Jeśli chcesz schudnąć, to jedyną słuszną drogą jest zmiana nawyków żywieniowych. Możesz to zrobić w Klubie Kasi
Drapanie w gardle, kichanie, słabość i bóle mięśni to pierwszy alarm, aby podjąć walkę z przeziębieniem.
Poza tym, żyjemy w społeczeństwie, które łyka zdecydowanie zbyt dużo środków przeciwzapalnych, a ich wpływ zwłaszcza na żołądek i wątrobę jest naprawdę niebagatelny. Zamiast więc zbijać temperaturę, która jest naturalnym mechanizmem ochronnym, czy zwalczać uczucie rozbicia, które jest sposobem matki natury, aby przypomnieć nam o konieczności odpoczynku, zróbmy sobie 2-3 dni wolnego i zaaplikujmy domową terapię…
9 skutecznych sposobów na przeziębienie
1. Ciepło
Gdy tylko czujesz, że zbliża się infekcja, podgrzej temperaturę ciała, tak jak robi to chory organizm. W cieple łatwiej działają mechanizmy obronne, a dodatkowo ciało ma więcej energii na walkę, nie musząc radzić sobie z chłodem.
Nałóż więc dwie pary skarpet, a jeszcze przedtem zafunduj stopom gorącą kąpiel w misce. Otul też ciepło szyję i klatkę piersiową, a wieczorem spędź 20 minut w bardzo ciepłej kąpieli lub pod prysznicem. Para dodatkowo pomoże rozszerzyć naczynia krwionośne i odetkać nos.
2. Czosnek
Przeciwwirusowe, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne działanie czosnku jest znane ludziom od wieków i nie dziwi, wziąwszy pod uwagę niezwykłą „siłę” białych ząbków. Największy problem mamy zwykle z konsumpcją czosnku w czystej postaci, bowiem zalecane przez wielu żucie nie jest ani przyjemne, ani aromatyczne.
Alternatywne i jeszcze efektywniejsze sposoby na kurację czosnkową obejmują picie rozgniecionego ząbka czosnku w małej szklance wody oraz połykanie w całości kawałeczków czosnku wielkości standardowej tabletki.
3. Woda z solą do gardła i nosa
Roztwór wody z solą ma działanie odkażające oraz łagodzące, przynosząc ulgę śluzówce. Płucząc słoną wodą bolące gardło, redukujemy opuchliznę i ból, wypłukując bakterie.
Podobne efekty przynosi płukanie nosa, które można wykonać za pomocą strzykawki czy starego opakowania po kropelkach. Ciepła woda z solą pozwala pozbyć się wydzieliny z nosa i obkurcza śluzówkę, eliminując efekt zatkanego nosa.
4. Imbir
Drugi obok czosnku poskramiacz przeziębień jest nieco przyjemniejszy, jeśli chodzi o aromat, choć tak samo ostry i intensywny.
Przy bólu gardła warto jest ssać plasterki surowego imbiru, zaś przy ogólnych oznak przeziębienia czy grypy poleca się przeciwwirusową herbatkę przygotowaną przez zalanie wrzątkiem pokrojonego w kawałeczki korzenia imbiru bez skórki. Taki napój udrażnia drogi oddechowe, przynosi ulgę zatokom oraz pomaga rozrzedzić wydzielinę zalegającą w gardle.
5. Miętowa maść
Roztopiony olej kokosowy z olejkiem miętowym daje wspaniałą aromatyczną maść, którą po zastygnięciu można smarować okolice pod nosem oraz klatkę piersiową. Takie mazidło znakomicie łagodzi dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych – katar, zatkanie nosa, kaszel.
6. Witamina D
Większość z nas myśli, że jesienią jest najwięcej infekcji… bo robi się zimno. I choć oczywiście, przemarznięcie sprzyja osłabieniu odporności i daje wirusom i bakteriom wolną drogę, ale tak naprawdę równie ważnym czynnikiem jest niedobór światła słonecznego, a wraz z nim witaminy D.
Ogromna część populacji w okresie jesienno-zimowym cierpi na niedostatek witaminy D, a to wiąże się w bezpośredni sposób ze osłabieniem sił obronnych organizmu. Pacjenci pediatryczni, którym w czasie przeziębienia podaje się preparat zawierający witaminę D3, zdrowieją znacznie szybciej, a wśród dorosłych rezultaty suplementacji też są bardzo obiecujące.
7. Miód
Ten pszczeli antybiotyk nie tylko wspaniale dosładza herbatę, ale jedzony na surowo (bez podgrzewania) okazuje się być panaceum na infekcje gardła oraz kaszel. Idealnie jest podawać w czasie przeziębienia 10 gramów żywego, ekologicznego miodu dziennie i powoli rozpuszczać go w ustach.
Popularne: Oto najzdrowszy produkt, który powinien znaleźć się w każdym domu!
8. Woda z cytryną
Nie można wystarczająco podkreślić jak ważne jest przyjmowanie zwiększonej ilości napojów od pierwszych oznak przeziębienia. Sama woda poprawia metabolizm i przepuszczalność błon komórkowych, usprawniając reakcje obronne organizmu, zaś picie ciepłych napojów dodatkowo oczyszcza i łagodzi podrażnioną śluzówkę.
Podgrzana woda z cytryną to napój idealny, który warto popijać cały dzień, dostarczając dodatkowo organizmowi olbrzymich dawek witaminy C.
9. Zielona herbata
Związki zawarte w zielonej herbacie mają silne właściwości antywirusowe i według naukowców są zdolne zwalczać przynajmniej kilka szczepów wirusów odpowiedzialnych za grypę.
A że picie ciepłych napojów w czasie infekcji jest bardzo zalecane, 2-3 filiżanki zielonej herbaty dziennie mogą przyspieszyć powrót do zdrowia i poprawić nasze samopoczucie dzięki dawce kofeiny.
Zobacz także:
Oto idealna dieta dla osób z chorobami tarczycy. Schudnij nawet 20 kg!
Jak przyrządzić herbatkę z kurkumy, która natychmiast załagodzi ból?
26 dietetycznych przepisów, dzięki którym schudniesz, tak jak Karolina!
Źródła:
http://www.health.com/cold-flu-sinus/cold-remedies-that-work
http://www.webmd.com/cold-and-flu/12-tips-prevent-colds-flu-1#1
http://everydayroots.com/cold-remedies
http://www.healthline.com/health-slideshow/at-home-cold-remedies-that-work#4