Zanim zaczniesz odchudzanie, musisz dowiedzieć się co najbardziej działa na spalanie tłuszczu i co jeść, aby przyspieszyć metabolizm. Ściągnij już teraz moje sprawdzone „25 przepisów spalających tłuszcz” i skutecznie zacznij odchudzanie.
Plaga XXI wieku
Wszyscy wiemy o tym, jak ważna jest aktywność fizyczna, jednak często brakuje nam na nią czasu i energii. Osoby pracujące przy komputerze, spędzają na siedząco nawet 9.3 godzin, a niektórym, zdarza się siedzieć nawet po 12 godzin dziennie. Organizm człowieka nie jest przystosowany do tak długiego siedzenia, a przedłużający się bezruch może stać się przyczyną różnych dolegliwości. Siedzenie porównuje się dziś do palenia, ze względu na podobną ilość efektów niepożądanych.
Popularne: Co jeść, żeby spalić tłuszcz? Te potrawy pomogą Ci w tym.
Wygodna technologia wpływa niekorzystnie na zdrowie
Ludzie nie przystosowali się do zmian, które zaszły w świecie w ostatnich latach. Jeszcze kilkanaście lat temu, musieliśmy znacznie więcej chodzić, bo kanały w telewizorze zmieniało się, wstając z fotela, do pracy jeździło się częściej rowerem lub chodziło pieszo. Unikamy wchodzenia po schodach i używamy wind i ruchomych schodów. Ciekawi mnie, kiedy pojawią się chodniki wożące nas po dworze.
Dziś ludzie zakładają na nadgarstek cyfrowy zegarek, który wyświetla na ekraniku powiadomienia ze smartfona, by nie trzeba było się męczyć z jego wyciąganiem z plecaka 🙂
Zmienił się także charakter pracy, ze stojącej, na siedzącą. Przykłady można mnożyć, wyciągając jeden wniosek – chodzimy coraz mniej.
Lekarze są bardzo zaniepokojeni tym stanem rzeczy, ponieważ brak ruchu wywołuje takie objawy, jak:
-
napięciowe bóle głowy,
-
ociężałość i brak energii
-
pogorszenie stanu stawów,
Jeszcze groźniejsze jest to, że przedłużające się siedzenie, to czynnik ryzyka takich chorób, jak cukrzyca, choroby naczyń krwionośnych i nowotwory. Gdy siedzimy, praktycznie nie spalamy energii, dlatego rośnie wtedy ryzyko otyłości. Co gorsza, podczas siedzenia, wydziela się w naszym organizmie mniej enzymów metabolizujących tłuszcz, które są niezbędne, do utrzymania prawidłowej wagi.
Siedzenie przyczynia się do zmniejszenia ilości „dobrego” cholesterolu i pogorszenia efektywności działania insuliny. Przekłada się to na dwukrotnie większe ryzyko chorób serca niż u osób, które prowadzą aktywny tryb życia.
Inne przyczyny dolegliwości związane z pracą na siedząco, to między innymi:
-
zmniejszenie unerwienia nóg – biologicznie są one ukształtowane z myślą o staniu, a nie siedzeniu.
-
pogorszenie krążenia, co staje się przyczyną żylaków
-
osłabienie mięśni otaczających staw biodrowy
-
produkcja większej ilości trójglicerydów i białek c-reaktywnych, związanych ze stanami zapalnymi
-
zmniejszenie gęstości kości – siedzenie 6 godzin dziennie, zmniejsza ją o 1% rocznie.
Zobacz to: Oto potrawy, które zniszczą tłuszcz na brzuchu. Jedz je!
Czy przedłużające się siedzenie można zrekompensować, dzięki ćwiczeniom?
Badacze są zdania, że aktywność fizyczna jest niezbędna dla zdrowia, ale prawdopodobnie nie zmniejsza ona całkowicie ryzyka związanego z przedłużającym się siedzeniem.
Jak rozwiązać problem zbyt długiej pracy w pozycji stojącej?
Jeśli pracujesz na siedząco z laptopem, możesz łatwo zwiększyć ilość godzin, podczas których Twoje mięśnie pracują. Wystarczy, że postawisz na biurku podstawkę pod laptopa i zaczniesz pracować na stojąco. Myślę, że nie będziesz miał problemu z przekonaniem swojego szefa do tego, że w ten sposób zyskuje on zdrowszego i wydajniejszego pracownika.
Możesz też rozejrzeć się po miejscu w którym pracujesz i przenieść komputer na parapet lub półkę, która znajduje się na odpowiedniej wysokości.
Istnieje też wiele innych sposobów:
-
Wstawaj częściej od komputera – możesz ustawić zegarek na 10 – 15 minut i po tym czasie, zrobić kilka kroków.
-
Jeśli nie chcesz odrywać się w ten sposób od pracy, często przeciągaj się i wykonuj za biurkiem proste ćwiczenia.
-
Doceń drukowanie z drukarki, która znajduje się w drugim końcu korytarza
-
Gdy rozmawiasz przez telefon, spaceruj po biurze
-
Zostaw samochód w garażu i jedź do pracy rowerem lub pieszo, jeśli masz blisko.
-
Jeśli jeździsz komunikacją miejską, staraj się stać zamiast siadać
-
Jeśli masz do załatwienia jakąś sprawę dotyczącą współpracownika, przejdź się do niego, zamiast pisać mu e-mail lub dzwonić.
-
Unikaj jeżdżenia windą i omijaj z daleka schody ruchome
Te drobne kroki sprawiają, że spalasz więcej kalorii, wzmacniasz swoje mięśnie i czujesz się coraz lepiej.
Zobacz także: