Jeśli chcesz schudnąć, to jedyną słuszną drogą jest zmiana nawyków żywieniowych. Możesz to zrobić w Klubie Kasi

Witaminy są niezbędne dla każdego organizmu, ale kobiety ze względu na swoją równowagę hormonalną i naturalne predyspozycje, potrzebują ich w szczególnej kompozycji.

witaminy dla kobietZdrowie kobiety rządzi się bowiem swoimi zasadami, na które znaczący wpływ na funkcja reprodukcyjna i system hormonalny związany z cyklem miesiączkowym. Hormony i ich zaburzenia predysponują panie do wielu problemów obcych mężczyznom. Jakby tego było mało, to płeć piękną trapi najbardziej proces starzenia i mankamenty urodowe, które mogą mieć duży związek z dietą i niedoborem określonych witamin.

1. Witamina A

Dlaczego potrzebujesz? Witamina A to najlepszy eliksir młodości – chroni skórę przed utratą jędrności i zmarszczkami, ale przede wszystkim wzmacnia także kości (narażone na odwapnienie przy menopauzie) oraz chroni przed rakiem. Dbając o odpowiedni poziom witaminy A w diecie, dbasz też o swój wzrok i redukujesz ryzyko noszenia okularów.

Gdzie znajdziesz? W melonach, morelach, marchwi i żółtku jaja.

2. Witamina C

Dlaczego potrzebujesz? Nie tylko wspaniale wspomaga odporność, chroniąc przed sezonowymi infekcjami, ale także przyspiesza proces gojenia i regeneracji i chroni skórę przez zniszczeniami związanymi z działaniem promieni UV oraz zanieczyszczeniem środowiska. Witamina C odgrywa także rolę w procesie produkcji czerwonych krwinek, zwiększając przyswajalność żelaza i zapobiegając pośrednio wystąpieniu anemii, typowej przypadłości kobiet.

Gdzie znajdziesz? W większości świeżych owoców i warzyw, zwłaszcza cytrusach, truskawkach, porzeczkach, papryce i natce pietruszki.

3. Witamina E

Dlaczego potrzebujesz? Druga obok witaminy A strażniczka młodości – zawarte w niej tokotrienole spowalniają proces starzenia i wspierają kondycję skóry oraz włosów, nawilżając je od wewnątrz. Witamina E wspomaga także pamięć, ale trzeba uważać na suplementację  – przyjmowana w dużych dawkach w formie tabletek może powodować zwiększone krwawienia.

Gdzie znajdziesz? W orzechach laskowych i migdałach, zarodkach pszenicy, pestkach słonecznika, olejach roślinnych z rzepaku czy kukurydzy, a także wątrobie z dorsza.

4. Witamina D

Dlaczego potrzebujesz? Witamina D odgrywa zasadniczą rolę w utrzymywaniu zdrowej kondycji kości, która niestety ulega osłabieniu wskutek spadku estrogenu związanego z przekwitaniem lub zaburzeniami odżywiania albo wahaniami hormonalnymi. Naukowcy uważają również, że witamina D może obniżać ryzyko stwardnienia rozsianego, częściej dotykającego pań, oraz wpływa na zdrowie psychiczne, chroniąc przed depresją i huśtawkami nastrojów, szczególnie związanymi z PMS-em.

Gdzie znajdziesz? Przede wszystkim w promieniach słońca, na które warto się wystawiać na 15 minut dziennie (bez filtra, który ogranicza absorbcję!). Dodatkowo, warto spożywać wzbogacane o witaminę D mleko roślinne oraz sardynki.

Popularne: Tego produktu powinna używać każda kobieta! Odmładza i przyspiesza metabolizm

5. Witamina K

Dlaczego potrzebujesz? Również wspomaga układ kostny, ale przede wszystkim pozwala utrzymać prawidłowy poziom krzepnięcia krwi, co ma zasadniczy wpływ na ograniczenie ryzyka chorób serca – głównej przyczyny śmierci wśród kobiet. Poziom witaminy K jest szczególnie niski po terapiach antybiotykowych.

Gdzie znajdziesz? W kapuście, brokułach, kalafiorze, jarmużu, jajkach i wołowinie.

6. Witamina B6

Dlaczego potrzebujesz? Witamina B6 odgrywa ważną rolę w procesie produkcji hormonów oraz neuroprzekaźników – jej braki mogą zakłócać równowagę hormonalną kobiety i podwyższać nerwowość oraz skłonność do depresji, a nawet powodować anemię.

Gdzie znajdziesz? W kurczaku, rybach, płatkach owsianych, ziemniakach, awokado, bananach, fasoli i orzechach.

7. Witamina B12

Dlaczego potrzebujesz? Witamina B12 zapobiega chorobom serca, utracie pamięci i anemii, ale przede wszystkim utrzymuje połączenia nerwowe i mózg w dobrej kondycji. Jej brak może objawiać się skłonnością do depresji.

Gdzie znajdziesz? W skorupiakach, jajkach i chudym czerownym mięsie.

8. Kwas foliowy

Dlaczego potrzebujesz? Zwany też witaminą B9, jest najważniejszą witaminą pod kątem kobiecej płodności i zdrowia przyszłego dziecka. Jej brak może powodować poważne wady cewy nerwowej u płodu. Poza tym, kwas foliowy chroni serce, obniża ryzyko anemii, przedwczesnego porodu, depresji, a nawet niektórych rodzajów raka.

Gdzie znajdziesz? W zielonych warzywach liściastych, burakach, soku pomarańczowym, soczewicy, fasoli.

Czy łykać tabletki?

Najlepszym i najbezpieczniejszym źródłem witamin jest zdrowa i zbilansowana dieta oraz regularne przebywanie na świetle słonecznym z odsłoniętymi partiami skóry. Jedynym bezwarunkowym zaleceniem do suplementacji jest kwas foliowy w sytuacji kobiet, które są w ciąży lub planują w nią zajść. Wówczas przyjmowanie witaminy w tabletkach jest wysoce wskazane. Inne witaminy powinno się przyjmować dodatkowo jedynie po konsultacji z lekarzem – jeśli nasze problemy zdrowotne mają faktyczny związek z określonymi niedoborami.

Przyjmowanie na ślepo preparatów multiwitaminowych to najgorsza możliwa decyzja – nie wszystkie proporcje są wskazane dla każdego i nie ma potrzeby przedawkowywania witamin, jeśli otrzymujemy ich odpowiednią ilość w pokarmie.

Zobacz także:

Częste migreny a niedobór ważnych witamin

Zobacz jak łatwo zwiększyć ilość potasu w diecie i poprawić swoje zdrowie

Kalafior, olej kokosowy, imbir i kurkuma – oto zdrowy warzywny gulasz!

Źródła:

http://www.top10homeremedies.com/superfoods/10-best-vitamins-for-women.html

http://www.healthline.com/health/vitamins-for-women

https://draxe.com/best-vitamins-for-women/