Katarzyna Gurbacka
Dietetyk
Promotor Zdrowego Odżywiania
Autorka planu Vital Detox

Menopauza z czasem musi dotknąć każdą kobietę, jednak żadna z nas nie chce doświadczać negatywnych objawów, które są z nią związane. Najważniejsze objawy pojawiające się w trakcie menopauzy, to uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się w nocy oraz wahania nastroju. Coraz częściej mówi się o tym, że rozwiązaniem problemu menopauzy, nie jest stosowanie leków hormonalnych, ze względu na ich efekty uboczne.

Podobnie mówi się dziś na temat preparatów zawierających soję, ze względu na ryzyko związane z GMO. W tym artykule przedstawię kilka alternatywnych metod radzenia sobie z menopauzą, które pomogą Ci zmniejszyć nasilenie niekorzystnych objawów.

Popularne: Dlaczego lepiej nie jeść białego pieczywa, makaronu, ciasta i wszystkich wypieków zawierających mąkę pszenną, nawet pełnoziarnistą?

Akupunktura

Akupunktura może zmniejszyć najbardziej dokuczliwe objawy menopauzy nawet o 36 procent – wskazują na to badania wykonane na grupie 200 kobiet, prowadzone przez rok. Potwierdziły one, że akupunktura nie działa na każdą kobietę, ale w większości przypadków, daje pozytywne efekty.

W Polsce problemem może być niewielka ilość miejsc, w których można wykonać wyspecjalizowane zabiegi akupunktury, ale mimo to warto spróbować.

Żeń-szeń

Żeń-szeń to zioło, stosowane w medycynie chińskiej od tysięcy lat. Stosowanie tej rośliny, pozwala zmniejszyć takie objawy, jak uderzenia gorąca, bezsenność, suchość pochwy oraz drażliwość. Czerwona odmiana żeń-szenia wpływa także na zmniejszenie ryzyka występowania chorób serca.

Jeśli narzekasz na nasilone objawy menopauzy i jednocześnie chorujesz na nadciśnienie, przed zastosowaniem żeń-szenia skonsultuj się z lekarzem.

sekretyodchudzania_jakschudnac

Wyciąg z goździka

Goździki są stosowane przede wszystkim na ból zębów, jednak wykazuję one korzystne działanie także, jeśli chodzi o zmniejszenie objawów menopauzy. Ten efekt osiągamy dzięki temu, że goździki zawierają dużą ilość izoflawonów.

Niepokalanek

To zioło, które wpływa bezpośrednio na przysadkę mózgową, czyli miejsce, w którym wydzielane są hormony. Zmniejsza on uderzenia gorąca, wpływa korzystnie na układ nerwowy i pracę jajników. To także zioło o działaniu przeciwnowotworowym.

Dong Quai

To typowo kobiece zioło, które dostarcza szereg składników pomocnych przy menopauzie. Znajdziemy w nim fitoestrogeny i fitosterole, kumarynę oraz witaminy i minerały. Bogaty skład, sprzyja zachowaniu zdrowia podczas menopauzy i zmniejsza najbardziej dokuczliwe objawy pojawiające się przy tym stanie.

Warto przeczytać: