Katarzyna Gurbacka
Dietetyk, Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka zdrowego planu na odchudzanie Dieta Venus
Jeśli jesteś ciągle zmęczony, zapominasz, gdzie zostawiłeś różne rzeczy lub masz problemy ze skupieniem się w pracy, problem może wynikać z niedoboru pewnych składników odżywczych. Swój stan zdrowia poprawisz, uzupełniając dietę w zioła, sprzyjające prawidłowej pracy mózgu. Jest pewien sekretny składnik, który poprawia pracę neuronów i zwiększa ilość połączeń nerwowych w mózgu. To dzięki temu, znasz mózg pracuje wydajniej, szybciej i sprawniej. To apigenina, która wpływa na komórki mózgowe podobnie, jak ćwiczenia i prawidłowa dieta – poprawia przepływ krwi przez naczynia krwionośne mózgu i odmładza go. W jakich produktach znajdziemy apigeninę?
Oto lista produktów, bogatych w apigeninę i poprawiających pracę mózgu
oregano
endywii
winogronach
rumianku
estragonie
cebuli
herbacie
bazylii
wiśniach
pomidorach
fasoli
pietruszce
Bardzo dobrym sposobem uzupełniania tej substancji, jest picie herbatki z rumianku. Świeże zioła możesz dodawać do każdej potrawy, dzięki czemu będą one nie tylko lepiej smakowały, ale także, będą zdrowsze.
Apigenina pomaga też zwalczyć nowotwory
Naukowcy odkryli, że apigenina to także potencjalny środek przeciwnowotworowy. Badania na myszach wskazują, że zmniejsza ona średnicę naczyń krwionośnych, które doprowadzają krew do komórek nowotworowych. Szczególnie widoczne jest to działanie na komórki płuc – w tej chwili, działanie apigeniny uznaje się za silniejsze nawet od leków przeciwnowotworowych.
O tym, jak silne działanie ma ta substancja roślinna, świadczy między innymi fakt, że trafia ona na pierwsze strony czasopism medycznych. Na pracę mózgu wpływają także inne substancje z grupy flawonoidów.
Popularne: Ta roślina, zaburza równowagę hormonalną, może też powodować zawały serca
Kurkuma – ona także wspiera Twój organizm
Kurkuma to intensywnie żółty barwnik pozyskiwany z ostryżu, który także wspiera Twój mózg. Kurkuma przechodzi przez barierę krew – mózg, wspomaga naczynia krwionośne i nerwy. Naukowcy odkryli, że można ją stosować w chorobie Parkinsona, Alzheimera i po zawale i wylewie, w celu zregenerowania naczyń
Dzięki regularnemu jedzeniu kurkumy można wzmocnić wzrost komórek nerwowych i skuteczniej się uczyć.
Dużą popularnością cieszą się także zioła o działaniu adaptogennym, takie, jak ashwaganda. Stosuje się ją od lat w medycynie indyjskiej, ponieważ zmniejsza ona stres i poprawia myślenie, szczególnie u osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Zmniejsza ona także ilość amyloidu, czyli szkodliwego białka, które prowadzi do zniszczenia komórek nerwowych. Dzięki niej poprawiasz swoje skupienie i zdolność do koncentracji, bez zbędnego pobudzenia.
Korzystne działanie na mózg ma także żeń-szeń i zielona herbata. Poprawiają one skupienie, dostarczają energii i chronią komórki nerwowe. Kofeina w zielonej herbacie wchłania się wolniej i działa dłużej od tej, w kawie. Żeń-szeń ma silne działanie pobudzające, dlatego najlepiej stosować go rano. Korzeń można zarówno dodawać do herbaty, jak i zrobić z niego nalewkę, albo go żuć. Można łatwo przyzwyczaić się do jego gorzkiego smaku.
Inne zioła na pracę mózgu, to:
-
Bacopa monnieri
-
Ginkgo biloba (żeń-szeń)
-
Gotu kola
-
Cytryniec chiński
-
Yerba mate
Co jeść, by wzmocnić prace mózgu?
Rozwiązanie jest bardzo proste – na pracę mózgu wpływa pozytywnie naturalne jedzenie, bogate w witaminy, minerały i antyoksydanty. Dziennie powinieneś jeść przynajmniej 400 gramów warzyw i owoców. Bardzo dobrym wyborem jest jedzenie selera, który jest źródłem apigeniny i luteoliny. Ta ostatnia substancja poprawia pamięć, przyśpiesza zapamiętywanie i wpływa korzystnie na naukę. Jej źródłem jest także papryka i marchewka.
Mózg składa się w dużej mierze z kwasów omega-3, jednak lepiej jest ich nie uzupełniać z ryb dostępnych w sklepach, szczególnie tych tanich, a z olejów tłoczonych na zimno. Olej lniany czy konopny zawierają bardzo dużo omega-3, a jednocześnie, nie będą źródłem niebezpiecznych metali ciężkich. W zdrowe składniki obfitują także orzechy, wołowina od krów pasionych na pastwiskach i szałwia chia.
Jeśli decydujesz się na zakup ryb, wybieraj małe gatunki, jak sardynki czy szprotki, które kumulują mniej zanieczyszczeń od dużych drapieżników. Zdrowym źródłem kwasów omega-3 jest też dziki, alaskański łosoś.
Co jeszcze możesz zrobić, by poprawić pracę mózgu?
Sama dieta i picie ziółek to za mało, by odczuć znaczącą różnicę w funkcjonowaniu mózgu. Aby tak się stało, warto robić raz na jakiś czas coś nowego – uczenie się nowych rzeczy, rozwija te partie mózgu, które do tej pory były w uśpieniu.
Bardzo ważne są także regularne ćwiczenia, które staną się częścią naszego stylu życia.
Dostęp do Internetu sprawił, że nie musimy pamiętać o wielu różnych rzeczach, jednak zapamiętywanie, to bardzo dobre ćwiczenie dla mózgu.
Stres i przygnębienie może znacznie pogorszyć funkcjonowanie mózgu – naukowcy sądzą, że prowadzi to nawet do zatrzymania rozwoju nowych neuronów. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na problemy z pracą mózgu, jest niedobór snu. Aby zapewnić jego prawidłową pracę, kładź się wcześniej do łóżka.
Przypomnij sobie także, kiedy ostatnio korzystałeś ze zwykłej mapy lub planu miasta. Wszechobecna nawigacja satelitarna sprawia, że jesteśmy coraz bardziej rozleniwieni. Unikaj także liczenia na kalkulatorze.
Aby zachować prawidłową prace mózgu, ucz się nowych rzeczy – graj w szachy, uprawiaj nowe sporty, rozpocznij naukę gry na instrumencie.
Wybór należy do Ciebie
Daniel Amen to lekarz i autor książek na temat zdrowia mózgu. Jego zdaniem, nasze zdrowie zależy od tego, jakie produkty spożywcze znajdują się na naszym talerzu. Cukier, tłuszcze trans, mąka i inne, przetworzone produkty, wpływają na pogorszenie stanu Twojego mózgu i powinieneś ich unikać za wszelką cenę.
Zwróć uwagę także na dietę dzieci i nigdy nie nagradzaj ich wizytą w fast foodzie czy słodyczami, ponieważ takie produkty powinny być całkowicie wyeliminowane z diety. Dzieci zawsze naśladują dorosłych, dlatego dawaj im przykład, samemu jedząc zdrowe produkty.