Kasia Gurbacka
Dietetyk
Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka skutecznego planu na odchudzanie Diety Venus
Autorka książek ze zdrowymi przepisami

Jako superfood najczęściej określa się owoce i warzywa, które zawierają bogactwo antyoksydantów, witamin i minerałów. Jeśli szukasz jednak najmocniejszych substancji, wspomagających Twoje zdrowie, przyjrzyj się bliżej przyprawom – zawierają one znacznie wyższe stężenie pożądanych składników. Jednym z ziół o szczególnie korzystnym działaniu na nasz organizm, jest rozmaryn.

Rozmaryn to zioło, które powszechnie występuje w krajach basenu Morza Śródziemnego. Igiełki rozmarynu mają piękny zapach, wskazujący na dużą zawartość substancji aktywnych. Badania wskazują na to, że rozmaryn spowalnia starzenie, oraz uzupełnia niedobór wapnia, żelaza i witaminy z grupy B. Podobne działanie mają rośliny spokrewnione z rozmarynem, takie, jak mięta, oregano, tymianek, bazylia i lawenda.

Popularne: Ten produkt sprawi, że schudniesz i odmłodzisz swoją skórę!

Najważniejsze działania rozmarynu na organizm, to:

  • wspieranie pamięci

  • poprawienie przepływu krwi

  • wzmocnienie systemu immunologicznego

  • wspieranie trawienia

  • zmniejszenie bólu

  • odtruwanie organizmu

  • odmłodzenie skóry

Delikatny aromat rozmarynu, zmniejsza stres i pozwala pozbyć się przygnębienia. Działanie odmładzające tej rośliny, wynika przede wszystkim z dużej zawartości antyoksydantów, zmniejszających uszkodzenie komórek organizmu przez wolne rodniki. Dotyczy to w szczególności poprawienia funkcjonowania komórek mózgu.

Rozmaryn należy stosować w niewielkich ilościach, z uwagi, na bardzo dużą zawartość substancji czynnych. Jeśli przyjmujemy go w zbyt dużych dawkach, może wywoływać wymioty i skurcze. Nie można go także nadużywać w ciąży.

Zwróć uwagę na to, że rozmaryn może wykazywać interakcje z niektórymi lekami, jak środki zmniejszające krzepliwość krwi, obniżające ciśnienie, leki diuretyczne i związki litu. Jeśli przyjmujesz takie leki i zamierzasz częściej stosować rozmaryn, porozmawiaj o tym najpierw z lekarzem.

rosemary-74365_960_720

Wpływ rozmarynu na stany zapalne

Rozmaryn to także źródło substancji o działaniu przeciwzapalnym, takich, jak kwas rozmarynowy i betulowy. Bardzo ciekawym składnikiem, wchodzącym w skład substancji aktywnych występujących w rozmarynie, jest kwas karnozowy (który znajdziemy także w szałwii). Zmniejsza on ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera oraz spowalnia starzenie się mózgu. Badania wykazują, że zwiększenie zawartości tej substancji w mózgu, przyczynia się do zwiększenia koncentracji i łatwiejszego rozwiązywania zadań.

Popularne: Dzięki tej diecie schudły setki osób! Koniec z głodówkami i niskokalorycznymi dietami!

Wpływ rozmarynu na nowotwory

Przyprawy dodawane do grillowanego mięsa, mają za zadanie nie tylko poprawić jego smak. Znacznie ważniejsze jest to, że zmniejszają one ryzyko występowania raka, które podwyższają związki aromatyczne, odkładające się na powierzchni mięsa. Rozmaryn hamuje powstawanie amin heterocyklicznych, które powodują nowotwory i powstają, podczas grillowania, smażenia w głębokim tłuszczu oraz pieczenia mięsa.

Wybierając przyprawy do mięsa, postaw na rozmaryn.

Ta roślina zmniejsza także wzrost komórek odpowiedzialnych za powstawanie białaczki oraz nowotwory piersi, co wiąże się pośrednio z hamowaniem stanów zapalnych i usuwaniem wolnych rodników.

Rozmaryn i wzrok

Kwas karnozynowy, który znajduje się w rozmarynie w dużym stężeniu, przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zwyrodnienia plamki żółtej. Kwas karnozynowy wspiera zdrowie oczu i przyczynia się do zmniejszenia ryzyka występowania chorób wzroku związanych z podeszłym wiekiem.

Mniejsze wahania poziomu glukozy

Rozmaryn, oregano i majeranek to zioła, które wspierają prawidłowy poziom glukozy we krwi, oraz prawidłowe wydzielanie insuliny. To kolejny z powodów, dla których warto dodawać je do potraw.

Działanie antybakteryjne

Rozmaryn ma także działanie antybakteryjne, a szczególnie wskazany jest przy dolegliwościach układu pokarmowego, takich, jak zakażenie bakteriami H.pylori i gronkowcem złocistym. To dobre rozwiązanie dla osób, które chorują na wrzody, zaparcia, biegunkę oraz niestrawność. Moim zdaniem, regularne stosowanie ziół jest znacznie bezpieczniejsze, od stosowania skoncentrowanego olejku z oregano, a daje podobne efekty.

rosemary-1409063_960_720

Wspieranie odtruwania organizmu

Kolejnym z działań rozmarynu, jest nasilenie diurezy, czyli usuwania wody z organizmu. Dzięki niemu, można usunąć z organizmu niepotrzebne substancje oraz oczyścić wątrobę. Będzie on także zwiększał wydzielanie soków żołądkowych i poprawi wchłanianie substancji odżywczych.

W jaki sposób najprościej zwiększyć ilość rozmarynu w diecie?

Rozmaryn to zioło, które warto dodawać do marynat, sosów i dressingów. Można nim także nacierać mięso i ryby, i dodawać go do sałatek.

Świetnym rozwiązaniem jest także picie herbaty z rozmarynu. Aby ją przygotować, zaparz łyżeczkę rozmarynu przez 15 minut we wrzątku, a następnie dodaj do niej nieco cytryny oraz miodu. Przed wypiciem, usuń igiełki rozmarynu.

Jeśli zależy ci na zwiększeniu ilości rozmarynu w diecie, ale nie przepadasz za jego smakiem, możesz wypróbować rozmaryn w kapsułkach. Zalecana dawka rozmarynu to 400 mg 2 – 3 razy dziennie.

ZDROWY CHLEB

Zobacz także: