobić z niego aromatyczną herbatę o zaskakującym smaku. Zmniejsza ona ból głowy i wpływa korzystnie na nastrój.

ScreenClip [5]Jaśmin

Ludzi można podzielić na dwa rodzaje – tych, którzy uwielbiają zapach jaśminu i tych, którzy go nie znoszą. Jego słodki zapach zmniejsza stres i pozwala pozbyć się negatywnych emocji, takich, jak strach. Kolejną zaletą jaśminu jest to, że wpływa on korzystnie na zasypianie, dlatego warto uprawiać go w sypialni. Można go także uprawiać w ogrodzie lub parapecie.

ScreenClip [6]Aloes

To kolejna, bardzo wytrzymała roślina, która nie boi się nawet największej suszy. Aloes potrzebuje dużo słońca, a największym zagrożeniem dla jego wzrostu, jest nadmierne podlewanie. Postaw go w dobrze nasłonecznionym miejscu, w przeciwnym razie, będzie rósł bardzo wolno.

Aloes to nie tylko roślina dekoracyjna, ale także jeden uznane zioło lecznicze. Stosuje się je przede wszystkim na skórę w formie okładów – jest niezastąpiony przy trądziku oraz ukąszeniu owadów.

Zanim zastosujesz aloes na skórę, upewnij się, że to na pewno ta roślina, a nie przypominający ją krewny. Niektóre rośliny podobne do aloesu, są trujące.

Zobacz także: Dlaczego lepiej nie jeść białego pieczywa?

ScreenClip [7]Żyworódka

Kalanchoe to roślina, która wyróżnia się szybkim wzrostem i łatwym rozmnażaniem. Na skraju liści pojawiają się maleńkie sadzonki żyworódki, które z czasem wykształcają nawet korzonki. Gdy spadną na ziemię, wyrastają z nich nowe rośliny. Żyworódka rośnie bardzo szybko i z czasem, zaczyna tracić liście. W takim przypadku, warto posadzić nową roślinę, która będzie wyglądała atrakcyjniej.

W sieci znajdziemy mnóstwo informacji o tym, jakie cudowne właściwości posiada żyworódka. Moim zdaniem, znaczna większość z tych informacji nie jest poparta dowodami i opiera się wyłącznie na świadectwach różnych osób, które nie mają wartości naukowej. Z tego powodu, nie należy wierzyć w to, że leczy ona nowotwory lub jest panaceum na skórę.

Zanim zastosujesz ją w przypadku poważnych dolegliwości lub zaczniesz leczyć nią dziecko, skonsultuj się z lekarzem.

Żyworódkę warto hodować dlatego, że ładnie kwitnie i można sprawić komuś przyjemność, dając mu szczepka wyglądającego jak miniaturowa roślinka.

Przeczytaj także: 

baner_plan jedzenia w hashimoto