Chcesz szybciej schudnąć, ściągnij za darmo nowy ebook „9 ODCHUDZAJĄCYCH napojów” kliknij tutaj >>

Ma niezliczoną ilość wartości odżywczych i poleca się je często w dietach oczyszczających. Działają również świetnie na układ krwionośny. Mowa tu oczywiście o burakach, które są prawdziwą skarbnicą witamin (A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B12, C), minerałów (wapń, magnez, potas, fosfor) i przeciwutleniaczy. To właśnie te ostatnie dbają o naszą krew i zwiększają przyswajanie tlenu przez komórki.

zakwaszenie organizmu

Barwniki zawarte w burakach są tak silne, że czasem po zjedzeniu tych warzyw, mocz i stolec zabarwiają się na czerwono. Okazuje się, że kolor ten może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu.

TEST BURACZKOWY NA SZYBKOŚĆ METABOLIZMU

Czy Twój metabolizm działa prawidłowo? Ile czasu zajmuje Ci strawienie danego posiłku – od momentu konsumpcji do czasu jego wydalenia? Odpowiedź będziesz znać, dzięki wykonaniu prostego testu.

Zjedz surowego lub pieczonego buraka (połówkę dużego lub jeden średniej wielkości). Przy wykonywaniu testu nie spożywaj gotowych buraków ze słoiczka, gdyż tego rodzaju wysoko przetworzone produkty zazwyczaj są długo gotowane, co może zmniejszyć intensywność ich pigmentu, który jest potrzebny do wykonania testu.

Jeśli w ciągu 12-24 godzin po zjedzeniu buraka, Twój stolec jest czerwony, to oznacza, że Twój metabolizm działa prawidłowo. Jeśli w ciągu doby nie oddasz kału w tym kolorze, to jest to sygnał, że masz wolną przemianę materii i grozi Ci ryzyko zaparć. Jeżeli oddasz buraczkowy kał mniej niż po 12 godzinach, może to oznaczać, że nie absorbujesz składników odżywczych z jedzenia, jesz zbyt szybko lub niewystarczająco przeżuwasz, albo nadużywasz „przyspieszaczy metabolizmu” takich jak kawa.

TEST BURACZKOWY NA SZCZELNOŚĆ JELIT

Wiele osób oddaje zabarwiony na czerwono mocz po zjedzeniu buraków. Ten efekt nazywa się „biturią”, która świadczy o niestrawionych przez organizm barwnikach – betaninach. W medycynie niekonwencjonalnej dość dużą popularnością cieszy się tzw. test buraczany. Polega on na wypiciu czystego soku z buraka, a następnie sprawdzeniu, czy mocz jest zabarwiony na czerwono. Jeśli tak się stanie, może to oznaczać, że Twoje jelita są nieszczelne. Jak dokładnie go wykonać?

Wrzuć jednego buraka do sokowirówki – z warzywa powinieneś otrzymać około 50ml soku. Taki świeży sok wypij 3 godziny po posiłku. Czynność tę wykonaj 3 dni pod rząd. Jeśli po wypiciu soku Twój mocz zabarwi się na czerwono, oznacza to, że Twoje jelita potrzebują się oczyścić. Pamiętaj jednak, że taki test nie daje Ci 100% gwarancji, a jednak dzięki niemu możesz się zastanowić, czy przypadkiem nie robisz czegoś źle w swoich żywieniowych wyborach.

Zobacz także: