Chcesz szybciej schudnąć, ściągnij za darmo nowy ebook „9 ODCHUDZAJĄCYCH napojów” kliknij tutaj >>

Ten pierwiastek jest polecany osobom żyjącym w ciągłym napięciu, podatnym na stres i mającym problemy z koncentracją. To właśnie magnez pozwala nam lepiej spać i wpływa korzystnie na nasze samopoczucie.

Nie od dziś mówi się o jego zaletach, a mimo tego wciąż lekceważymy go w codziennej diecie. Do takich wniosków prowadzi nas wiele badań, z których wynika, że niedobór magnezu dotyczy większości z nas!

Ale to nie wszystko. O tym, jak bardzo niezbędny jest dla nas ten pierwiastek, informują najnowsze badania, według których magnez może być kluczowy w zmniejszeniu ryzyka chorób serca, udarów mózgu oraz cukrzycy typu 2.

Otóż zdaniem naukowców z Uniwersytetu Zhejiang oraz Uniwersytetu Zhengzhou w Chinach zalecana ilość magnezu, która uzupełni wszelkie niedobory, to dodatkowe 100 mg do wymaganej dziennej dawki.

Zauważyli to na podstawie badań, w których stwierdzono, że u ponad miliona osób z dziewięciu krajów, które spożywały zwiększoną dawkę magnezu, ryzyko zachorowania na serce zmniejszyło się o 10 %, na udar mózgu o 12 %, a na cukrzycę typu 2 aż o 26 %. Ich wyniki prezentowały się o wiele lepiej niż u osób, które nie przyjmują magnezu w takiej ilości.

„Niski poziom magnezu w organizmie niesie za sobą wiele poważnych zdrowotnych problemów. Przy czym nie ma dowodów na to, jakoby większa suplementacja magnezu wiązała się z jakimkolwiek zdrowotnym ryzykiem. Nasze metaanalizy dostarczają najbardziej aktualne dowody na poparcie tezy o powiązaniu magnezu ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia wielu chorób” – skomentował dr. Fudi Wang na łamach BioMed Central.

W raporcie opublikowanym w Medical Xpress, Wang zwrócił uwagę, że chociaż mężczyznom zaleca się spożywanie 300 mg magnezu, a kobietom – 270 mg, to braki w tym minerale są nadal powszechne i dotyczą od 1,5 % do 15 % populacji.

Zobacz też: Czy to nowy najlepszy magnez, który dobrze się wchłania?

Naukowcy mają nadzieję, że najnowsze obserwacje zachęcą ludzi do upewnienia się, czy przyjmują odpowiednią ilość cennego pierwiastka, jak również przekonają przemysł farmaceutyczny do zmiany wytycznych w diecie, gdyż może to zminimalizować ryzyko poważnych chorób związanych z niedoborem magnezu.

NIEDOBÓR MAGNEZU A RYZYKO CHORÓB SERCOWO – NACZYNIOWYCH

Już w 1937 roku, w badaniach dotyczących chorób sercowo-naczyniowych, stwierdzono, że to właśnie niska zawartość magnezu w organizmie, a nie konsumpcja wysokotłuszczowych produktów, stanowi główną przyczynę chorób serca. Powyższe obserwacje zostały ponownie przypomniane w 2013 roku przez dr. Andreę Rosanoff i były wynikiem analizy wcześniejszych badań dr. Mildred Seelig, dotyczących relacji między magnezem a chorobami serca.

„Liczne badania wykazują, że niski poziom magnezu jest związany ze wszystkimi czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych – wysokim cholesterolem, nadciśnieniem tętniczym, powstawaniem blaszki miażdżycowej (aterogeneza), utwardzeniem tętnic oraz zwapnieniem tkanek miękkich. Oznacza to, że przez wszystkie lata winiliśmy za to dietę wysokocholesterolową oraz wysokotłuszczową, gdy prawdziwym winowajcą był niski poziom magnezu” – pisała Mildred Seelig. 

Rosanoff zwróciła uwagę na to, że choć dawne badania ewidentnie wykazują, że niedobór magnezu wiąże się z ryzykiem miażdżycy i zwapnieniem tkanek miękkich, przez wiele lat były one konsekwentnie ignorowane – wszystko przez głośną walkę z dietą nasyconą tłuszczem i cholesterolem.

Na podstawie wieloletnich obserwacji, dr. Rosanoff stwierdziła, że był to wielki błąd, gdyż w zalecanej dziennej dawce nie zrównoważono takich pierwiastków jak wapń i magnez. Otóż okazuje się, że jeśli stężenie wapnia i magnezu nie jest na równym poziomie, wzrasta ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

DLACZEGO NIE NALEŻY IGNOROWAĆ NIEDOBORÓW MAGNEZU?

Istnieje mnóstwo zdrowotnych komplikacji łączonych z niskim poziomem magnezu w organizmie. Dr. Carolyn Dean z Nutritional Magnesium Association’s Medical Advisory Board wymieniła sześć najczęstszych, do których należą: nadciśnienie, arytmia, atak serca, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca typu 2 oraz angina.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca przyjmowanie od 400 mg do 500 mg wapnia dziennie, co znacznie przewyższa wymaganą dzienną dawkę magnezu. Dean sugeruje wyrównanie powyższych proporcji, czyli przyjmowanie podobnej ilości magnezu co wapnia. Podkreśla również, aby suplementować witaminę D oraz witaminę K, gdyż połączenie tych wszystkich wartości odżywczych zapewni nam zdrowie kości i serce.

O tym, jak ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości magnezu, przekonuje również Ashley Koff, dietetyczka gwiazd. Podkreśla, że skoncentrowanie się na powyższym temacie jest niezwykle istotne, gdyż niedobory magnezu to obecnie jeden z najpoważniejszych zdrowotnych problemów, który dotyczy wielu osób.

Popularne: Sprawdzony magnez, znajdziesz tutaj>>

„Spożywanie odpowiedniej dawki magnezu we współczesnej diecie wiąże się z wieloma wyzwaniami. Ten pierwiastek traktuję jako podstawowy składnik odżywczy codziennej diety, który, w obliczu najnowszych badań, jest kluczowy w zapobieganiu chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów” – potwierdza Koff.

Warte uwagi są również badania, na podstawie 3-miesięcznych obserwacji, które wykazały, że suplementacja magnezowa poprawia stan metabolizmu u pacjentów otyłych i w stanie przedcukrzycowym, z łagodnymi objawami przewlekłej choroby nerek.

O zdrowotnych korzyściach magnezu wspomina także Dr. Mehmet Oz, profesor Columbia University i twórca programu Dr.Oz Show. Jego zdaniem regularne dostarczanie organizmowi tego pierwiastka pomaga uregulować metabolizm, zmniejszyć ciśnienie krwi oraz rozszerzyć naczynia krwionośne.

MAGNEZ W JEDZENIU

Magnez to jeden z najważniejszych pierwiastków w naszym organizmie. To właśnie on aktywuje ponad 300 enzymów, koniecznych do pozyskiwania energii przez człowieka. Wpływa korzystnie na naszą krew i kości, wspomaga pracę mięśni oraz reguluje poziom insuliny i cukru we krwi. Co więcej, pomaga on w pozbyciu się toksyn z organizmu oraz syntetyzuje glutation.

Żywność, która jest bogactwem tego pierwiastka to:

  • szpinak
  • brokuły
  • kakao
  • kapusta
  • awokado
  • botwina
  • brukselka
  • jarmuż
  • orzechy i ziarna
  • owoce jagodowe
  • kapusta Pak Choy
  • liście brukwi
  • dynia piżmowa
  • sałata rzymska

Jeśli nie jesteś w stanie dostarczyć dziennej dawki magnezu w spożywanej żywności, dodaj również do swojej diety suplementy.

Źródło: http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2017/04/10/magnesium-protects-against-stroke-heart-disease-diabetes.aspx#_edn8

Zobacz także: