Katarzyna Gurbacka
Dietetyk
Promotorka Zdrowego Odżywiania
Autorka planu jedzenia Dieta Venus

Pojawienie się na rynku pierwszego iPhona, całkowicie zrewolucjonizowało sposób, w jaki korzystamy z telefonów komórkowych. Kiedyś, służyły nam wyłącznie do rozmów i pisania smsów (a czasem do oglądania obrazków na miniaturowych ekranach), natomiast dziś, mają one możliwości zbliżone do komputerów. Wraz z pojawieniem się telefonów dotykowych, zaczęliśmy z nich korzystać przez cały czas, praktycznie nie wypuszczając ich z rąk. Aby się o tym przekonać, wystarczy rozejrzeć się w autobusie lub na ulicy.

Niestety, ale smartfony mają szereg negatywnych działań na organizm człowieka, o czym przekonujemy się na własnej skórze.

Problemy ze snem

Smartfony emitują światło, które zaburza wydzielanie melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za prawidłowy cykl dnia i nocy. Korzystanie ze snem ze smartfona, wieczorne oglądanie telewizji oraz praca przy komputerze do późnych godzin, sprzyja pogorszeniu jakości snu.

Brak snu przekłada się równocześnie na wiele innych dolegliwości, jak złe samopoczucie, objadanie się i syndrom metaboliczny.

Popularne: Dlaczego nie warto jeść produktów z mąki pszennej, nawet tej pełnoziarnistej?

Przenoszenie bakterii i infekcji

Smartfon nie należy do urządzeń, które można łatwo przemyć pod wodą czy nawet odkazić za pomocą szmatki nasączonej odpowiednim płynem. Jeśli korzystasz z tego urządzenia, podczas pobytu w szpitalu lub w ubikacji, jest bardzo prawdopodobne, że staje się ono siedliskiem bakterii, które z palców przenoszą się na ekran, a potem, podczas rozmowy, w okolice ust. Kiedyś to ryzyko było znacznie mniejsze, bo nie korzystaliśmy z telefonu przez cały czas.

Zwiększone ryzyko chorób serca

Telefony komórkowe emitują silne promieniowanie, które może mieć negatywne działanie na serce. Już dziś pojawiają się pierwsze wyniki badań pokazujących, że smartfony potrafią zmienić rytm pracy serca nawet u zdrowej osoby. Z tego powodu, złym powodem jest noszenie smartfona w kieszeni na piersi. Za chwilę dowiesz się, dlaczego nie powinieneś go nosić w spodniach.

Wpływ na płodność

W ostatnich latach, około 10% par ma problemy z płodnością. Naukowcy są zdania, że promieniowanie wydzielane przez smartfony może mieć negatywne działanie na plemniki. Częste korzystanie ze smartfona może mieć wpływ na zmniejszoną mobilność plemników oraz ich nieprawidłową budowę.

smartphone-407108_960_720

Wyższy poziom stresu

Niektóre osoby co kilka minut sprawdzają, czy nie dostały nowego powiadomienia z Facebooka, Instagrama czy innych stron społecznościowych. W 99.9% są to mało istotne wiadomości lub reklamy, a smartfon, który ciągle dzwoni, wibruje i mruga światłami, staje się dla nas źródłem stresu.

Częste używanie smartfona (a niektórzy ludzie mają ich dwa), prowadzi do uzależnienia i poczucia depresji, gdy nie mamy telefonu pod ręką. Korzystanie ze smartfona staje się często ucieczką od rzeczywistości, lub sposobem na zabicie nudy. Trudno jest nam uprawiać sport lub realizować swoje hobby, gdy stale przeglądamy Facebooka czy gramy w gry na ekranie telefonu. Dodatkowo, ograniczeniem korzystania ze smartfonów jest bardzo krótki czas działania baterii.

Sprawdź także: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o oleju kokosowym!

Pogorszenie słuchu

To dolegliwość, która dotyka osoby ciągle rozmawiające przez telefon. Ucho to bardzo delikatny organ, a dźwięk emitowany przez głośnik smartfona, może być zbyt głośny. Dodatkowo, problem stanowi promieniowanie emitowane przez telefon.

Nie ma nic gorszego, niż osoba głośno opowiadająca o swoim życiu prywatnym przez telefon w komunikacji miejskiej czy w kolejce w sklepie.

Pogorszenie widzenia

Nie daj sobie wmówić, że czytanie z niewielkiego ekranu smartfona mikroskopijnych literek, jest wygodne. Czytając z ekranu, mrugamy rzadziej niż wtedy, gdy czytamy z papieru. Dodatkowo, problemem jest mrugający, zbyt mocno lub zbyt słabo oświetlony ekran, od którego odbija się światło.

Częste używanie telefonu do czytania, może wiązać się z pogorszeniem wzroku. Jeśli lubisz czytać, kup tradycyjną książkę lub czytnik z ekranem e-ink.

Ból szyi i pleców

Jeśli co chwilę wyciągasz telefon, kształtuje to nieprawidłową pozycję kręgosłupa, co z czasem poskutkuje silnym bólem. Niekorzystne jest także korzystanie z telefonu przed snem, leżąc na boku, oraz chodzenie z telefonem. Dodatkowo, pisanie na ekranie dotykowym, wymusza nieprawidłową pozycję dłoni, co może wywołać zespół cieśni nadgarstka.

Zwiększone ryzyko wypadku

Jesteśmy uzależnieni od smartfonów tak bardzo, że korzystamy z nich także wtedy, gdy wiążę się to z dużym ryzykiem wypadku, na przykład w samochodzie. Korzystanie z urządzenia mobilnego podczas jazdy, rozprasza uwagę kierowcy i zwiększa ryzyko wypadku. Obejściem tego problemu nie jest także korzystanie z interfejsu dźwiękowego, jak Siri, bo to także angażuje naszą uwagę.

Moim zdaniem, niebezpieczne jest także korzystanie ze smartfona w trakcie chodzenia. Na ulicach widać coraz więcej osób, które są całkowicie odcięte od rzeczywistości – chodząc wpatrują się w ekran telefonu i dodatkowo, w uszach mają słuchawki. Nie chcę uderzać w moralizatorski ton, ale takie poruszanie się, może prowadzić do wypadku.

Zwiększone ryzyko nowotworów mózgu

Promieniowanie emitowane przez smartfony może zwiększać ryzyko nowotworów mózgu – donosi WHO. Ciągłe rozmawianie przez telefon naraża tkankę mózgu na promieniowanie, które może niszczyć komórki mózgu i prowadzić do ich nieprawidłowych podziałów. Bezpieczniej jest rozmawiać przez słuchawki.

Podsumowując, staraj się korzystać ze smartfona jak najrzadziej. Warto się zastanowić nad tym, czy potrzebujemy tak zaawansowanego urządzenia. Zrezygnowanie ze smartfona i zastąpienie go zwykłym telefonem, pozwala docenić to, co nas otacza i otwiera nas na rozmowę z innymi ludźmi.

Przeczytaj także: