Zanim zaczniesz odchudzanie, musisz dowiedzieć się co najbardziej działa na spalanie tłuszczu i co jeść, aby przyspieszyć metabolizm. Ściągnij już teraz moje sprawdzone „25 przepisów spalających tłuszcz” i skutecznie zacznij odchudzanie.

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, dlatego jeśli planujesz w swoim menu pyszny świąteczny żurek, to jest to ostatni dzwonek na zrobienie do niego domowego zakwasu. Metod na jego przygotowanie jest wiele. Poniżej poznasz trzy przepisy na zakwas z różnego rodzaju mąk, wśród których znalazły się również te bezglutenowe.

Zobacz, jak zrobić dobry zakwas.

BEZGLUTENOWY ZAKWAS GRYCZANY:

Składniki:

8 łyżek mąki gryczanej

3-4 ząbki czosnku

1 szklanka ciepłej przegotowanej wody

3-4 liście laurowe

kilka ziaren ziela angielskiego

1 łyżeczka majeranku lub lubczyku

1 kromka chleba bezglutenowego

Wykonanie:

Przekroić na pół ząbki czosnku. Do naczynia z kamionki wsypać mąkę gryczaną, zalać ją wodą, dodać wszystkie przyprawy i dokładnie wymieszać drewnianą łyżką. Dodać kromkę bezglutenowego chleba, a następnie przykryć naczynie gazą i odstawić w ciepłe miejsce na około 3-5 dni (po trzech dniach należy sprawdzić, czy zakwas się udał). Kiedy zakwas będzie już gotowy, wyciągnąć z niego kromkę chleba.

BEZGLUTENOWY ZAKWAS RYŻOWY:

Składniki:

8 łyżek mąki ryżowej

3-4 ząbki czosnku

1 szklanka ciepłej przegotowanej wody

3-4 liście laurowe

kilka ziaren ziela angielskiego

3 łyżki soku z kapusty lub soku z kiszonych ogórków

Wykonanie:

Podobnie jak w przypadku zakwasu z mąki gryczanej, do wyparzonego słoja lub naczynia z kamionki wsypać wszystkie składniki, w tym dodać sok z kapusty kiszonej, a następnie dokładnie wymieszać i przykryć wszystko gazą lub lnianą ściereczką. Odstawić zakwas w ciepłe miejsce na około 3-5 dni.

ZAKWAS ŻYTNI:

Składniki:

1 szklanka mąki żytniej z otrębami

3-5 ząbków czosnku

1 litr przegotowanej i ciepłej wody

3-4 liście laurowe

kilka ziaren ziela angielskiego

piętka chleba żytniego na zakwasie

Wykonanie:

Stosować się do wskazówek z podanych powyżej pomysłów.

Zobacz także: