Katarzyna Gurbacka
Dietetyk
Promotorka Zdrowego Odżywiania
Autorka planu jedzenia Dieta Venus

Tradycyjny makaron dostarcza dużej ilości węglowodanów, które są niewskazane dla osób na diecie. Świat byłby cudownym miejscem, gdyby można było jeść kluski bez obaw o to, że wpłyną one negatywnie na naszą dietę. Z makaronem shirataki, jest to możliwe, ponieważ nie zawiera on kalorii i dostarcza wartościowego błonnika.

Makaron Shirataki powstaje z jednej z najdziwniejszych roślin na ziemi. Dziwidło (konjac) pochodzi z krajów o ciepłym klimacie i osiąga nawet 5 metrów wysokości. Pod ziemią tworzy bulwę, która waży nawet 70 kg (!), natomiast nad ziemią wyrasta pojedynczy liść. Roślina wypuszcza bardzo duży kwiatostan (240 cm wysokości i półtora metra szerokości), który wydziela woń zgniłego mięsa, wabiąc owady (!). Ta roślina ma największy kwiatostan na świecie. Roślina w europejskich ogrodach botanicznych zakwita co 10 lat, a w Polsce, można ją spotkać w Łodzi. Uprawia się ją w wielu miejscach świata, ze względu na interesujący smak bulw.

Popularne: 11 powodów, aby przestać pić mleko!

Makaron shirataki – wzbogać dietę o glukomannan

Makaron konjac (bo pod taką nazwą można kupić także shirataki), zawiera przede wszystkim glukomannan, błonnik przedłużający uczucie sytości i długo przebywający w żołądku. Nasz organizm go nie trawi, dlatego błonnik przechodzi do jelita grubego, gdzie stanowi pożywkę dla bakterii jelitowych. To bardzo korzystne działanie, ponieważ jedząc Shirataki, budujemy silniejszą florę jelitową oraz uzupełniamy niedobory kwasów omega-3, powstających podczas jego rozkładu.

Glukomannan jest bardzo ciekawy, ponieważ jako jeden z nielicznych składników odchudzających, ma działanie potwierdzone dowodami.

Kaloryczność makaronu shirataki to około 27 kalorii na 100 gramów, a w jego skład, wchodzi około 97% wody. Oznacza to, że jedna porcja makaronu jest tak mało kaloryczna, że nie trzeba jej wliczać do dziennego bilansu kalorycznego.

Można go kupić w formie tradycyjnych klusków, lub drobnego makaronu przypominającego ryż. Glukomannan można kupić także w formie tabletek lub proszku do popijania wodą, jednak makaron shirataki, to znacznie smaczniejsza forma dbania o swoją wagę.

Jakie korzyści daje jedzenia makaronu bogatego w glukomannan?

Shirataki wchłania bardzo dużo wody i dodatkowo pęcznieje w żołądku, przez co mamy przed długi czas uczucie pełności.

Oprócz tego, zwiększa on wydzielanie peptydu YY, który odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o uczucie sytości. Podobnie wpływa na hormon o analogicznym działaniu, czyli grelinę. Badania wskazują na to, że osoby jedzące więcej glukomannanu i są na diecie niskokalorycznej, chudną więcej niż ludzie, którzy go nie przyjmują.

Podobnie, jak inne formy błonnika, makaron shirataki będzie obniżał poziom insuliny we krwi oraz spowalniał wchłanianie pozostałych substancji odżywczych. Przyczynia się to między innymi do obniżenia poziomu cholesterolu, a także do jego usuwania wraz z treścią jelitową z układu pokarmowego.

Osoby na dietach niskokalorycznych i zmniejszające ilość węglowodanów w diecie, często cierpią na zaparcia. Glukomannan to sposób na przyspieszenie pracy jelit oraz na zwiększenie ilości treści jelitowej, co pozwala zmniejszyć zaparcia.

sernik z 3 skladnikow baner

Jakie efekty uboczne ma jedzenie tego produktu?

Produkty błonnikowe są bardzo pożyteczne, jednak jedzenie makaronu shirataki 3 razy dziennie, może spowodować niespodziewane rezultaty. Nadmiar błonnika może być przyczyną biegunki, niestrawności oraz wzdęć, dlatego warto wprowadzać go do diety stopniowo, zaczynając na przykład od połowy porcji makaronu. Nie zapominaj o obfitym popijaniu wszystkich preparatów zawierających błonnik.

Oprócz tego nie wolno go przyjmować jednocześnie z lekami doustnymi, ponieważ będzie zaburzał ich wchłanianie. Leki należy przyjmować albo jedną godzinę przed posiłkiem zawierającym shirataki, albo do 4 godzin po.

Shirataki jest znacznie delikatniejszą formą błonnika, od babki płesznik czy babki jajowatej, które praktycznie nie wchłaniają się w jelitach, dlatego polecam go osobom wrażliwym.

To jeden z niewielu produktów tego typu, które można stosować na wymagającej diecie Dukana, a także jest dozwolony w celiakii.

Gdzie go kupić i w jaki sposób można go przygotować?

Makaron konjac można kupić w sklepach ze zdrową żywnością oraz w Internecie. Jest sprzedawany w paczkach wraz z wodą, którą odcedza się przed jego przygotowaniem. Z uwagi na to, że shirataki i tak nie zawiera węglowodanów, które ulegają przemianom w temperaturze (jak zwykły makaron), można go jeść bez obróbki termicznej.

Makaron jest przezroczysty i ma bardzo delikatny smak, dzięki czemu świetnie komponuje się z sosami lub jako dodatek do zupy. Makaron w kształcie ryżu, to dobry wybór do kurczaka lub innych produktów mięsnych. W sieci znajdziesz dziesiątki przepisów na jego przyrządzenie, ale nie musisz się do nich ograniczać – wystarczy, że potraktujesz go jako dodatek do tych potraw, w których użyłbyś zwykłego makaronu.

Jeśli przeszkadza Ci jego zapach, wystarczy wrzucić makaron na durszlak i przelać bieżącą wodą. Na diecie odchudzającej spożywaj go z niskokalorycznymi dodatkami.

Nie ma produktów, które są pozbawione wad. Shirataki to makaron o specyficznym smaku i konsystencji, który niektórym osobom nie przypada do gustu. Minusem też jest jego cena – za 200 gotowego gramów makaronu należy zapłacić około 10 zł, czyli tyle, co za 1.5 – 2 kilogramy zwykłego surowego makaronu, który po ugotowaniu będzie ważył jeszcze więcej. Miejmy nadzieję, że moda na shirataki doprowadzi do zmniejszenia ceny tego świetnego produktu.

Przeczytaj także: