Katarzyna Gurbacka
Dietetyk, Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka pysznego planu jedzenia Dieta Venus

Dlaczego trzeba pić wodę mineralną codziennie, szczególnie, kiedy bolą Cię stawy. 

woda z limonka i truskawkamiPierwsze letnie upały już za nami! Wiele czasu będziemy spędzać nad wodą – jeziorem, morzem lub oceanem. Ale nie zapominajmy, jak ważny element ciała stanowi woda. Kiedy przebywamy w gorącym pomieszczeniu, a na zewnątrz temperatura staje się niezmiernie wysoka, wiele wody tracimy przez skórę wraz z potem. Dlatego podczas upałów musimy dbać by pić więcej płynów – i nie tylko gdy doskwiera nam pragnienie. Nasze ciało bowiem nie zawsze wysyła nam jasne sygnały, że brakuje jej w organizmie – a nikt by się nie spodziewał, że niektóre nieprzyjemne objawy bardzo skutecznie może usunąć szklanka wody.

Woda w naszym organizmie ma wiele ważnych funkcji, dlatego gdy jesteśmy odwodnieni, od razu to odczuwamy, ponieważ:

 • woda wchodzi w skład ważnych płynów – śliny oraz łez, nawilżających powierzchnię błon śluzowych i oka
 • woda jest składnikiem mazi stawowej oraz płynu mózgowo-rdzeniowego, pełniąc rolę amortyzatora tych narządów
 • woda odpowiada za prawidłowe napięcie skóry, sprawia że wygląda gładko i młodo
 • reguluje utrzymanie prawidłowej temperatury ciała, ochładzając nas poprzez parowanie potu
 • umożliwia usuwanie toksyn z organizmu – dlatego podczas „detoksu” tak ważne jest picie dużych ilości płynów
  reguluje nasz apetyt i metabolizm

Zobacz też: Co jeść gdy bolą Cię stawy?Dieta w chorobach reumatycznych.

Bez wody nie możemy żyć – stanowi około 70% masy dorosłego człowieka – a skutki odwodnienia są od razu przez nas odczuwalne. Problem polega na tym, że nie zdajemy sobie z tego sprawy. A w lecie, gdy temperatury sięgają ekstremalnych wartości – naprawdę o to nietrudno. Jakie niezwykłe objawy mogą nam mówić, że jesteśmy odwodnieni?

Niecodzienne objawy odwodnienia

 1. Ból głowy
  Jeśli po raz kolejny wydaje Ci się, że dopada Cię migrena – sięgnij po szklankę wody, zanim wyciągniesz leki przeciwbólowe z domowej apteczki. Bóle głowy to jeden z ignorowanych objawów odwodnienia, a często wyzwala napady migreny u osób podatnych, jak pisze portal migraine.com. A przecież tak łatwo mu zapobiegać – wystarczy wypić trochę wody, najlepiej mineralnej, która umożliwi uzupełnienie wartościowych elektrolitów – sodu, potasu i magnezu.
 2. Problemy z koncentracją
  Gdy jesteś skupiony na jakimś zadaniu, zwykle zapominasz o potrzebach fizjologicznych – jedzeniu czy… piciu. Ale po kilku godzinach zaczynasz odczuwać, że coraz trudniej Ci wykonywać nowe zadania, nie możesz się skupić, i masz problemy z myśleniem. Jeżeli pracujesz w gorących pomieszczeniach, pozbawionych klimatyzacji, tym bardziej prawdopodobne, że brakuje Ci wody. W takiej sytuacji dobrym sposobem na szybkie nawodnienie jest sięgnięcie po soczysty owoc, o wysokiej zawartości wody – np. arbuz. Miej przy sobie butelkę wody, po którą zawsze możesz sięgnąć. Może się okazać, że po kilku łykach umysł od razu się rozjaśni. Według badania naukowego z Clinical Autonomic Research – właśnie odwodnienie jest jedną z głównych przyczyn problemów z uwagą – zaraz po braku snu, zmęczeniu oraz długim przebywaniu w pozycji stojącej.
 3. Uczucie zmęczenia
  Zapewne nie raz czułeś się wykończony upałem. Pewnie zapomniałeś o zabraniu ze sobą wody. Uczucie zmęczenia może również być przejawem odwodnienia. Osocze krwi aż w 95% składa się z wody, dlatego przy odwodnieniu krew się zagęszcza, i wolniej płynie przez naczynia. A krwią po naszym ciele rozprowadzany jest życiodajny tlen, oraz cukier – które napędzają metabolizm naszych komórek, i są niezbędne w metabolizmie energetycznym. Dlatego podczas uprawiania sportu na słonecznej plaży również pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu – inaczej może szybko zabraknąć Ci sił.
 4. Popularne: 13 korzyści z picia wody z cytryną
 5. Głód i różne zachcianki
  Organizm umie sygnalizować swoje potrzeby – ale my nie zawsze dobrze je interpretujemy. Czasami dopada nas chęć na coś słonego, a to może być przejawem braku istotnych elektrolitów jak sód – który jest przecież głównym składnikiem soli. Zamiast sięgać po puste kalorie w postaci paluszków i chipsów, najpierw wypij szklankę wysoko zmineralizowanej wody. Czasami też mamy ochotę na coś słodkiego, lub drobne przekąski, ale w ten sposób organizm próbuje nam powiedzieć, że jest odwodniony. A taki głód o wiele lepiej nasyci szklanka wody – najlepiej gazowanej. Jak stwierdzają badacze na łamach Journal of nutritional science and vitaminology wyraźniej daje uczucie sytości, bo dodatkowo podrażnia kubki smakowe, dając wrażenie jakbyśmy coś zjedli.
 6. Popękane usta, i uczucie suchości
  Skóra osoby odwodnionej wydaje się mało elastyczna, pomarszczona – bez względu na stosowane kremy i balsamy. Ten stan można szybko przywrócić do normy, jeśli poza nawilżającymi kosmetykami, będziemy dbać o nawodnienie organizmu – co nawilża skórę od wewnątrz. Kiedy przebywasz na słońcu, woda paruje z jej powierzchni, sprawiając, że staje się nadmiernie wysuszona. Dotyczy to nawet cery tłustej – jak informuje The International Dermal Institute, bo aktywność gruczołów łojowych się nie zmienia nawet przy odwodnieniu. Poza tym pot produkowany przez skórę, poza ochładzaniem, służy do wydzielania toksyn. Jednak aby tą drogą mogły szkodliwe substancje mogły być sprawnie eliminowane, potrzebujemy odpowiedniego nawodnienia.
 7. Zatwardzenie i inne problemy z układem pokarmowym
  Aby pasaż jelitowy był sprawny, stolec musi mieć odpowiednią objętość. Dlatego najprostszym (i naturalnym) remedium na zatwardzenie jest picie dużych ilości wody. Paradoksalnie może nas dopaść również po… biegunce. W tej chorobie tracimy duże objętości wody, i gdy nie uzupełniamy płynów może dojść do odwodnienia, podobnie jak przy wymiotach. Nawet lekkie, nieodczuwalne wyraźnie odwodnienie, na przykład w skutek ograniczania ilości płynów (do 0,5l dziennie), jest czynnikiem ryzyka zatwardzenia, jak pisze European Journal of Clinical Nutrition.
 8. Nieprzyjemny zapach z ust
  W naszej jamie ustnej naturalnie występują bakterie, a produkty przemiany materii tych mikroorganizmów powodują powstawanie brzydkiego zapachu z ust, pisze Scientific American. Ślina jednak pomaga „wypłukiwać” te związki, ale do jej produkcji nasz organizm zużywa duże ilości wody. Codziennie wytwarza jej 2-4 litrów! Poza tym woda nawilża błony śluzowe, likwidując uczucie suchości w ustach.
 9. Ból stawów
  Aby staw działał sprawnie, potrzebuje materiału poślizgowego, który stanowi maź stawowa. Sprawia, że powierzchnie chrząstki, znajdujące się na końcach kości nie ocierają się o siebie. Sama tkanka chrzęstna również zawiera dużą ilość wody – dzięki czemu jest odpowiednio gładka i miękka. Dlatego jeśli dręczy Cię ból kolan – być może jest to skutkiem deficytu wody w Twoim organizmie.
 10. Skurcze i ból mięśni
  W gorącym otoczeniu tracisz z potem sporo elektrolitów – sodu, potasu i magnezu, a to wiedzie do bolesnych kurczy mięśni. Samo gorąco sprawia, że mięśnie mogą być obolałe, po pod jego wpływem dochodzi do skurczu, jak mówi lekarz John Higgins na portalu Everyday Health. Izotoniczny napój pozwoli zmniejszyć te dolegliwości.
 11. Zmiana koloru moczu lub rzadkie wizyty w toalecie
  Nerki są głównym organem regulującym ilość płynów w naszym organizmie. Dlatego w stanie odwodnienia – oszczędzają wodę. Usuwane przez nie toksyny, mocznik i inne produkty metabolizmu są zagęszczane, dlatego mocz przybiera ciemniejszy kolor. Jeśli jednak nadal nie dostarczasz sobie wody, organizm nie może się z nich oczyścić. Zdrowy człowiek do toalety chodzi nawet 8 razy dziennie.

katarzyna gurbacka jak schudnąć

Jak zapobiegać odwodnieniu?

 • Pij wodę – w trakcie upałów nawet 3 l dziennie, lub więcej, jeśli tego potrzebujesz.
 • zawsze miej przy sobie butelkę z wodą
 • jedz owoce o dużej zawartości wody. Warzywa również są ich dobrym źródłem, ale zawierają jej mniej.
 • unikaj alkoholu, napojów z kofeiną (kawy, herbaty, napojów energetycznych) oraz słodzonych. Wysoka zawartość cukru „wyciąga” wodę z naszego organizmu na drodze zjawiska zwanego osmozą – więc soki z dodatkiem cukru nie są dobrym sposobem na nawodnienie.
 • podczas biegunki, lub wymiotów pamiętaj o uzupełnianiu płynów – w aptece możesz zakupić specjalne preparaty, np. Gastrolit.
 • w pracy miej zawsze butelkę wody na widoku. To przypomni Ci, by po nią sięgać.
 • zacznij dzień od szklanki wody, pij ją przed każdym posiłkiem. Zmniejszysz a ten sposób apetyt – więc to idealne wyjście jeśli się odchudzasz.

Jeśli Twoje objawy są bardzo dotkliwe – najlepiej udaj się do lekarza. Być może przyczyna Twoich problemów jest znacznie bardziej złożona.

Zobacz też:

5 produktów, których lepiej nie jeść jeśli chcesz schudnąć

To najgorsze jedzenie dla Twoich stawów, unikaj go jak ognia

Jak olej kokosowy może poprawić Ci zdrowie?