Katarzyna Gurbacka
Dietetyk
Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka Diety Venus
Co to jest olejek z oregano?
Oregano (lebiodka pospolita) zwane też dzikim majerankiem, to zioło znane i cenione już przez starożytnych Greków, którzy stosowali ją jako lek na wszelkie dolegliwości. Arystoteles traktował je jako odtrutkę. Dziś docenianie jako remedium w zaburzeniach żołądka, antyoksydant, który chroni przed wolnymi rodnikami i opóźnia procesy starzenia, stosowany pod postacią rozcieńczonego olejku jest też niezastąpiony w walce z wirusami, bakteriami, a nawet pasożytami i grzybicą!
Skąd wzięła się nazwa oregano? Słowo oregano pochodzi od greckiego oros – góry i ganos – piękno, a obydwa zwroty oznaczają piękno gór. Występuje w Europie, Syberii, na Bliskim Wschodzie, w Iranie i w Himalajach.
Unikalny skład olejku z oregano, dzięki któremu wykazuje odkażające właściwości
Olejek z oregano bogaty jest w sole mineralne i substancje odżywcze: wapń, żelazo, cynk, magnes, potas, bor, niacynę, miedź oraz witaminy A, C i E. W olejku znajdziemy też flawonoidy. Czemu zawdzięcza swoje niesamowite właściwości, które skutecznością przebijają antybiotyki i leki przeciwgrzybicze? Oregano zawiera olejek tymolowy, który wykazuje działanie antyseptyczne, podnosi odporność organizmu, chroni przed toksynami. Karwakrol pomaga zwalczyć infekcje grzybicze (candida albicans) i bakteryjne (E. coli, salmonella), terpeny wspomagają walkę z bakteriami. Naringina hamuje rozwój komórek nowotworowych i uwalnia działanie antyoksydantów zawartych w olejku z oregano. Kwas rozmarynowy wykazuje działanie antyoksydacyjne oraz antyhistaminowe, chroni przed działaniem wolnych rodników, nowotworami, astmą, alergiami, miażdżycą. Beta – kariofilina (E-BCP) łagodzi stany zapalne, chroni przed osteoporozą i miażdżycą.
Niesamowite właściwości olejku z oregano
1. Poprawia trawienie, wzmaga apetyt, łagodzi zapalenie żołądka, chroni przed wrzodami żołądka i dwunastnicy
2. Dodany do jedzenia pomaga wytępić niebezpieczne bakterie, jak: listerię, salmonellę, E. coli, shigellę dysenteriae.
3. Skuteczny w leczeniu lambliozy – choroby pasożytniczej dotykającej przedszkolaki
4. Wykazuje działanie moczopędne i napotne, skuteczny w leczeniu infekcji dróg moczowych wywołanych przez bakterie E.coli
5. Poprawia funkcjonowanie układu oddechowego – skuteczny przy leczeniu przewlekłego kaszlu, astmy, zapalenia oskrzeli
6. Dzięki zawartości fenoli ma działanie antyseptyczne, stosuje się go w aromaterapii, inhalacjach
7. wzmacnia system nerwowy, działa uspokajająco, łagodzi stres, rozdrażnienie i zmęczenie, zalecany przy bezsenności
8. Przynosi ulgę w migrenie
9. Dzięki zawartości karwakrolu odpędza komary i muchy, wystarczy, że skropisz koszulkę lun natrzesz delikatnie skórę
10. Przynosi ulgę w ukąszeniach, wysypce, a także po kontakcie z bluszczem trującym. Rozcieńcz kilka kropel olejku z oregano w oliwie z oliwek i nanieś na zmienione miejsce
11. Skuteczny w leczeniu opryszczki, łupieżu, trądziku
12. Łagodzi ból gardła – płucz gardło roztworem kilku kropli olejku rozpuszczonego w szklance wody
13. Łagodzi bóle stawów i mięśni, artretyzm, skurcze
14. Karwakrol ogranicza aktywność gromadzenia lipidowej tkanki podskórnej, sprzyja gubieniu zbędnych kilogramów i utrzymaniu zgrabnej sylwetki
Jak stosować olejek z oregano? Przepisy
1. Inhalacja na chore zatoki
Podczas zapalenia zatok, przeziębienia i infekcji dróg oddechowych dodaj kilka kropel olejku z oregano do litra gorącej, ale nie wrzącej wody, pochyl się nad miską, przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj.
2. Mikstura przeciw-pasożytnicza
Rozcieńcz kroplę olejku z oregano w łyżeczce oleju kokosowego i trzymaj przez kilka minut pod językiem, a następnie wypłucz. Powtarzaj kilka razy dziennie.
3. Przeciwgrzybiczna kąpiel stóp
Kilka łyżeczek olejku oregano dodaj do miski wody i mocz w niej stopy.
4. Maść na grzybicę paznokci i skóry
Rozpuść kroplę olejku z oregano w łyżeczce oliwy z oliwek lub oleju kokosowego, maść nanieś na zmienioną skórę i paznokcie.
5. Olejek oregano w diecie
Do bulionu warzywnego lub soku owocowo – warzywnego dodaj ilość olejku oregano podaną przez producenta.
Kto powinien unikać olejku z oregano?
Nierozcieńczony olejek z oregano może poparzyć jamę ustną! Dlatego trzymaj się dawek podanych przez producentów, skonsultuj kurację z zaufanym lekarzem. Nie powinny go stosować osoby uczulone na majeranek, bazylię, miętę, lawendę, szałwię. Ponadto olejek z oregano może osłabiać wchłanianie żelaza, dlatego nie powinny stosować go osoby z anemią. Nie zaleca się go dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym piersią.
Zobacz też:
Które produkty uwalniają toksyny i mają moc spalania tłuszczu?