Zanim zaczniesz odchudzanie, musisz dowiedzieć się co najbardziej działa na spalanie tłuszczu i co jeść, aby przyspieszyć metabolizm. Ściągnij już teraz moje sprawdzone „25 przepisów spalających tłuszcz” i skutecznie zacznij odchudzanie.

Ewolucja nie zdołała przygotować nas na postęp cywilizacyjny i związaną z nim lawinę toksyn, które codziennie zatruwają nasze organizmy. Jak dodać do tego niezdrowy styl życia i uzależnienie od leków, łatwo zrozumieć, dlaczego problemy hormonalne dotyczą coraz większej grupy ludzi.

Rozchwiana gospodarka hormonalna to nie tylko zły nastrój czy typowo kobiece dolegliwości związane z cyklem miesiączkowym. Nagromadzenie się w tkankach ciała nadmiaru hormonów, takich jak estrogen czy kortyzol, może doprowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, a nawet rozwoju nowotworów, zwłaszcza tych bezpośrednio związanych z nierównowagą hormonalną, jak rak piersi, jajników czy rak prostaty.

Objawy przeciążonego układu hormonalnego

Niewielu ludzi rozumie tak naprawdę rolę, jaką hormony odgrywają w naszym codziennym życiu. Gdy pojawiają się problemy ze zdrowiem, najchętniej winimy infekcje lub doszukujemy się fizycznych zmian, podczas gdy bardzo często źródło dolegliwości tkwi właśnie w przeciążeniu hormonalnym. Stres, palenie papierosów, smog miejski, nadmiar alkoholu, leków i przetworzonego jedzenia, skażone toksynami warzywa, owoce i mięso, antykoncepcja hormonalna – wszystko to zaburza delikatną równowagę wewnątrz organizmu i prowadzi do rozwoju chorób, pogorszenia wyglądu i złego samopoczucia.

Najłatwiej problemy hormonalne rozpoznać paniom, u których wszelkie zaburzenia od razu odbijają się na przebiegu cyklu miesiączkowego symptomami takimi jak:

  • Bolesne, obfite miesiączki
  • Brak miesiączki
  • Ból owulacyjny
  • Nasilone objawy PMS-u, łącznie z wyraźnym pogorszeniem nastroju, bólami piersi i zaburzeniami gastrycznymi
  • Uderzeniami gorąca i nocnymi potami
  • Suchością pochwy
  • Niepłodnością lub poronieniami

Ale także mężczyźni mogą odczuwać skutki przeciążenia układu endokrynologicznego toksynami, stresem i niezdrowym stylem życia. U obojga płci można wówczas zaobserwować takie objawy jak:

  • Poirytowanie i zmienność nastrojów
  • Niewyjaśnione przybieranie na wadze i zatrzymywanie wody w organizmie
  • Problemy skórne, zwłaszcza trądzik, łuszczyca i egzemy
  • Nadmierne wypadanie włosów lub nadmierne ich rośnięcie
  • Bóle i sztywność w stawach
  • Uczucie zmęczenia i braku energii; obniżone libido
  • Problemy ze snem lub zasypianiem

Hormony a wątroba

Hormony metabolizowane są w wątrobie, co oznacza, że ich nadmiar poważnie obciąża działanie wątroby i wpływa na jej wydolność, która decyduje o efektywności oczyszczania całego organizmu z toksyn i ubocznych skutków przemiany materii. Im więcej w krwioobiegu jest hormonów, tym gorzej pracuje wątroba i większa ich ilość gromadzi się w tkankach. Stąd widać, jak ważne jest dbanie o zdrowie wątroby i jej zdolność do samooczyszczania, a w poważniejszych przypadkach – odtruwanie jej specjalną dietą i zmianą trybu życia.

Szczególnym problemem jest dla organizmu pozbywanie się estrogenu, który powinien być  wydalany z moczem. Drugim hormonem jest kortyzol, który w przypadku niekontrolowanego nagromadzenia w tkankach ciała powoduje odkładanie się szkodliwej tkanki tłuszczowej wokół talii, co może wpływać na zdrowie serca i płodność, a nawet przyczyniać się do rozwoju cukrzycy! Tymczasem estrogenu mamy w organizmie coraz więcej m.in. wskutek związków chemicznych obecnych w kosmetykach i elementach wystroju wnętrz. Z kolei kortyzolu dostarcza nam regularnie stres związany z szybkim trybem życia i coraz to większymi wyzwaniami. W końcu przychodzi moment, gdy ciało nie daje sobie rady samo i trzeba mu trochę pomóc.

Jak jeść, aby powrócić do równowagi hormonalnej?

Zarówno wątroba, jak i nasz system endokrynologiczny domagają się od czasu do czasu detoksyfikacji, która pomoże pozbyć się złogów hormonalnych i przywrócić naturalną równowagę. Odciążona wątroba będzie mogła znów pracować sprawniej i na bieżąco oczyszczać krew z toksyn i hormonów. O dziwo, nie potrzeba wcale specjalnych leków, ani szamańskich odwarów, aby organizm porządnie przefiltrować – konsekwentna zmiana diety na kilka tygodni oraz wdrożenie kilku zdrowych nawyków może zdziałać cuda.

Przede wszystkim należy pozbyć w się z jadłospisu:

  • Pokarmów wysoko alergizujących, takich jak soja, nabiał, gluten, orzeszki ziemne
  • Mięsa, zwłaszcza drobiu, z masowego chowu, pędzonego hormonami i antybiotykami
  • Kofeiny i alkoholu
  • Słodyczy, cukru, słodzików i białej mąki
  • Napojów gazowanych
  • Niezdrowych tłuszczów roślinnych, takich jak olej słonecznikowy, rzepakowy, kukurydziany, z orzeszków ziemnych

A co powinno znaleźć się w oczyszczającym menu?

  • Zielona herbata jako najlepszy odtruwacz organizmu
  • Warzywa, zwłaszcza oczyszczające karczochy, czosnek, cebula, kapusta, brokuły, kalafior, brukselka
  • Buraki i marchew z ekologicznej uprawy
  • Owoce cytrusowe
  • Zdrowe źródła tłuszczy: awokado, olej lniany, oliwa z oliwek, nasionka chia, łosoś, nasionka słonecznika i dyni
  • Sezonowe lokalne owoce pełne antyoksydantów (truskawki, jagody, czereśnie, jabłka, morele)

Podczas diety oczyszczającej należy szczególnie dbać o prawidłowe nawadnianie organizmu i to zaraz po wstaniu z łóżka, kiedy poziom płynów jest szczególnie niski. Najlepszym zwyczajem jest picie każdego ranka szklanki wody cytryną, kurkumą i pieprzem, która nie tylko oczyszcza, ale także działa przeciwzapalnie i pomaga wspaniale na trawienie. W ciągu dnia należy wypijać minimum 2 litry napojów, najlepiej wody i naparów ziołowych.

Nie da się też przecenić roli zdrowych tłuszczów w diecie – zawarte w nich kwasy tłuszczowe, zwłaszcza omega 3, w znaczący sposób wpływają na gospodarkę hormonalną i nawet biorą udział w syntezie poszczególnych hormonów. Odchudzanie się i unikanie zdrowych tłuszczów wbrew pozorom może tylko pogorszyć stan organizmu, prowadząc do obniżenia poziomu energii, libido i masy mięśniowej, właśnie ze względu na upośledzone działanie wygłodzonego systemu hormonalnego. Jeśli więc ograniczać kalorie, to tylko kosztem węglowodanów lub tłuszczy nasyconych pochodzenia zwierzęcego.

Jak jeszcze można pomóc gospodarce hormonalnej?

Poza wdrożeniem zdrowej diety i wyeliminowaniem używek, warto pomyśleć o kilku prostych zmianach w trybie życia, które dla systemu endokrynologicznego będą niczym wyjazd na wakacje po roku ciężkiej pracy. Przede wszystkim więc warto:

  • Codziennie zafundować sobie dawkę półgodzinnego ruchu – podczas ćwiczeń, zwłaszcza wymagających zadyszki i spocenia, system limfatyczny pracuje wydajniej, a dzięki niemu hormony i wątroba mają się lepiej. Osoby regularnie uprawiające sport łatwiej pozbywają się toksyn z organizmu i nie cierpią tak często na stany zapalne.
  • Ograniczyć makijaż i oczyszczać skórę peelingami oraz masażem, uwalniając zablokowane pory, przez które toksyny wydobywają się na zewnątrz organizmu.
  • Spać 7-9 godzin dziennie i to zaczynając dobrze przed północą! Badania naukowe wskazują, że chodzenie spać wcześniej, gdy melatonina naturalnie usypia nas ze względu na zmrok za oknem, pomaga regeneracji organizmu i jego metabolizmowi, jednocześnie ograniczając wydzielanie hormonów stresu.

źródła:

http://www.foodmatters.com/article/why-your-hormones-need-you-to-cleanse

http://www.natkringoudis.com.au/oestrogen-dominance-why-you-can-blame-unbalanced-hormones-for-weight-gain/

http://thehormonediva.com/3-reasons-why-you-have-to-cleanse-to-balance-your-hormones/

http://www.mindbodygreen.com/0-21850/a-21-day-detox-to-balance-your-hormones-help-you-feel-vibrant.html

http://www.youngandraw.com/7-hormone-balancing-protocols-to-bring-you-peace-in-your-life/

http://thespadr.com/detoxification-hormones-and-your-skin/

https://cleanfoodcrush.com/balance-your-hormones-naturally/

Zobacz także: