Zanim zaczniesz odchudzanie, musisz dowiedzieć się co najbardziej działa na spalanie tłuszczu i co jeść, aby przyspieszyć metabolizm. Ściągnij już teraz moje sprawdzone „25 przepisów spalających tłuszcz” i skutecznie zacznij odchudzanie.

Wzbogacają smak potraw, mają szereg kulinarnych zastosowań i zawierają mnóstwo wartości odżywczych. Ich nazwa może dać błędne przekonanie, że jest to kolejna forma zwykłych spożywczych drożdży, a jednak płatki drożdżowe nie mają nic wspólnego z popularnym składnikiem pieczywa, słodkich ciast czy piwa.

Płatki drożdżowe to rodzaj nieaktywnych drożdży, które w odróżnieniu od tych świeżych nie fermentują w naszym organizmie i można je spożywać na surowo. Co więcej, produkt jest w pełni ekologiczny i ma mnóstwo zdrowotnych właściwości – to właśnie dlatego cieszą się tak wielką popularnością wśród miłośników zdrowego stylu życia.

Płatki drożdżowe powstają w wyniku specjalistycznej obróbki drożdży w melasie buraczanej. Proces produkcji uśmierca komórki drożdży, dlatego tracą one zdolność fermentacji, przez co nie powodują nieprzyjemnych dolegliwości.

Drożdże nieaktywne – bogate źródło witamin i minerałów

W nieaktywnych drożdżach znajdziemy kompleks witamin z grupy B, które wspierają nasz układ nerwowy oraz poprawiają stan skóry, włosów i paznokci, jak również takie witaminy jak C i D. Wśród ich składników mineralnych można wymienić m.in. selen, potas, wapń, chrom, fosfor i magnez. Dodatkowo, płatki drożdżowe są bogatym źródłem błonnika, który wspiera naszą mikroflorę jelitową oraz dba o nasz układ trawienny. Co więcej, zawierają również mnóstwo białka oraz mają niską zawartość sodu i tłuszczu.

Drożdże nieaktywne posiadają aż 18 aminokwasów, których organizm sam nie może produkować, dlatego są zbawienne w diecie wegan i wegetarian, gdyż dostarczają im mnóstwo cennych wartości odżywczych.

Wśród właściwości płatków drożdżowych wymienia się:

  • wspierają układ immunologiczny – dzięki zawartości beta 1,3 glukanu, trehalozy, mannanu i glutationu, płatki drożdżowe skutecznie wspierają nasz układ odpornościowy, a dodatkowo wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu oraz zmniejszają ryzyko raka
  • działają antybakteryjnie i antywirusowo – zdaniem eksperta, dr Seymoura Pompera, drożdże nieaktywne są czwartym najczęściej zalecanym naturalnym monopreparatem w Niemczech – z powodu właściwości przeciwwirusowych i przeciwbakteryjnych (przed nim są tylko: miłorząb – ginkgo biloba, dziurawiec oraz kasztanowiec zwyczajny). Ponieważ są to drożdże niezwiązane ze szczepem Candida albicans, stanowią one doskonały środek zaradczy na objawy Candida. Co więcej, wykazano, że zwalczają one również gronkowce, bakterie E.coli i salmonellę.
  • poprawiają stan skóry, włosów i paznokci – dzięki zawartości witamin B5 i B7, opóźniają proces starzenia się skóry i wyrównują jej koloryt, natomiast dzięki niacynie witaminie B3) są skuteczne w walce z trądzikiem
  • pomagają utrzymać naturalną florę jelit oraz wątroby
  • łagodzą stres
  • poprawiają trawienie – drożdże nieaktywne opisuje się jako lekarstwo na biegunkę i brak apetytu; często podkreśla się również, że jest to produkt idealny dla osób z nietolerancją laktozy
  • są korzystne dla kobiet w ciąży – drożdże nieaktywne zawierają kwas foliowy, odpowiedzialny za prawidłowy wzrost i funkcjonowanie wszystkich komórek organizmu

Jak wykorzystać płatki drożdżowe w kuchni?

Jako że płatki drożdżowe występują pod postacią nieaktywnych drożdży, w kuchni nie stosuje się ich w formie zamiennika zwykłych drożdży do pieczenia. Produkt ten wykorzystuje się jako składnik sosów i zup, zamiennik bułki tartej, wzmacniacz smaku do wytrawnych ciast i tart, dodatek do pasztetów i past warzywnych oraz posypka do lekkich sałatek. Przygotowuje się z nich również tzw. „wegański parmezan”, miksując je z migdałami.

Weganie cenią płatki drożdżowe nie tylko za ich zdrowotne właściwości, ale również za doskonałe walory smakowe. Nie da się temu zaprzeczyć, bo ten produkt przypomina w smaku połączenie sera i orzechów. Nie przez przypadek nieaktywne drożdże często stosują osoby, które z jakiegoś powodu wykluczyły ze swojej diety produkty mleczne, takie jak np. ser żółty. Z tego względu są one polecane również alergikom.

Warto wiedzieć, że płatki drożdżowe są bezglutenowe. Przed ich zakupem należy się jednak upewnić, czy w ich składzie nie znalazły się śladowe ilości glutenu, gdyż takie produkty również są dostępne na polskim rynku. Gdzie szukać płatków drożdżowych? Przede wszystkim w sklepach ekologicznych.

„Serowa” pasta z awokado

Składniki:

2 awokado

1 łyżka soku z cytryny lub limonki

2 łyżki płatków drożdżowych

1/4 łyżeczki posiekanego czosnku

1/8 łyżeczki chili w proszku

1/4 łyżeczki soli

pieprz

świeża kolendra, pietruszka lub szczypiorek (do wyboru)

Wykonanie:

Obierz awokado i umieść je w miseczce wraz z innymi składnikami. Pomieszaj ze sobą wszystkie produkty – możesz to zrobić ręcznie lub za pomocą blendera. Gotową pastę najlepiej jest spożyć pierwszego dnia, wtedy zachowa jeszcze zielony kolor. Możesz ją jednak trzymać w lodówce przez około 2-3 dni.

Zdjęcie i przepis pochodzą z bloga The Healthful Ideas

Zobacz także: