Jeśli jesteś na diecie i chcesz schudnąć to ściągnij już teraz moje sprawdzone „25 przepisów spalających tłuszcz” i skutecznie zacznij odchudzanie.

Czemu magnez jest dla nas tak ważny?

Magnez jest istotnym pierwiastkiem regulującym między innymi pracę serca i wszystkich innych mięśni. Jego niedobory kojarzone są z brakiem energii czy pojawiającymi się kurczami bądź drżącymi rękami. Wszystko to dzieje się, ponieważ magnez aktywuje ponad 300 enzymów koniecznych do prawidłowego funkcjonowania naszych komórek.

Ponieważ magnez nie jest magazynowany w naszym organizmie musimy dostarczać go sobie każdego dnia. Niestety nasza dieta często nie zawiera odpowiedniej dawki magnezu. Wciąż jemy zbyt mało warzyw, zwłaszcza tych surowych. Dodatkowo wypłukujemy magnez z organizmu przez spożywanie kawy, herbaty czy wysoko przetworzonej żywności. Na zmniejszenie wchłanialności tego pierwiastka ma także wpływ spożywany cukier, nasycone kwasy tłuszczowe (znajdujące się w wędlinach i mięsie) czy nawet stres. Nie powinno więc dziwić, że większość Polaków ma niedobory magnezu. Oprócz standardowego drżenia powiek czy nerwowości jest jeszcze wiele innych symptomów świadczących o zbyt małej ilości tego pierwiastka w naszym organizmie.

Jakie są objawy niedoboru?

  • zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego: nadpobudliwość, zmienność nastroju, zaburzenia świadomości, zaburzenia snu, uczucie zmęczenia, zaburzenia równowagi, koncentracji uwagi i pamięci;
  • wzmożona pobudliwość nerwowo-mięśniowa: drżenia i bolesne kurcze mięśni, osłabienie mięśniowe, mrowienia;
  • zwiększenie ryzyka chorób układu krążenia: zaburzenie rytmu pracy serca, a nawet migotanie przedsionków lub komór;
  • powodowanie duszności i skurczu dróg oddechowych dając obraz astmy rzekomej;
  • prowadzenie do osteoporozy;
  • powodowanie zaburzeń ginekologicznych: zespół napięcia przedmiesiączkowego, zaburzenia gospodarki hormonalnej, zaburzenia miesiączkowania, poronienia.

W jakich produktach znajdziemy najwięcej magnezu?

Magnez należy do pierwiastków słabo przyswajalnych. Z pokarmów wchłania się go zaledwie 15-40%.
Największe ilości tego pierwiastka występują we wszystkich orzechach i nasionach, ciemnym kakao i gorzkiej czekoladzie, mąkach z pełnego przemiału, warzywach strączkowych takich jak groch czy soja, nieoczyszczonym ryżu, kaszach, suszonych owocach. Dużo magnezu jest również w świeżych warzywach, natomiast śladowe ilości znajdują się w mięsie i mleku.Jak suplementować?

Można oczywiście wybrać standardowy sposób suplementacji tabletkami, jednak pamiętajmy, że w zależności od preparatu wchłanialność jonów magnezu wynosi jedynie od 4 do 50%. Wybierając preparat w aptece zwróćmy uwagę na ilość jonów magnezu, a nie soli czy tlenku. Drugą istotną cechą suplementu jest postać magnezu. Największą wchłanialnością cechuje się cytrynian oraz mleczan magnezu, natomiast tlenek czy węglan magnezu posiadają wchłanialność jedynie na poziomie 4%.

Dodatkowo mamy możliwość suplementowania magnezu poprzez skórę. Dzięki temu jony magnezu wchłaniane są wprost do krwi, omijając układ pokarmowy, w którym większość tego pierwiastka nie zostaje wchłonięta. Taką suplementację można prowadzić dzięki przygotowanej wcześniej oliwie magnezowej.

Przepis na oliwę magnezową

Oliwa magnezowa jest bardzo łatwa w przygotowaniu, składa się jedynie z dwóch składników: wody demineralizowanej oraz chlorku magnezu sześciowodny (MgCl2 x 6H2O). Ważne by był oznaczony CZDA co oznacza składnik czysty do analizy i gwarantuje nam bezpieczeństwo i brak metali ciężkich obecnych w chlorkach bardziej zanieczyszczonych.

Proporcje:
100 gram chlorku (występuje w postaci proszku lub płatków)
200 ml wody
Jeśli nasza skóra przyzwyczai się można stosować również proporcje 1:1.

W przygotowanej butelce lub innym pojemniku umieszczamy składniki i odstawiamy do zupełnego rozpuszczenia się chlorku. Powstały roztwór nie ma w sobie żadnego tłuszczu, a mimo wszystko przypomina nieco oliwę i ma charakterystyczny tłustawy poślizg.

Taki preparat należy wmasowywać w wybrane partie ciała na przykład ręce, nogi czy plecy. Dodatkową właściwością oliwy magnezowej jest jej działanie antyseptyczne i przeciwzapalne dzięki czemu z powodzeniem może być stosowana jako naturalny dezodorant zapobiegający powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.

Inne sposoby wykorzystania chlorku magnezu

Kąpiel: do wanny wsypujemy 1-2 szklanki chlorku i relaksujemy się w kąpieli przez około pół godziny. Nie używamy żadnych mydeł czy innych środków myjących. Jako zapach można dodać kilka kropel wybranego olejku eterycznego. Po kąpieli ciało spłukujemy pod prysznicem.
Moczenie stóp: do miski z ciepłą wodą dodajemy 2 łyżki chlorku magnezu i moczymy nogi przez 20-30 minut

Takie zabiegi również dostarczają magnezu do krwiobiegu, są świetnym sposobem na relaks ponieważ rozluźniają mięśnie i przynoszą uczucie odprężenia.

Pamiętajmy, że aby taka kuracja miała rzeczywisty wpływ na poziom magnezu w naszym organizmie powinniśmy powtarzać zabiegi regularnie przez dłuższy czas.

Zobacz też:

5 produktów, których nigdy nie jedz, jeśli chcesz schudnąć

131 przepisów na każdą dietę, przyspieszają metabolizm i pomagają schudnąć

Jak schudnąć stosując ocet jabłkowy?