Katarzyna Gurbacka
Dietetyk, Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka planu jedzenia Dieta Venus

Nie każdy z nas jest wielkim fanem aromaterapii, ale moc niektórych olejków jest naprawdę niepodważalna.Wiele z nich ma moc leczniczą. Zobacz, które warto mieć w domowej apteczce.

8756694939_220ee70077

Aromaterapia cieszy się ponad tysiącletnią tradycją i nie została nigdy zdyskwalifikowana przez jakiekolwiek badania naukowe. Wręcz przeciwnie, coraz to nowsze obserwacje i studia wskazują na skuteczność olejków eterycznych w łagodzeniu popularnych dolegliwości, zwłaszcza takich jak sezonowe infekcje, złe samopoczucie, nerwowość czy bóle różnego pochodzenia.

CZY AROMATERAPIA JEST BEZPIECZNA?

Olbrzymia większość olejków eterycznych jest bezpieczna i pozbawiona skutków ubocznych, o ile zastosujemy się do zaleceń producenta. Należy bowiem pamiętać, że choć są to substancje naturalne, wysokie stężenie może być bardzo drażniące, zwłaszcza dla oczu, śluzówek i skóry. Olejków, co do zasady, nie stosuje się bez rozcieńczenia, a dawkowanie do kąpieli, masażów czy kominków powinno być ściśle przestrzegane.

Popularne: 5 produktów, których nigdy nie jedz, jeśli chcesz schudnąć

Najbardziej niebezpieczne z punktu widzenia gwałtownych reakcji organizmu są olejki:

  • MIĘTY PIEPRZOWEJ – niewskazane do stosowania na dzieciach młodszych niż 6 lat; inhalowanie dużych ilości mentolu może nawet u dorosłych wywołać zawroty głowy, nudności i podwójne widzenie.
  • CYNAMONOWY, WERBENOWY, HERBACIANY, Z TRAWY CYTRYNOWEJ – nie są wskazane do stosowania na skórę z powodu silnych reakcji uczuleniowych
  • BERGAMOTKOWY, CYTRYNOWY, POMARAŃCZOWY – mogą uwrażliwiać na światło słoneczne
  • LAUROWY, CYNAMONOWY, GOŹDZIKOWY, MIĘTOWY, TYMIANKOWY – mogą podrażniać błony śluzowe i nie powinny być stosowane do kąpieli

Kobiety w ciąży powinny dla stuprocentowej pewności całkowicie wyłączyć aromaterapię, bowiem kwestia przenikania substancji aktywnych przez łożysko jest dość kontrowersyjna, a płód jest szczególnie wrażliwy na każdy poziom toksyczności.

BEZPIECZNE I WSZECHSTRONNE OLEJKI

Nie wszystkich olejków trzeba się jednak bać. Zestaw poniższych pięciu jest bezpieczny dla zdrowia i ma niezwykle szerokie spektrum, które może ulżyć całej rodzinie w wielu problemach, ograniczając sięganie po leki apteczne, które na pewno nie są obojętne dla organizmu.

  1. OLEJEK LAWENDOWY 

Nie do pobicia w kategorii naturalnych środków relaksujących i uspokajających. Przyjemny, kwiatowy zapach jest wspaniałym przyjacielem sypialni i łazienek, gdzie chcemy odpocząć i zapomnieć o stresie. Dodany do wieczornej kąpieli pomaga się odprężyć i ułatwia zasypianie, łagodząc jednocześnie napięcie mięśniowe. Można nim także skropić pościel lub dodać kilka kropli do nawilżacza powietrza.

Olejek lawendowy pomaga także zwalczyć infekcję, działając przeciwzapalnie i odtykająco na drogi oddechowe. Zmieszany z oliwą z oliwek i zaaplikowany miejscowo na skórę skutecznie odstrasza komary.

  1. OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO 

Mówi się, że jeśli masz mieć w domu tylko jeden olejek, to powinien to być właśnie ten. Olejek z drzewa herbacianego to potężny, naturalny antybiotyk, który świetnie radzi sobie także z wirusami i grzybami. Jest największym sprzymierzeńcem ludzkiego układu odpornościowego.
W formie inhalacji lub kąpieli wspomaga w walce z infekcjami, w tym także grypą, zaś aplikowany na skórę lub paznokcie z dodatkiem oliwy z oliwek pomaga pozbyć się grzybicy, łupieżu, ropnych wykwitów, a także drobnych skaleczeń, ukąszeń owadów i oparzeń. Nie powinien być jednak stosowany w pobliżu oczu ani w przypadku otwartych ran.

  1. OLEJEK EUKALIPTUSOWY 

Pochodzący z zachodniej Australii eukaliptus jest najlepszym przyjacielem polskich rodzin od października do marca. W dobie, gdy szaleją jesienno-zimowe infekcje olejek eukaliptusowy okazuje się naprawdę skuteczną pomocą na katar, kaszel, bóle głowy i zatok oraz gorączki. Działa wykrztuśnie i odflegamiająco, a dodatkowo dodaje energii i poprawia samopoczucie. Można go wykorzystywać do inhalacji i kąpieli, a na noc poleca się powiesić wilgotną chusteczkę skropioną olejkiem u wezgłowia łóżka, aby ułatwić oddychanie. Ten sposób działa świetnie już na bardzo małe dzieci i jest zupełnie bezpieczny dla zdrowia.

Woda z kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego może być także stosowana do odkażania powierzchni kuchennych i łazienkowych – nie tylko zabija drobnoustroje, ale nadaje piękny, świeży zapach.

  1. OLEJEK RUMIANKOWY 

Olejek eteryczny pozyskiwany z obu odmian rumianku (rzymskiego i niemieckiego) ma niezwykłe właściwości uspakajające oraz antybiotyczne. W formie inhalacji pomaga radzić sobie ze stresem i złym samopoczuciem, zaś w formie płukanek do ust skutecznie zwalcza bakterie gram-dodatnie, w tym paciorkowce, odpowiedzialne za infekcje dziąseł. Małym, niespokojnym dzieciom mającym problem z zasypianiem poleca się skrapianie olejkiem pościeli lub nawilżanie powietrza wodą z olejkiem rumiankowym.

  1. OLEJEK ROZMARYNOWY

Olejek rozmarynowy to wielki sprzymierzeniec rześkiego umysłu i odprężonego ciała. Wdychanie aromatu poprawia pamięć i pozwala się łatwiej skupić, podczas
gdy masaże z wykorzystaniem olejku rozmarynowego rozprowadzonego w oleju bazowym łagodzą bóle reumatyczne i przeciążenia mięśni i stawów. Rozmarynowe masaże przynoszą także ulgę w dolegliwościach żołądkowych, woreczka żółciowego oraz wątroby, zaś na skórze głowy mają działanie przeciwłupieżowe oraz pobudzające wzrost włosów. Kilka kropel olejku można dolać do szamponu oraz kremu do twarzy, zwłaszcza jeśli mamy problem z wypryskami.

Zobacz też: