Katarzyna Gurbacka
Dietetyk
Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka Diety Venus

Wielu ludzi wciąż jeszcze nie rozumie zagrożenia związanego z rakiem skóry i lekceważy prawdę, jaką dermatolodzy wbijają nam do głów od lat: krem przeciwsłoneczny to kosmetyk na co dzień! 

plażaCodziennie w okresie od wiosny do jesieni przed wyjściem z domu powinniśmy zabezpieczać całą odkrytą skórę kremem z filtrem. Na rynku istnieją dwa rodzaje preparatów ochronnych – te z filtrem chemicznym, bardziej rozpowszechnione, oraz z filtrem fizycznym, zwanym też mineralnym. Na czym polega różnica?

Filtr chemiczny a filtr fizyczny

Filtry chemiczne, obecne w ogromnej większości kremów przeciwsłonecznych, to substancje, które pochłaniają energię z promieniowania UV i w formie ciepła rozprowadzają ją po skórze. W zależności od konkretnego produktu mogą chronić tylko przed promieniami UVB, albo zarówno UVA jak i UVB. Z kolei filtry fizyczne to mineralne związki, które pokrywają naskórek warstwą nieprzepuszczającą promieniowania UVA oraz UVB. W codziennym wykorzystaniu oba rodzaje filtrów mają swoje zalety i wady…

Popularne: Myślałeś, że wiesz wszystko o oleju kokosowym? Sprawdź ten artykuł! Będziesz w szoku…

Co musisz wiedzieć o filtrach chemicznych

Kosmetyki z filtrami chemicznymi zawierają w swoim składzie zwykle kilka z następujących związków: oxybenzone, avobenzone, octisalate, octocrylene, homosalate i octinoxate. Niestety, substancje te nie są obojętne dla skóry i pomogą powodować podrażnienia, alergie, a nawet zaburzenia hormonalne. Najbardziej niebezpieczny jest oxybenzone, który według badań obecny jest już w organizmach 96% Amerykanów i wywołuje silne reakcje uczuleniowe oraz, ze względu na działanie estrogenne, może zaburzać produkcję spermy i mieć związek z pojawianiem się endometriozy u kobiet. Drugi najgroźniejszy z wymienionych wyżej związków, octinoxate, poza alergiami może wywoływać także zaburzenia tarczycy.

Wiele obserwacji wskazuje także, że filtry chemiczne bywają pozytywnie skorelowane z pojawianiem się nadmiernej pigmentacji w postaci ciemniejszych plam i pieprzyków na skórze. U osób z trądzikiem różowatym mogą powodować znaczne zaostrzenie objawów poprzez zwiększanie temperatury skóry. Jakie są w takim razie korzyści?

Filtry chemiczne są lekkie i dają się łatwo rozsmarować po skórze, dzięki czemu używamy ich relatywnie mniej. Nie pozostawiają nieestetycznej warstwy i mogą być bez problemów używane pod makijaż. Z racji na lekkość formuły kosmetyki z filtrami chemicznymi zawierają często także dodatkowe, korzystne dla skóry substancje, takie jak na przykład peptydy. Kosmetyki wodoodporne utrzymują się dość dobrze na skórze i nie ścierają się łatwo, będąc świetnym towarzyszem sportów na świeżym powietrzu.

Zobacz także: Pijesz mleko? Przeczytaj, a od razu zmienisz swoje nawyki żywieniowe!

Korzyści i wady filtrów mineralnych

W przeciwieństwie do filtrów chemicznych, które zaczynają działać dopiero po ok. 20 minutach od aplikacji, filtry fizyczne natychmiast blokują promienie słoneczne, skutecznie chroniąc skórę z chwilą nałożenia. Zawarte w nich związki – tlenek cynku lub dwutlenek tytanu (zinc oxide, titanium dioxide) nie penetrują w głąb skóry i z tego punktu widzenia są znacznie bezpieczniejsze niż filtry chemiczne. Praktycznie nie spotyka się też przypadków uczulenia na filtry mineralne, co nie znaczy, że są one całkiem pozbawione słabych stron…

Wady filtrów fizycznych (mineralnych):

  • Pokrywają skórę grubszą warstwą, która niestety łatwo się ściera i wymaga regularnego uzupełniania
  • Mogą zatykać pory i powodować powstawanie zaskórników
  • Nieładnie wyglądają u osób z ciemniejszą karnacją, tworząc widoczne białe smugi na skórze
  • Nie są odporne na wodę
  • Trudno się rozprowadzają
  • Są mniej skuteczne, jeśli nie zostaną nałożone grubą warstwą

Podsumowując…

Z punktu widzenia profilaktyki nowotworów oraz przedwczesnego starzenia się skóry, na pewno lepiej nosić jakikolwiek filtr niż żaden. Jeśli wybieramy kosmetyk powinniśmy kierować się jednak nie ceną i reklamą czy zapachem, ale składem. Warto unikać wspomnianych wyżej szkodliwych związków, nawet jeśli wybieramy filtry chemiczne. Na rynku są też wysokiej jakości preparaty, które łączą działanie obu typów filtrów, zwiększając skuteczność przeciwsłoneczną.

Zobacz także:

 

Źródła:

http://deliciousliving.com/natural-beauty/sunscreen-face-mineral-vs-chemical

https://www.ewg.org/sunscreen/report/the-trouble-with-sunscreen-chemicals/

http://www.justaboutskin.com/physical-vs-chemical-sunscreens/