Chcesz szybciej schudnąć, ściągnij za darmo nowy ebook „9 ODCHUDZAJĄCYCH napojów” kliknij tutaj >>

Inhibitory pompy protonowej (IPP) to grupa leków stosowanych przy schorzeniach układu pokarmowego, a w szczególności wrzodów żołądka i dwunastnicy. Ich powszechnym zastosowaniem jest leczenie zgagi, a jednak wykazano, że mogą one wyrządzić więcej złego niż dobrego.

Te leki mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób nerek, zawału serca i doprowadzić do przedwczesnej śmierci! Niestety, z roku na rok są one coraz bardziej nadużywane, nawet w przypadkach lekkiej zgagi. Jeśli nie masz poważnych problemów zdrowotnych i chcesz załagodzić zgagę, to stawiaj przede wszystkim na nieprzetworzone produkty i sfermentowaną żywność. Zamień szkodliwe leki na dodatkowe enzymy trawienne i dowiedz się, co warto stosować.

Zobacz także: Najlepsze naturalne sposoby na zmniejszenie zgagi i wrzodów

Jeśli dokucza Ci refluks, to być może znasz już leki zawierające takie substancje jak omeprazol, lanzoprazol czy esomeprazol. Stosuje się je w hamowaniu produkcji kwasu żołądkowego, mimo że docelowo nie było to ich przeznaczeniem. Otóż inhibitory pompy protonowej z założenia miały być stosowane w leczeniu tak poważnych chorób jak krwawienia wrzodowe, zespół Zollingera-Ellisona (rzadki stan, w którym nowotwór w trzustce powoduje wytwarzanie nadmiaru kwasu w żołądku) oraz poważne uszkodzenia przełyku spowodowane silnym refluksem. Mimo takiego przeznaczenia, stały się one lekami na codzienne dolegliwości związane z niestrawnością.

Badania wyraźnie wskazują, że tego rodzaju leki są niewłaściwie wykorzystywane, przez co mogą być szkodliwe dla zdrowia. Z tego względu, przy leczeniu takich dolegliwości jak zgaga o wiele rozsądniej jest stosować inne alternatywne metody leczenia. Odstawiając IPP, nie narażamy się w takim stopniu na choroby nerek, zapalenie płuc, osteoporozę, złamania kości i choroby serca, które mogą doprowadzić do przedwczesnej śmierci.

Najlepszym sposobem na zgagę jest przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. W tym celu należy przede wszystkim prowadzić właściwą dietę, eliminując tym samym przetworzoną żywność i cukier. Ważne jest także spożywanie korzystnej dla naszych jelit fermentowanej żywności oraz probiotyków.

Co powoduje refluks?

Proces trawienia żywności zaczyna się już w jamie ustnej, kiedy jedzenie jest dzielone na mniejsze kawałki i miesza się ze śliną, a następnie przechodzi w dół przełyku i do żołądka. Wówczas jedzenie miesza się z kwasem solnym, który rozdrabnia je na jeszcze mniejsze kawałki – dzięki temu jelita mogą wydobywać z nich substancje odżywcze.

Zgaga, określana również jako refluks żołądkowo-przełykowy lub choroba wrzodowa, charakteryzuje się uczuciem nieprzyjemnego pieczenia w przełyku i w okolicy mostka. W niektórych przypadkach ten piekący ból może być na tyle mocny, że można go pomylić z zawałem serca. Kiedy pokarm przechodzi przez przełyk do żołądka, zamykany jest zawór mięśni zwany dolnym zwieraczem przełyku, który zapobiega cofaniu się kwasu. Zgaga występuje wówczas gdy dolny zwieracz nieprawidłowo się kurczy, co powoduje, że kwas z żołądka powraca do wnętrza przełyku i spala tkanki, które nie wytrzymują niskiego pH kwasu. Konwencjonalne myślenie zakłada, że taki refluks jest spowodowany nadmierną ilością kwasu w żołądku, a jednak jest to bardzo rzadka sytuacja, zwykle występująca tylko w przypadku rzadkiej choroby zwanej zespołem Zollingera-Ellisona. Zdecydowana większość przypadków refluksu dotyczy takich dolegliwości jak:

  • niewystarczająca ilość kwasu żołądkowego
  • Helicobacter pylori
  • alergie pokarmowe
  • przepuklina rozworu przełykowego

Test na poziom kwasu żołądkowego

  1. Do szklanki zimnej wody dodaj 1 łyżeczkę sody oczyszczonej i dokładnie pomieszaj. Roztwór wypij na czczo, z samego rana. Połączenie sody oczyszczonej z kwasem chlorowodorowym w żołądku tworzy dwutlenek węgla, co powoduje odbijanie się.
  2. Teraz czas na określenie, ile czasu zajmuje Ci dojście do tego stanu. Jeśli odbijanie pojawia się w pierwszych 2-3 minutach od wypicia, to jest to normalne. Wcześniejsze i powtarzające się odbijanie oznacza nadmiar kwasu solnego. Jeśli ten odruch nie nastąpił po 5 minutach, to znaczy, że Twój organizm produkuje za mało kwasu.

Bardziej szczegółowe testy można wykonać na podstawie pobrania próbki kału, co pomaga określić niedobór enzymu lub kwasu solnego. Test pozwala także wykryć zaburzenia równowagi bakteryjnej lub grzybiczej. Jeśli okaże się, że nie ma wystarczającej ilości kwasu żołądkowego, suplementuj betainę HCL z pepsyną. Zacznij od jednej lub dwóch tabletek i stopniowo zwiększaj tę dawkę do pięciu lub siedmiu tabletek z każdym dużym posiłkiem. Jeśli towarzyszy Ci uczucie palenia w żołądku, to znaczy, że przyjmujesz za dużo tabletek. Wtedy tę dawkę należy zmniejszyć.

Inhibitory pompy protonowej a zaburzenia równowagi flory mikrobiologicznej w jelitach

Inhibitory pompy protonowej hamują pompę protonową, która produkuje kwas solny. Nadmiar kwasu żołądkowego rzadko jest głównym powodem zgagi i niestrawności. Co ciekawe, jest wręcz przeciwnie, gdyż zgaga zazwyczaj wskazuje na niewystarczające ilości kwasu solnego. Jeśli poziom kwasu jest niski, inhibitory pompy protonowej będą zaostrzać problem, jeszcze bardziej zmniejszając jego poziom. Co więcej, zmniejszenie stężenia kwasu może zmienić zdolność organizmu do wchłaniania składników odżywczych. Bez odpowiedniego rozbicia białka w jelitach zwiększa się również ryzyko zaburzenia równowagi mikrobiologicznej w jelitach między szkodliwymi i przyjaznymi bakteriami. Ponieważ niestrawione cząsteczki białka fermentują w jelitach, stają się żywnością dla patogenów, takich jak H. pylori, C. difficile i Candida. Nadmierne narastanie tych mikroorganizmów może prowadzić do przecieku jelit i związanych z nimi problemów zdrowotnych.

To ryzyko potwierdziło jedno z ostatnich badań. W porównaniu do osób, które nie biorą inhibitorów, pacjenci, którzy przyjmowali takie leki, zwiększali ryzyko rozwoju zakażenia C. difficile lub Campylobacter od 1,7 do 3,7 razy. Obie bakterie powodują bóle brzucha i biegunkę, jednak C. difficile wydaje się najgroźniejsza. W badaniach opublikowanych w latach 1990-2010 wykazano również znaczne powiązanie między infekcją C. difficile a użyciem IPP.

Inhibitory pompy protonowej a ryzyko zawału serca i innych chorób

Inne badania wykazały także związek między długotrwałym stosowaniem leków IPP ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób serca – nawet jeśli wcześniej nie wystąpiły choroby sercowo-naczyniowe. W jednym z badań, u 35 pacjentów z chorobą refluksową przełyku, którzy otrzymywali inhibitory pompy protonowej, ryzyko zawału serca wzrosło o 16 procent.

Badania wykazały również związek IPP z rozwojem przewlekłej choroby nerek oraz zwiększone ryzyko złamań kości i niedoboru witaminy B12, co z kolei może prowadzić do niedokrwistości, uszkodzenia nerwów, problemów psychicznych i demencji.

Jeśli obecnie stosujesz inhibitory pompy protonowej, nie odstawiaj ich z dnia na dzień, gdyż może to doprowadzić do nadprodukcji kwasu. Ważne jest to, by eliminować takie leki stopniowo, zaczynając od zmniejszania ich dawki, a następnie zastępując je blokerami H2, takimi jak cymetydyna czy ranitydyna. Po stosowaniu ich przez kilka tygodni, możesz również stopniowo z nich rezygnować, szukając innych alternatywnych metod radzenia sobie z powyższym problemem.

Jak wyleczyć chorobę refluksową przełyku i zgagę?

Jednym z najprostszych sposobów na radzenie sobie z tym problemem jest odpowiednia dieta. Zdrowym nawykiem może być np. zamiana zwykłej soli na himalajską. Otóż spożywanie nieprzetworzonej soli sprawi, że Twój organizm zacznie produkować kwas w naturalny sposób. Na produkcję kwasu żołądkowego wpływają również takie produkty jak kapusta kiszona i sok z kapusty. Już kilka łyżeczek takiego soku przed posiłkiem poprawi Twój metabolizm. Aby doprowadzić do równowagi mikroflory bakteryjnej jedz również dużo warzyw i naturalnego nieprzetworzonego jedzenia.

W walce ze zgagą pomogą Ci również probiotyki, które nie tylko zadbają o Twoją mikroflorę w jelitach, ale również są skuteczne w leczeniu Helicobacter pylori. 

Uważaj na bogate w lektyny produkty, takie jak zboża i rośliny strączkowe, ponieważ lektyny to grupa białek, które są silnymi inhibitorami enzymów. Poprzez zahamowanie enzymów trawiennych, system trawienny nie działa poprawnie, co jeszcze bardziej pogłębi zgagę. Do najbardziej problematycznych produktów zawierających lektyny należą pszenica i inne ziarna z rodziny traw, produkty mleczne, które zawierają białko kazeinowe, fasola, soja i inne rośliny strączkowe, jak również orzeszki ziemne, bakłażany, ziemniaki, pomidory i papryka. Największą ilość lektyn zawierają czarna fasola, soja, fasola Lima, fasola nerkowata i soczewica.

 

Inne dobre alternatywy w leczeniu zgagi, refluksu i niestrawności

  • ocet jabłkowy niefiltrowany – refluks jest związany ze zbyt małą produkcją kwasu żołądkowego. Jego ilość możesz zwiększyć w bardzo prosty sposób, dodając do szklanki wody 1 łyżkę octu jabłkowego.
  • betaina z pepsyną – wspomaga trawienie i chroni nas przed zakażeniem bakteriami H.pylori.
  • papaja – ten owoc zawiera papainę, enzym pomagajacy rozbić białka, węglowodany oraz gluten
  • ananas – zawiera bromelainę, która podobnie jak papaina, pomaga trawić białka. Działa również przeciwzapalnie i pomaga w utrzymaniu bardziej regularnych ruchów jelit.
  • soda oczyszczona –  1 łyżeczka sody oczyszczonej rozpuszczona w szklance wody pomaga załagodzić zgagę i zneutralizować poziom kwasu żołądkowego.
  • sok z aloesu – redukuje stany zapalne, przez co łagodzi objawy refluksu. Przed posiłkiem należy pić pół szklanki takiego soku.
  • imbir -hamuje rozwój Helicobacter pylori oraz zapobiega refluksowi. Według badania z 2007 roku, imbir jest znacznie lepszy od lanzoprazolu w zapobieganiu powstawaniu wrzodów i wykazuje ośmiokrotnie większą siłę działania niż lek
  • witamina D – witamina D3 i K2 działa dobrze na zdrowie żołądka i pomaga załagodzić związane z nim wszelkie infekcje
  • astaksantyna – metabolit zeaksantyny i kataksantyny, który pomaga zneutralizować objawy refluksu i wspomóc organizm przy zakażeniu Helicobacter pylori. Najlepsze efekty zauważono przy dziennej dawce 40 mg.
  • glutamina – aminokwas, który zmniejsza uszkodzenia organów spowodowane bakteriami.
  • kora wiązu – wpływa pozytywnie na żołądek, gardło i jelita, poprawia także pracę układu nerwowego jelit i poprawia wydzielanie śluzu, który chroni jelita.
  • wyciąg z korzenia lukrecji – łagodzi problemy żołądkowo-jelitowe i przynosi ulgę osobom chorym na wrzody.
  • kompleks witamin z grupy Bbadania sugerują, że są to witaminy, które redukują ryzyko refluksu. Wykazały one, że przyjmowanie kwasu foliowego zmniejsza takie ryzyko aż o 40 %.

Źródło: Dr. Mercola

Zobacz także: