Katarzyna Gurbacka
Dietetyk
Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka Diety Venus

Uważam, że Matka Natura jest doskonała i obdarzyła nas ogromną ilością naturalnych ziół, owoców, warzyw, których składniki mają działanie uzdrawiające. Jednym z takich wspaniałych produktów jest zioło, które przypomina nieco lawendę. To tarczyca bajkalska. 

Tarczyca bajkalska (Scutellaria baicalensis) jest rośliną wywodzącą się ze wschodniej Rosji oraz Mongolii i Chin. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego scutella oznaczającego tarczę, sugerując jednocześnie, że może ona nas chronić. W kulturze Wschodu jest od wieków uznanym ziołem w leczeniu objawów astmy, alergii czy przy zapaleniu przewodu pokarmowego. Nowoczesna medycyna naturalna również docenia właściwości Tarczycy.

Tarczyca bajkalska i jej sekretne składniki

Przede wszystkim jest dobrym źródłem flawonoidów takich jak bajkalina i wogonina. Dzięki temu świetnie sprawdza się jako składnik kosmetyków mających na celu odbudowanie skóry i działanie przeciwstarzeniowe.

Aby wyjaśnić działanie bajkaliny trzeba wspomnieć kilka słów o samym mechanizmie starzenia się organizmu, który zachodzi na poziomie komórkowym. Komórki są zabezpieczone poprzez telomery przed mutacjami czy uszkodzeniami chromosomów. Podczas podziału komórkowego, który jest naturalnym procesem odnowy i regeneracji organizmu telomery ulegają skróceniu. Kiedy staną się krytycznie krótkie, komórka nie może być dłużej chroniona i następuje jej apoptoza, czyli uśmiercenie komórki.

Popularne: Jak wykorzystać ocet jabłkowy, aby poprawić zdrowie, wyleczyć zatoki i wyregulować metabolizm

Z biegiem czasu, kiedy telomery stają się krótsze cały organizm, a także skóra coraz mniej efektywnie się regeneruje, komórki zaczynają słabnąć, nasze tkanki i narządy się starzeją. Tak więc telomery stanowią rodzaj zegara biologicznego, a ich długość związana jest długością naszego życia. Istnieje jednak możliwość przedłużenia telomerów poprzez enzym zwany telomerazą. To właśnie bajkalina posiada właściwość wytwarzania tego enzymu i jej stosowanie może wydłużyć ilość podziałów komórki o 10%. Stosując tarczycę bajkalską w formie chociażby serum, możemy zatrzymać proces starzenia się skóry.

Właściwości i działanie tarczycy bajkalskiej, dlaczego warto ją stosować?

1. Tarczyca bajkalska ma działanie przeciwnowotworowe

Obiecujące wyniki przynoszą także badania wpływu tarczycy bajkalskiej na nowotwory. Okazuje się bowiem, że bajkalina ma zdolność hamowania rozwoju zmian nowotworowych, wymusza ich niszczenie. Natomiast wogonina wzmacnia zdrowe komórki i działa przeciw wolnym rodnikom.

2.  Tarczyca bajkalska ma działanie przeciwzapalne

Ekstrakt z korzenia ma silne właściwości przeciwzapalne. Dzięki wyjątkowo niskiej toksyczności może być stosowany także przy przewlekłych zapaleniach związanych z chorobami takimi jak artretyzm. Tarczyca bajkalska przynosi zmniejszenie bólu, redukcję obrzęków, a także działanie przeciwgorączkowe.

Zobacz też: Dieta o działaniu przeciwzapalnych, idealna na reumatyzm

3. Tarczyca bajkalska ma działanie przeciwmiażdżycowe

Flawonoidy zawarte w tarczycy obniżają poziom trójglicerydów odpowiedzialnych za powstawanie zmian w żyłach i tworzenie zakrzepów. Zaobserwowano także pozytywny wpływ na uszczelnianie naczyń krwionośnych.

4. Tarczyca bajkalska ma działanie uspokajające

Działanie ekstraktu z korzenia tarczycy jest podobne, a nawet mocniejsze do działania waleriany. Jest pomocna w opanowaniu nerwowości, bezsenności czy innych dolegliwości spowodowanych pobudzeniem organizmu. Właściwości sedatywne rośliny mogą być wykorzystywane w leczeniu epilepsji, stanów histerycznych czy przedmiesiączkowego napięcia nerwowego. Z powodzeniem pomoże nam zredukować stres i napięcie, a co ważne nie powoduje senności.

herbatka na dobry sen_2

5. Tarczyca bajkalska ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze

Wykazano silne działanie przeciwbakteryjne między innymi wobec wirusa grypy, paciorkowca, bakterii Coli. Tarczyca zawiera także związki działające przeciwgrzybiczo wobec drożdżaków i innych gatunków groźnych dla człowieka.

Zasięg działania tej rośliny jest więc bardzo szeroki. Tarczyca bajkalska z powodzeniem może być wykorzystywana jako składnik kosmetyków o działaniu przeciwalergicznych, regenerujących skórę czy przeciwstarzeniowych. Może być także wykorzystywana w formie ekstraktu z korzeni jako środek działający od wewnątrz w naszym organizmie przy różnego rodzaju schorzeniach. Warto wspomnieć, że badania nie wykazały żadnej toksyczności naparu przygotowanego z tej rośliny.

W jakiej formie Tarczyca bajkalska jest najskuteczniejsza?

Najbardziej aktywną leczniczo częścią tarczycy bajkalskiej jest wysuszony korzeń. W zielarniach i dobrych aptekach możemy zakupić ją w formie rozdrobnionego lub sproszkowanego korzenia i spożywać jako napar.

Wystarczy łyżeczkę suszu zalać wrzącą wodą i odczekać około 5 minut. Po takim czasie herbata jest gotowa do spożycia.
Możemy także sięgnąć po gotowe preparaty zawierające wyciąg z tarczycy bajkalskiej w formie tabletek suplementu diety czy nalewki.

Tarczyca wykorzystywana jest także w przemyśle kosmetycznym i wyciągi z niej stanowią aktywny składnik kremów, past do zębów czy płynów do płukania jamy ustnej.

Zobacz też:

Materiały źródłowe:

http://www.czytelniamedyczna.pl/3819,wlasciwosci-przeciwzapalne-i-przeciwnowotworowe-scutellaria-baicalensis-georgi.html

http://www.prometeusze.pl/opracowanie_tarczycy_bajkalskiej.php

http://www.herbalremediesadvice.org/skullcap-herb.html

http://7song.com/blog/2012/02/the-skullcaps-a-scutellaria-monograph/

http://www.drugs.com/npp/baical-skullcap.html