Kasia Gurbacka
Dietetyk, Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka Diety Venus

Właściwości aksamitnych, czarnych nasion czarnuszki, są znane już od czasów starożytnego Egiptu – wiele osób czarnuszkanazywa ją z tego powodu, złotem faraonów. Można o niej przeczytać w Biblii i pracach botanika Dioskurydesa. Jest ona wykorzystywana jako tradycyjny środek na pasożyty, problemy skórne i wiele innych dolegliwości.

Naukowcy w XXI wieku potwierdzili, że czarnuszka jest pomocna przy wielu chorobach i właśnie jej właściwościami, chciałabym się zająć. Okazuje się, że czarnuszka pomaga nawet przy zakażeniu bakteriami, które są odporne na antybiotyki.

Czarnuszka jest dostępna w dwóch formach – nasion oraz oleju. Siłę działania oleju z czarnuszki, porównuje się do oleju z oregano – pomaga on nawet w zakażeniu tak opornymi szczepami, jak pałeczka ropy błękitnej czy gronkowiec złocisty.

Silne działanie czarnuszki wynika z zawartości tymolu, tymochinonu i tymohydrokinonu – te trzy substancje działają synergistycznie, wzmacniając swoje działanie. Jednocześnie, są to olejki eteryczne, które nadają nasionom szczególnego zapachu.

Popularne: To zioło, chroni serce 4 razy lepiej niż czerwone wino

Oto substancje dzięki, którym czarnuszka i olej mają tak silne działanie zdrowotne:

W skład czarnuszki wchodzi znacznie więcej substancji aktywnych. Są to między innymi:

Kwas mirystynowy
Kwas palmitynowy
Kwas stearynowy
Kwas oleinowy (omega-9)
Kwas linolowy (omega-6)
Kwas alfa-linolenowy (omega-3)
Białka
Witaminy B1, B2, B3
Wapń
Kwas foliowy
Żelazo
Miedź
Cynk
Fosfor

Regularne stosowanie czarnuszki wpływa pozytywnie na stan organizmu, uzupełniając niedobór witamin i minerałów.

Na co jest dobra czarnuszka i na co działa najsilniej?

#1 – Nowotwory

Substancje chemiczne dostępne w czarnuszce, wpływają na zmniejszenie komórek nowotworowych u myszy1Kolejne działania czarnuszki to także:

-Zmniejszenie proliferacji (czyli nieprawidłowych podziałów komórek)
-Przyśpiesza śmierć nieprawidłowych komórek
-Usuwa wolne rodniki, prowadzące do uszkodzenia DNA
-Hamuje angiogenezę (rozwój nieprawidłowych naczyń krwionośnych, odżywiających guza)

#2 – Pozytywny wpływ na zdrowie wątroby

Wątroba jest szczególnie narażona na uszkodzenia spowodowane toksynami, a jej nieprawidłowe działanie, prowadzi do problemów z chronicznym podtruwaniem organizmu oraz nieprawidłowym trawieniem. Olej z czarnuszki poprawia pracę wątroby i chroni ją przed uszkodzeniami2. Przy chorobach wątroby bardzo ważne jest regularność terapii, dlatego też warto przygotować się na dłuższą terapię.

9 produktów, które chronią Twoją wątrobę

#3 – Cukrzyca

Cukrzyca jest spowodowana przede wszystkim uszkodzeniami komórek trzustki, oraz zmniejszeniem wrażliwości organizmu na działanie insuliny. Czarnuszka regeneruje trzustkę, obniża ogólny poziom glukozy we krwi i reguluje poziom insuliny. Co najciekawsze, pomaga ona zarówno w cukrzycy typu 1 jak i 2. Dzięki niej można poprawić także tolerancję na insulinę, a naukowcy są zdania, że w przyszłości, czarnuszka będzie stosowana zamiast metforminy, leku o wielu działaniach niepożądanych.

#4 – Czarnuszka pozwala schudnąć

Kolejnym działaniem czarnuszki, jest obniżenie apetytu i zmniejszenie wchłaniania glukozy w jelicie cienkim (prowadzące do wahań poziomu glukozy). Dzięki temu, że czarnuszka normuje poziom glukozy we krwi, łatwiej panujemy nad apetytem.

Dodatkowo dostarcza niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które pomagają w zachowaniu prawidłowego zdrowia i wyeliminowaniu stanów zapalnych.

#5 – Wzmocnienie włosów

Jeśli masz problemy z wypadającymi lub słabymi włosami, na pewno skorzystasz z odżywczych właściwości czarnuszki. Zawiera ona antyoksydanty i substancje przeciwbakteryjne, które wspomagają skórę z łupieżem lub problemem grzybicy, a kwasy omega-3 i omega-6 wzmacniają cebulki włosów.

20 sposobow na kokosa w kosmetykach

6# – Pomoc w chorobach dermatologicznych

Czarnuszka wpływa na produkcję melaniny, substancji, która chroni skórę przed zniszczeniem pod wpływem promieniowania słonecznego. Zwiększa także grubość płaszcza lipidowo-tłuszczowego, zmniejsza objawy egzemy i wygładza skórę. Jednocześnie, nie ma działań ubocznych, które towarzyszą maściom i kremom z hormonami. Stosowana na skórę, będzie pomocna przy problemach z grzybicą.

7# – Silny środek przeciwbakteryjny

Mimo rozwoju antybiotykoterapii nadal jest wiele bakterii, z którymi nie radzą sobie tradycyjne leki. Jednym z nich jest MRSA, czyli gronkowiec złocisty oporny na metycylinę, który jest plagą w szpitalach. Na zarażenie tą bakterią są najbardziej narażone starsze osoby, u których przeprowadza się poważne operacje. Badacze z Pakistanu odkryli, że czarnuszka spowalnia rozwój tych szczepów3.

#8 – Astma i alergie

Czarnuszka ma także działanie przeciwzapalne, przez co pozwala zmniejszyć częstotliwość astmy i innych chorób alergicznych. Na rynku jest kilka preparatów przeciwalergicznych, zawierających właśnie czarnuszkę. Dodatkowo wspiera ona układ odpornościowy i chroni nas przed chorobami autoimmunologicznymi.

#9 – Trawienie

Większość osób przyjmuje czarnuszkę po to, by poprawić trawienie, zmniejszyć intensywność wzdęć i bólu żołądka. Olej z tej rośliny ma także działanie przeciwpasożytnicze i wiatropędne, a także rozluźnia napięcie mięśni gładkich.

5produktow których nie możesz jeść

#10 – Zdrowie serca

Czarnuszka zawiera kwasy omega-3 i omega-6, które wpływają korzystnie na poziom cholesterolu. Dzięki temu można zarówno zmniejszyć ryzyko chorób serca, jak i obniżyć ciśnienie.

#11 – Powiększenie piersi

Uważa się, że czarnuszka, podobnie, jak kozieradka, pozwiększa piersi. W sieci można znaleźć wiele wypowiedzi kobiet, które doświadczyły tego działania, podczas stosowania kozieradki.

Na co zwrócić uwagę, wybierając olej z czarnuszki?

O ile zakup czarnuszki nie sprawia problemu, bo jest dostępna tylko w jednej formie nasion, o tyle, w sklepach jest szeroki dostęp różnych olejów, różniących się jakością.

Wybierając olej z czarnuszki, sprawdź, czy jest:

  • Organiczny

  • Wyciskany na zimno (bez użycia metod chemicznych)

  • Bez innych dodatków (szczególnie innych olejów)

  • Zabezpieczony przed jełczeniem (ciemne szkło butelki).

Jak stosować czarnuszkę?

Nasiona czarnuszki można dodawać zarówno do potraw (także po rozkruszeniu w moździerzu) jak i posypywać nimi wypieki. Jeśli chcesz wzmocnić działanie czarnuszki, przyjmuj ją w formie oleju – można go dodawać do potraw na zimno, lub przyjmować bezpośrednio.

Olej warto dodawać także do szamponów i odżywek do włosów.

Podsumowanie

Czarnuszka to roślina, która ma wiele interesujących właściwości zdrowotnych. Można ją stosować zarówno w kuchni, jak i zwiększyć jej ilość, przyjmując olej na łyżeczce. Jeśli przyjmujesz leki, jesteś w ciąży lub karmisz piersią, skonsultuj przyjmowanie czarnuszki z lekarzem.

Osoby z niskim ciśnieniem krwi powinny uważać na olej z czarnuszki, gdyż może on je dodatkowo obniżyć. Olejki eteryczne dostępne w oleju z czarnuszki wpływają także na zmniejszanie skurczów mięśni gładkich, co jest niekorzystne dla kobiet w ciąży.

Zobacz też:

Sól odkwaszająca organizm z czarnuszką

Czy naprawdę znasz przyczynę otyłości?

Roślina, która uszkadza stawy i powoduje przedwczesne starzenie się skóry i organów

Jak ocet jabłkowy może poprawić Twoje zdrowie?

źródła:

1 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17080016

2 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23543440

3 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19610522