Katarzyna Gurbacka
Dietetyk
Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka planu jedzenia Dieta VENUS

Urządzając swoje mieszkanie, dom czy stanowisko pracy, często zastanawiamy się, jakie dokupić do niego przedmioty. Warto pamiętać o tym, że nasze samopoczucie można znacznie łatwiej poprawić, otaczając się pewnymi roślinami. Wpływają one korzystnie na powietrze i zmniejszają promieniowanie, emitowane przez komputery i telefony.

Dracena Sandera (Szczęśliwy bambus) To efektowna roślina, która nie ma nic wspólnego z bambusem, oprócz podłużnego kształtu. Dracena ma niewielkie wymagania pod względem ilości światła oraz gleby. Często uprawia się ją w szklanych pojemnikach.

W Azji jest ona symbolem szczęścia. Uwaga – jest toksyczna, dlatego nie powinno się jej stawiać w zasięgu zwierząt i małych dzieci.

Epipremnum złociste – pochodzi z maleńkiej wyspy Moorea, skąd rozprowadzono ją na cały świat. Roślina ma minimalne wymagania odnośnie do jakości gleby i odlewania, a także bardzo łatwo się rozmnaża.

Roślina jest polecana także dlatego, że zmniejsza zanieczyszczenie powietrza wywołane chemikaliami pochodzącymi z mebli. Możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, że meble, lakiery i farby w Twoim domu, wpływają negatywnie na Twoje zdrowie. Określa się to mianem „zespołu chorego budynku”. Epipremnum często jest błędnie nazywane bluszczem.

Szałwia

Szałwia należy do najlepiej poznanych roślin leczniczych. Wpływa ona pozytywnie na nasz nastrój, zmniejszając negatywne emocje, takie, jak gniew i strach. Warto ją uprawiać w pomieszczeniach, ze względu na piękny zapach i działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Szałwia ma także działanie ściągające, wiatropędne i moczopędne. Jeśli chcesz zbierać szałwię, rób to przed jej kwitnieniem, najlepiej wczesnym rankiem. Uprawa tej rośliny jest bardzo prosta – potrzebuje ona ziemi z niewielką ilością nawozu oraz umiarkowanej wilgotności.

Popularne: Przepis na odkwaszającą zupę.

Bazylia święta (Ocinum sanctum, tulsi)

To nieco mniej znana odmiana bazylii. Jej nasiona oraz liście mają działanie lecznicze, a w sklepach znajdziesz także olejki eteryczne i wyciągi z owoców. Ma działanie antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Bazylia rośnie dobrze na słonecznym parapecie, a jej liście, mogą wzbogacić Twoje sałatki. Dobrym wyborem jest także dodanie jej listków do wrzącej wody, co pozwoli na stworzenie pysznej herbatki.

Zamiokulkas (zamia)

To roślina przypominająca wyglądem paproć, spokrewniona z filodendronem. Ta bylina rośnie w środowisku naturalnym w trudnych warunkach, dzięki czemu łatwo znosi nawet najbardziej zapominalskiego opiekuna.

Tę roślinę najlepiej jest postawić w zacienionym miejscu. Należy uważać na to, by nie stała w przeciągu i w temperaturze poniżej 10 stopni – wtedy ginie.

Zamiokulkas nie lubi także nadmiaru wody, podobnie, jak inne rośliny gromadzące wodę.

Rozmaryn

Rozmaryn to roślina, która oczyszcza powietrze, poprawia samopoczucie i wpływa na zmniejszenie uczucia zmęczenia. Można dodawać go zarówno do potraw, jak i zrobić z niego aromatyczną herbatę o zaskakującym smaku. Zmniejsza ona ból głowy i wpływa korzystnie na nastrój.

Jaśmin

Ludzi można podzielić na dwa rodzaje – tych, którzy uwielbiają zapach jaśminu i tych, którzy go nie znoszą. Jego słodki zapach zmniejsza stres i pozwala pozbyć się negatywnych emocji, takich, jak strach. Kolejną zaletą jaśminu jest to, że wpływa on korzystnie na zasypianie, dlatego warto uprawiać go w sypialni. Można go także uprawiać w ogrodzie lub parapecie.

Aloes

To kolejna, bardzo wytrzymała roślina, która nie boi się nawet największej suszy. Aloes potrzebuje dużo słońca, a największym zagrożeniem dla jego wzrostu, jest nadmierne podlewanie. Postaw go w dobrze nasłonecznionym miejscu, w przeciwnym razie, będzie rósł bardzo wolno.

Aloes to nie tylko roślina dekoracyjna, ale także jeden uznane zioło lecznicze. Stosuje się je przede wszystkim na skórę w formie okładów – jest niezastąpiony przy trądziku oraz ukąszeniu owadów.

Zanim zastosujesz aloes na skórę, upewnij się, że to na pewno ta roślina, a nie przypominający ją krewny. Niektóre rośliny podobne do aloesu, są trujące.

Zobacz także: Dlaczego lepiej nie jeść białego pieczywa?

Żyworódka

Kalanchoe to roślina, która wyróżnia się szybkim wzrostem i łatwym rozmnażaniem. Na skraju liści pojawiają się maleńkie sadzonki żyworódki, które z czasem wykształcają nawet korzonki. Gdy spadną na ziemię, wyrastają z nich nowe rośliny. Żyworódka rośnie bardzo szybko i z czasem, zaczyna tracić liście. W takim przypadku, warto posadzić nową roślinę, która będzie wyglądała atrakcyjniej.

W sieci znajdziemy mnóstwo informacji o tym, jakie cudowne właściwości posiada żyworódka. Moim zdaniem, znaczna większość z tych informacji nie jest poparta dowodami i opiera się wyłącznie na świadectwach różnych osób, które nie mają wartości naukowej. Z tego powodu, nie należy wierzyć w to, że leczy ona nowotwory lub jest panaceum na skórę.

Zanim zastosujesz ją w przypadku poważnych dolegliwości lub zaczniesz leczyć nią dziecko, skonsultuj się z lekarzem.

Żyworódkę warto hodować dlatego, że ładnie kwitnie i można sprawić komuś przyjemność, dając mu szczepka wyglądającego jak miniaturowa roślinka.

Przeczytaj także: