Kasia Gurbacka
Dietetyk
Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka skutecznej i prostej Diety Venus
Autorka książek z przepisami i poradami

Brązowe plamy pojawiające się na skórze twarzy, dekoltu, a nawet innych części ciała, to objaw nadmiernej pigmentacji w danym miejscu. Same znikają rzadko kiedy, ale na szczęście są sposoby, aby sobie pomóc…

przebarwienia skóryZmian skórnych o odmiennym kolorze jest bardzo wiele różnych – począwszy od znamion, poprzez blizny czy bielactwo. Do najłagodniejszych należą płaskie brązowe przebarwienia, wyglądające jak nieregularne pozostałości po opaleniźnie. Mimo że całkiem niegroźne dla zdrowia, plamy te wyglądają nieestetycznie i zwłaszcza kobietom przysparzają wielu zmartwień.

Skąd się biorą przebarwienia skóry?

Nieregularne nagromadzenie pigmentu w skórze najczęściej jest wynikiem nadmiernej ekspozycji na słońce, szczególnie bez filtra ochronnego. Często zdarza się, że niektóre leki uwrażliwiają nas także na promienie słoneczne i wtedy przebarwienia tworzą się szybciej.

Drugą popularną przyczyną są zmiany hormonalne dotyczące najczęściej kobiet w ciąży. Wskutek wzrostu poziomu estrogenu i progesteronu na twarzy pojawiają się brązowe plamy, nazywane ostudą. Większa część z nich znika po porodzie, ale te najciemniejsze często pozostają na całe życie.

Wreszcie, przebarwienia skóry to także typowy objaw starzenia związany z nadmiarem wolnych rodników, które niszczą komórki skóry i prowadzą do nieregularnego natężenia melaniny w tkance. Poza tym mówi się także o znaczącej roli stresu, niedoborów dietetycznych oraz kontaktu z określonymi chemikaliami jako o potencjalnych przyczynach pojawiania się brązowych plam.

Medycyna dysponuje co prawda kremami wybielającymi, ale znaczna część z nich jest dość agresywna dla skóry i niepozbawiona skutków ubocznych. Znacznie bezpieczniejsze i łagodniejsze są naturalne środki zaradcze, które można znaleźć w każdej kuchni.

Popularne: Cierpisz na alergie i wysypki? Sprawdź dlaczego tak się dzieje…

Jak rozjaśnić skórę naturalnym sposobami?

Najpopularniejszym i najskuteczniejszym sposobem na wybielanie skóry jest użycie soku z cytryny, który pomaga złuszczyć naskórek i rozjaśnia, skutecznie redukując przebarwienia. Niestety, efekt wymaga cierpliwości i systematyczności – sok trzeba nakładać wacikiem bezpośrednio na problematyczne miejsce dwa razy dziennie, przez okres 1-2 miesięcy. Sok cytrynowy można zmyć po 30 minutach – ważne aby nie wychodzić z nim na słońce, bowiem wzmaga on wrażliwość skóry.

Poza tym skuteczne metody wybielające obejmują:

Ocet jabłeczny – rozjaśnia skórę dzięki wysokiej zawartości kwasów alfa-hydroksylowych. Sam ocet jest dość agresywny, dlatego najlepiej jest wymieszać go z oliwą z oliwek, która przeciwdziała nadmiernemu wysuszeniu naskórka. Okład taki należy wykonywać raz dziennie przez okres 20 minut, a następnie zmyć delikatnym mydłem.

Sprawdź jakie jeszcze właściwości ma ocet jabłkowy! To zdumiewające!

Cebula – środek skuteczny, acz nie bardzo aromatyczny, a przy tym mniej podrażniający skórę niż sok z cytryny. Wystarczy potrzeć brązowe plamy świeżo ukrojonym plasterkiem cebuli lub wycisnąć z niej sok i zmieszać go z miodem, a następnie nakładać w formie 15-minutowej maseczki.

Jogurt lub maślanka – fermentowane produkty mleczne zawierają kwas mlekowy, który nie tylko wspaniale łagodzi podrażnioną skórę (np. po oparzeniach słonecznych), ale także rozjaśnia cerę i redukuje przebarwienia, nie wywołując zwykle żadnych skutków ubocznych czy dyskomfortu. Aplikacja również jest bardzo prosta – wystarczy przemywać przebarwienia dwa razy dziennie wacikiem namoczonym w jogurcie czy maślance i pozostawić przez ok. 20 minut.

Olej rycynowy – pospolity olejek rycynowy potrafi zdziałać cuda, jeśli chodzi o wygładzenie skóry, a także rozłożenie nadmiaru melaniny, redukując w ten sposób nieestetyczne przebarwienia. Poleca się smarowanie ciemniejszych miejsc olejem rycynowym dwa razy dziennie.

Sok z aloesu – nie tylko świetnie uśmierza zapalenia i nawilża, ale działa prawie cudotwórczo na większość problemów skórnych, w tym także przebarwienia pigmentowe. Aloes potrafi skutecznie złuszczać stare komórki skóry i stymulować wzrost nowych. Na skórę można aplikować zarówno sok bezpośrednio z rośliny, jak i 100% żel do kupienia w aptekach lub sklepach ze zdrową żywnością.

Sok z ogórka – nieco mniej skuteczny jako miejscowy wybielacz, ale najprzyjemniejszy w użytkowaniu i przynoszący ulgę całej twarzy – sok z ogórka idealnie nadaje się do robienia maseczek na całą buzię, które wygładzą cerę, nawilżą, zredukują zaczerwieniania i rozjaśnią ciemniejsze partie skóry. Taką maseczkę można nakładać codziennie wieczorem i pozostawiać na noc.

Woda różana – w połączeniu ze sproszkowanym ekstraktem z drzewa sandałowego, woda różana tworzy skuteczną miksturę, którą tradycyjna medycyna wschodnia od tysięcy lat wykorzystuje do rozjaśniania skóry i radzenia sobie z brązowymi przebarwieniami, zwłaszcza spowodowanymi wiekiem. Papkę należy nakładać na zmiany raz dziennie i pozostawiać na ok. 15 minut.

Ważne: Uciążliwe problemy ze  skórą? Sprawdź jak temu zaradzić. Wystarczy wyeliminować jeden produkt…

Dieta przeciwdziałająca przebarwieniom

Kto ma wyraźne skłonności do tworzenia się przebarwień i nie ma ochoty nieustannie walczyć z nowo powstającymi plamami, powinien pomyśleć o diecie, która wspomoże procesy zachodzące w skórze od wewnątrz. Odpowiedni poziom antyoksydantów potrafi znacznie poprawić wygląd skóry i wspomaga jej mechanizmy obronne, dlatego jadłospis bogaty w warzywa i owoce jest najlepszym sprzymierzeńcem ładnej cery.

Szczególnie poleca się konsumpcję dużej ilości produktów bogatych w witaminę C, która jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy, a jednocześnie bierze udział w syntezie kolagenu i wzmacnia naczynia krwionośne. W zależności od pory roku sięgajmy więc regularnie po: paprykę, nać pietruszki, brokuły, czarną porzeczkę, truskawki, pomarańcze, ananasa oraz kiwi.

Dobrym pomysłem może być też regularne picie herbatki z łopianu, czerwonej koniczyny i ostropestu plamistego, które nie tylko wspaniale czyszczą krew, ale także redukują istniejące już przebarwienia skóry i zapobiegają powstawaniu nowych.

 

Źródła:

http://www.healthline.com/health/discolored-skin-patches#1

https://www.organicfacts.net/home-remedies/age-spots.html

http://www.medindia.net/homeremedies/skin-pigmentation.asp

http://www.livestrong.com/article/230270-how-to-cure-a-skin-discoloration-naturally/

http://remedies-how-to-get-rid.blogspot.cz/2013/03/get-rid-of-skin-discoloration-naturally.html

http://www.onegoodthingbyjillee.com/2015/03/10-natural-remedies-age-spots-can-find-kitchen.html