Powody dla których należy unikać suplementów wapnia.
Wapń (Ca) jest głównym składnikiem mineralnym w organizmie człowieka, to pierwiastek niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania . Wapń to przede wszystkim podstawowy budulec kości i zębów(około 99%), pozostała jego ilość zawarta jest w tkankach miękkich oraz płynach ustrojowych. Wapń bierze udział w procesach przemiany materii, skurczu mięśni oraz krzepnięcia krwi. Pierwiastek ten ma działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwalergiczne.
Wapń odrywa tez istotną role w budowie hormonów, prawidłowym działaniu układu nerwowego i pracy serca, oraz zapobiega nadciśnieniu. Niedobór wapnia prowadzi do wielu nieprawidłowości z funkcjonowaniu organizmu. Zbyt mała ilość wapnia w organizmie skutkuje odwapnieniem kości, osteoporozą, krzywicą oraz próchnicą.Niedobór wapnia w diecie dzieci i młodzieży w okresie intensywnego wzrostu może doprowadzić do zmniejszenia szczytowej masy kostnej. U osób dorosłych niedobór wapnia może się przyczyniać do demineralizacji kości, powodując ich zmiękczenie i deformację. Jak zatem widać jego rola w organizmie jest bardzo istotna dlatego należy zadbać o jego odpowiedni poziom tak, aby wszystkie procesy w jakich wapń uczestniczy przebiegały w sposób prawidłowy.
Zobacz też: Zdrowe mleko, którego 1 mały kubeczek pokrywa aż 30% dzienne zapotrzebowania na wapń
Zapotrzebowanie na wapń w organizmie uzależnione jest od wieku oraz płci i wynosi:
- u niemowląt 600-800 mg/dobę
- w momencie intensywnego wzrostu u dzieci i młodzieży 800-1200 mg wapnia/dobę
- w czasie ciąży i karmienia piersią 1500 mg/dobę
- dla kobiet i mężczyzn w wieku 19–50 lat 1000 mg/dobę
- dla osób po 50. rż. 1500 mg/dobę
Podstawowym i najlepszym źródłem wapnia dla człowieka jest żywność. Właściwie skomponowana dieta pozwala na pokrycie zapotrzebowania na wapń i zawiera składniki odżywcze zwiększające jego wchłanianie. Wiele jednak osób próbuje iść „krótszą drogą” i potrzebny organizmowi wapń dostarczyć zażywając suplementy wapnia.
Nie jest to dobre rozwiązanie ponieważ zażywanie suplementów wapnia niesie ze sobą spore ryzyko zarówno dla zdrowia jak i życia. Jak bowiem wskazują badania zażywanie suplementów wapnia może zwiększać ryzyko zawału serca.
Natomiast przyjmowanie wapnia zawartego w pożywieniu nie miało wpływu na zwiększenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Badania wykazały iż istnieje prawdopodobieństwo że nadmiar wapnia odkłada się w tętnicach i żyłach u osób przyjmujących suplementy i w ten sposób może mieć wpływ na zwiększone ryzyko sercowo-naczyniowe. Wyniki przeprowadzonej przez Bollanda i wsp. metaanalizy , w której oceniano wpływ suplementacji wapnia na układ sercowo naczyniowy wykazały na 30% wzrost częstości występowania zawału u osób przyjmujących suplementy wapnia.
W analizie danych 8151 pacjentów biorących udział w 5 badaniach stwierdzono, że suplementacja wapnia zwiększa ryzyko zawału serca o około 30% oraz prawdopodobnie zwiększa ryzyko innych niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych. Badania wykazały iż stosowanie preparatów wapnia nasila uwapnienie naczyń oraz zwiększa śmiertelność chorych z niewydolnością nerek.
Reasumując suplementacja wapnia zwiększa ryzyko zawału serca i innych niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, dlatego wapń powinno się przyjmować jedynie z pożywieniem, a codzienna dieta powinna być bogata w składniki zawierające wapń tak, aby był on dostarczony do organizmu w odpowiedniej ilości.
Jednak do prawidłowego wchłaniania i wykorzystania wapnia przez organizm człowieka niezbędna jest odpowiednia ilość witamin K2 oraz D.
Naturalna witamina K obecna jest w dwóch formach:
Obecność witaminy K2 jest konieczna do zapewnienia funkcji białek wiążących i transportujących wapń. Bez witaminy K2, organizm nie potrafi kierować wapnia do kości, gdzie jest potrzebny, zamiast tego wapń dostaje się do tkanek miękkich np. tętnic, co prowadzi do bardzo tragicznego w skutkach połączenia osteoporozy i miażdżycy. Najnowsze badania pokazują, że witamina K2 ma istotny wpływ na kierowanie metabolizmem wapnia w organizmie dlatego powinna być dostarczana w odpowiednich ilościach.
Dlatego dla efektywnego wchłaniania wapnia potrzebna jest obecność obu nośników w odpowiedniej ilości. Niedobór aktywnej postaci witaminy D hamuje wchłanianie wapnia, pomimo jego dużej ilości w treści jelita cienkiego. Witamina D powstaje w skórze z cholesterolu pod wpływem światła słonecznego. Pokarmowe źródła tej witaminy znajdziemy natomiast w tłustych rybach morskich, tłuszczu rybim (tranie), żółtku jaj, a także wątrobach ssaków i ptaków.
Produkty bogate w wapń, witaminy D i K2
Witamina K2, która konieczna jest do zapewnienia funkcji białek wiążących i transportujących wapń znajduje się w jogurcie naturalnym, szpinaku, brokułach, rybach i kapuście. Produkty te są jednocześnie bogate w wapń oraz inne witaminy w tym witaminę D.
Jak ustrzec się przed zawałem serca i chorobami układu krążenia?
Codzienna dieta może być bogata w wapń i dostarczać go do organizmu w odpowiedniej ilości. Prawidłowa dieta pozwala na pokrycie zapotrzebowania na wapń i zawiera składniki odżywcze zwiększające jego wchłanianie. TYLKO wapń pochodzący z pożywienia będzie przez organizm odpowiednio wykorzystany nie powodując żadnych skutków ubocznych w przeciwieństwie do suplementacji wapnia, która jak pokazują badania zwiększa ryzyko serca i innych niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych. Właściwą dietę wraz z przepisami, które pomogą Ci zachować zdrowie znajdziesz na następnej stronie.