Jeśli chcesz schudnąć, to jedyną słuszną drogą jest zmiana nawyków żywieniowych. Możesz to zrobić w Klubie Kasi, dołącz też do naszej społeczności, specjalnej grupy na Facebooku, gdzie nawzajem się wspieramy, wymieniamy przepisami i działamy!

Większość preparatów wspomagających odchudzanie, ma jedynie działanie wspomagające i wpływa na naszą wagę w minimalnym stopniu. Świadczy o tym między innymi fakt, że status leku, posiadają obecnie jedynie preparaty zawierające orlistat. Ta substancja hamuje wchłanianie tłuszczu z pokarmu i stosuje się ją jedynie wtedy, gdy planujemy zjeść tłusty posiłek.

Moim zdaniem, główną przyczyną otyłości, nie jest tłuszcz, a węglowodany. W Stanach Zjednoczonych przez wiele lat panowała nagonka na unikanie jedzenia mięsa czerwonego, masła i innych tłuszczów. Zastąpienie tych składników węglowodanami, poskutkowało falą otyłości na niespotykaną wcześniej skalę.

Jednocześnie, wyeliminowanie z diety chrupiących bułeczek, mąki, ziemniaków i makaronu, przekłada się na szybkie zmniejszenie masy ciała. Preparaty blokujące wchłanianie węglowodanów, pozwalają w teorii cieszyć się ulubionymi wypiekami, bez lęku o to, że odłożą się one w formie niechcianych fałdek.

Popularne: Dowiedz się, jak Monika pozbyła się 7 kg w 14 dni! 

węglowodany

Jak działają preparaty tego typu?

Suplementy zmniejszające wchłanianie węglowodanów, wpływają na wydzielanie alfa-amylazy, która jest odpowiedzialna za wchłanianie skrobi.

Źródłem tych enzymów jest przede wszystkim fasola, a dokładniej, ekstrakt pozyskiwany z jej nasion. W dużym stężeniu, są one stosowane także u osób z cukrzycą i sprzedaje się je na receptę.

Węglowodany można podzielić na dwa rodzaje – proste, które wchłaniają się do krwiobiegu, jak i złożone – które przed wchłonięciem, muszą zostać rozłożone przez enzymy.

Węglowodany proste wchłaniają się w jamie ustnej oraz w jelicie cienkim, natomiast węglowodany złożone, najpierw są rozkładane w jelitach. Inhibitory wchłaniania węglowodanów spowalniają działanie enzymów rozkładających węglowodany złożone.

Do tej pory przeprowadzono kilka badań, które miały na celu potwierdzić, w jaki sposób działają preparaty spowalniające wchłanianie węglowodanów. Dzięki temu naukowcy doszli do prostego wniosku – preparaty działają tylko u osób, które jedzą dużo węglowodanów złożonych. Jeśli objadasz się preparatami zawierającymi więcej węglowodanów prostych, lub jesteś otyły mimo tego, że nie jest skrobi, przyjmowanie blokerów węglowodanów może nie mieć sensu.

Popularne: Oczyść swój organizm z toksyn, a przy tym pozbądź się fałdek na brzuchu!

Wpływ preparatów na zmniejszenie apetytu

Kolejnym pozytywnym działaniem blokerów wchłaniania węglowodanów jest to, że spowalniają one opróżnianie żołądka po zjedzeniu preparatów bogatych w węglowodany. Dzieje się tak dlatego, że zwiększają one uczucie sytości. Efekt zaobserwowano między innymi u szczurów.

O tym, że ekstrakt z fasoli mimo wszystko nie jest cudownym preparatem zmniejszającym poziom glukozy we krwi, świadczą wyniki badań. Wskazują one na to, że zmniejszenie apetytu trwa tylko tak długo, jak długo przyjmujemy preparat. Gdy przestaniemy go używać, często pojawia się odwrotna reakcja i organizm stara się nadrobić stracone kalorie. Zaobserwowano to u zwierząt laboratoryjnych.

W tej chwili nie ma dokładnych badań na temat działania preparatów tego typu u ludzi.

Zmniejsz poziom glukozy we krwi

Wysoki poziom glukozy we krwi, wywołuje wydzielanie insuliny, która zaczyna „upychać” węglowodany do komórek naszego organizmu. Dzięki przyjmowaniu blokerów wchłaniania węglowodanów, można znacznie zmniejszyć ten efekt, szczególnie po posiłkach z dodatkiem węglowodanów złożonych.

Mniejsze wahania poziomu insuliny we krwi, przekładają się także na mniejszy apetyt i brak tak zwanego wilczego głodu, pojawiającego się, gdy poziom glukozy spada do niebezpiecznie niskich wartości.

Pamiętaj o tym, że preparaty tego typu hamują jedynie wchłanianie węglowodanów złożonych, natomiast nie mają żadnego działania na węglowodany proste.

Zamień skrobię w błonnik

Bardzo ciekawym działaniem wyciągu z fasoli jest zamiana skrobi w jej mniej aktywną formę, która nie zwiększa poziomu glukozy. W jelitach staje się ona pożywką dla bakterii jelitowych, które zamieniają ją w korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Naukowcy są zdania, że skrobia tego typu, sprzyja zmniejszeniu masy ciała i wspiera prawidłowy poziom flory jelitowej.

Czy suplementy zmniejszające wchłanianie węglowodanów są bezpieczne dla organizmu?

Generalnie tak, ponieważ ich jedynym działaniem na organizm, jest zmniejszenie ilości wchłanianych węglowodanów. U wrażliwych osób, może być to związane z pojawieniem się wzdęć i innych dolegliwości żołądkowo-jelitowych, związanych z rozkładaniem niestrawionej skrobi w jelitach. Może to powodować także biegunkę, wzdęcia oraz skurcze. Efekty uboczne stosowania wyciągu z fasoli, nie należą do bardzo nasilonych i są związane z ilością zjadanych węglowodanów.

Moim zdaniem, stosowanie tego typu preparatów może być dobrym krokiem w kierunku odchudzania. Dzięki nim, regulujemy poziom glukozy we krwi i odczuwamy mniejszą satysfakcję z jedzenia produktów mącznych.

Nie będą one działały natomiast u osób, które jedzą słodycze, ponieważ mają wpływ jedynie na wydzielanie enzymów, odpowiedzialnych za rozkładanie węglowodanów złożonych.

Moim zdaniem, preparaty tego typu stanowią obejście problemu nadmiernego spożywania węglowodanów i lepszym rozwiązaniem od ich stosowania, jest po prostu zmiana diety na taką, która odpowiada naszym potrzebom. Wydaje mi się, że dużo osób zacznie przyjmować środki tego typu z mylnym poczuciem, że dzięki nim mogą się bezkarnie objadać węglowodanami. Jeśli jednak jesteś na zbilansowanej diecie i lubisz od czasu do czasu zjeść coś zawierającego więcej skrobi, blokery węglowodanów mogą być dobrym rozwiązaniem.

Zobacz także:

3 naturalne składniki, które mają działanie odmładzające

Wiesz na czym polega dieta na długowieczność? Jakie produkty wybierać?

KOMOSA RYŻOWA – DLACZEGO WARTO JĄ JEŚĆ PRZYNAJMNIEJ 2 X W TYGODNIU?